Cenu mesta dostane Rastislav Polák. Na Veľký piatok bude v uliciach krížová cesta – dolnené o video

Jedným z troch laureátov, ktorý si počas blížiacich sa Dní mesta preberie Cenu mesta Rimavská Sobota, je Rastislav Polák. V poslaneckom zbore získal podporu všetkých poslancov, ktorí v tom čase na rokovaní boli. Rastislav Polák (47) je dekan farnosti rímskokatolíckej cirkvi v Rimavskej Sobote a zároveň generálny vikár Rožňavskej diecézy.

Na Cenu mesta ho navrhli Cyril a Katarína Žolnírovci a veriaci Rímskokatolíckej cirkvi v R. Sobote. Je verejne známou osobou, ktorá je činná okrem cirkevných záležitostí aj na poli kultúry, charity, zveľaďovania a ochrany kultúrnych pamiatok i práce s mládežou. Pochádza z Prešova.

„Dozvedel som sa o tom sprostredkovane, že ma navrhli moji farníci. Bolo to pre mňa prekvapenie,“ povedal pre vobraze.sk Polák, ktorého obzvlášť potešilo, že sa na tom zhodli všetci poslanci bez rozdielu vierovyznania či národnosti. „Spojili sa. To je pre mňa tá najväčšia odmena, teší ma to, poviem to úprimne,“ hovorí a dodáva, že v meste pracuje už ôsmy rok. Jedno podobné, no menšie ocenenie už má. „Je z prvej farnosti zo Žakaroviec, v okrese Gelnica,“ poznamenal s tým, že sa nedávno vrátil z Libanonu, kde bol na pútnickom mieste s veriacimi po miestach, kade chodil Ježiš.

Veľkonočné sviatky podľa jeho slov trávi, ako kňaz, pracovne. „Sviatky sú predovšetkým o kostole a o oslávení liturgie. Pre väčšinu katolíkov sú to najväčšie sviatky. Sám Pavol Apoštol povedal, že márna by bola naša viera, keby Kristus nevstal z mŕtvych,“ priblížil. Sviatky podľa Poláka nie sú len nedeľou, ale začali od popolcovej stredy, cez pôstne obdobie a pokračujú veľkonočným trojdním. „Začíname ho sláviť s kňazmi v katedrále ako kňazi s biskupom, svätou omšou, posvätením olejov a potom už každý vo svojej farnosti so svojimi veriacimi.“

Po umývaní nôh, ako prejav Ježišovej lásky svojim apoštolom a najväčšej pokory, prichádza na rad Veľký piatok. „Ponáranie sa do smútku, pribíjanie Ježiša na kríž, kde sa stretáva ľudská zloba a na druhej strane Božská láska,“ priblížil. V piatok začína bohoslužba od 10-tej (maďarská) a 15-tej hodiny (slovenská) a vrcholí krížovou cestou ulicami mesta so 14 zastaveniami. Veľkonočná virgília začína v sobotu večer, v slovenskej i maďarskej liturgii.

„Veľká noc je predovšetkým o nádeji, ktorú my veriaci máme v Ježiša Krista, ktorý síce zomiera na kríži, ale prázdny hrob toho veľkonočného rána je pre nás znamením víťazstva Ježiša nad smrťou.“

Cena mesta má byť odovzdaná počas Dní mesta začiatkom mája. Dostane ju aj dlhoročná členka Zboru pre občianske záležitosti Ľubica Varjuová a bývalý poslanec rimavskosobotského mestského zastupiteľstva i Banskobystrického samosprávneho kraja Zoltán Bán, angažujúci sa v reformovanej cirkvi.

Doplnené: 8. apríla – Krížová cesta Rimavskou Sobotou

Čestné občianstvo pre Husárovú, Cenu mesta R. Sobota udelia Polákovi, Varjuovej a Bánovi

Zdroj: vobraze.sk