V aleji dejateľov pribudne busta Vladimíra Clementisa. Tie pôvodné oživili

V aleji dejateľov na Námestí Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote pribudne tento mesiac ďalšia busta. Bude to rodák z Tisovca Vladimír Clementis. Bol právnik, publicista, diplomat a politik. Vyhlásený bol za buržoázneho nacionalistu a v roku 1952 ho popravili. K odhaleniu jeho busty má dôjsť 26. mája. Túto udalosť bude sprevádzať program vo vestibule Domu kultúry. Súčasťou bude aj inscenácia o živote Vladimíra Clementisa. Zároveň dôjde aj k uvítaniu novej knihy literárneho ústavu Matice slovenskej Clementis a Mináč vlastenci alebo buržoázni nacionalisti. Program, literárno-dramatické pásmo Nezabúdame, bude pokračovať aj pred Domom kultúry pri samotnom odhalení busty.

Minulý rok uplynulo 120 rokov od narodenia Vladimíra Clementisa (1902). „Clementis mal vlani výročie úmrtia aj narodenia,“ priblížil pre vobraze.sk Peter Dragijský, ktorý je autorom myšlienky projektu Aleje dejateľov. Na príprave programu pracuje Jarka Lajgútová a jej dcéra Stanislava Pázmányová. Jeho súčasťou bude aj Daxnerov spevokol z Tisovca.  Autor busty Vladimíra Clementisa je Milan Ormandík. Odhalenia sa nezúčastní, pretože koncom minulého mesiaca zomrel. Je autorom jedenástich búst v aleji dejateľov.

Dnes „čistili“ na Námestí Š. M. Daxnera busty dejateľov, ktoré sú tam umiestnené. Doteraz mali zelený odtieň, ktorý akoby stekal po bustách. „Poradil nám jeden akademický sochár, natreli sme ich prípravkom a vyzerajú ako nové. Dali sme si záležať. Sú pekné, lesklé, akoby ožili,“ podotkla Jaroslava Lajgútová. V aleji dejateľov je približne 20 búst.  

Alej dejateľov pred čistením

Zdroj: vobraze.sk