Rimavskosobotský lekár Nagy rád zachraňuje životy. Prehry znáša ťažko

V Rimavskej Sobote pôsobí 19 rokov. Bol primárom a stál pri rekonštrukcii interného pavilónu rimavskosobotskej nemocnice i pri zriadení urgentného príjmu. Nándor Nagy (56) bol počas minulotýždňových Dní mesta ocenený, získal Cenu primátora mesta Rimavská Sobota. „Zaskočilo ma to a určite aj milo prekvapilo. Mojím cieľom je pomáhať ľuďom. Mal som teraz dlhšiu zdravotnú dovolenku, ale už pracujem ako včelička,“ povedal pre vobraze.sk Nándor Nagy, ktorý v súčasnosti ordinuje v súkromnej sfére. „Som šťastný, že viem pomáhať ľuďom v tých najťažších chvíľach. Ako keď som zachraňoval životy, keď som robil na JIS-ke a oživoval ľudí. A keď toho človeka ešte stretnem v meste, tak je to pre mňa taká odmena, že sa kvôli tomu oplatilo študovať,“ priblížil.

Má bežné záľuby, aj keď mu na ne nezostáva veľa času. „Neviem povedať nie. Robíme od rána do večera, tak, ako lekári. Sme strážcovia zdravia,“ zdôraznil. Ako s úsmevom Nagy podotkol, na ryby chodí už jedenásty rok. „Úprimne sa smejem, lebo až vlani sa mi reálne na ne podarilo isť. Inak sa venujem fitnessu, ak je chvíľka času a vonku pekne bicyklovaniu, prípadne stolnému tenisu.“ V súčasnosti vypomáha aj v novej nemocnici a rehabilitačnom zariadení v obci Číž.  

Nándor Nagy pochádza z obce Vrbovka, v okrese Veľký Krtíš. Začínal v lučeneckej nemocnici, kde odpracoval desať rokov. „Robil som na internom oddelení v Lučenci na hemodialýze, kde som získal atestáciu prvého, potom druhého stupňa a stal som sa odborným lekárom vo vnútornom lekárstve,“ priblížil Nagy, ktorého kroky v roku 2004 viedli do nemocnice v R. Sobote. „Vyhral som konkurz a nastúpil som na interné oddelenie,“ priblížil a podotkol, že interné našiel v troskách a čakalo ich veľa práce.  „Vytvorili sme tu najskôr urgentný príjem, potom sme presťahovali interné oddelenie do bývalých priestorov gynekologického oddelenia a prerábalo sa samotné interné. Po mne prišiel za primára môj bývalý šéf a ja som sa stal šéfom JIS-ky. Prechodne som bol vedúcim lekárom na arytmológii, kde kolegovia z Banskej Bystrice implantovali kardiostimulátory,“ poznamenal.

„Pokiaľ vieme, pomôžeme v našej súkromnej ambulancii Dualmedicine a pokiaľ to stav vyžaduje, pacienta poukazujeme do ústavnej starostlivosti na vyššom pracovisku. Niekedy medicína je pre to krásna, lebo je zložitá. Na druhej strane je dosť nevyspytateľná,“ skonštatoval s tým, že sú aj ťažké chvíle, keď musia konštatovať, že vojnu prehrali. „Lekár tiež nie je všemohúci. Sú prípady, kedy niet pomoci a príroda bude silnejšia. Ako lekár som takéto stavy veľmi prežíval,“ skonštatoval Nándor Nagy.

Počas osláv Dní mesta boli udelené Ceny mesta Rastislavovi Polákovi, Ľubici Varjuovej a Zoltánovi Bánovi, Ceny primátora Nándorovi Nagymu, Jozefovi Tokárovi, rimavskososbotským hokejistom i Čestné občianstvo Helene Husárovej.

Zdroj: vobraze.sk