Cyklocesta vedúca z R. Soboty na Poltár bola skolaudovaná. Pribudne ešte kilometrovník pre prípad lokalizácie záchrannými zložkami

Kolaudáciu cyklocesty vedúcej z Rimavskej Soboty na Hrnčiarsku Ves a Poltár ukončili. V lehote stanovenej zákonom Spoločný stavebný úrad Poltár nedostal žiadne pripomienky. Kolaudačné rozhodnutie je tak právoplatné. Informáciu pre vobraze.sk potvrdila Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, ktoré stavbu zastrešuje.

Ako doplnila, uplynulý týždeň dostali už všetky záchranné zložky aj kľúče od klatiek a železných zábran, ktoré obmedzujú vjazd vozidiel na cyklocestu. Dostali ich tak príslušníci Policajnému zboru, hasičského a záchrannému zboru Lučenec a Rimavská Sobota, zdravotná záchranná služba Poltár i Rimavská Sobota.

K presnejšej lokalizácii v prípade potreby ich zásahu budú na cykloceste ešte doplnené kilometrovníky. Podľa Štepánekovej neboli spracované ani navrhované projektovou dokumentáciou. „Avšak BBSK so správcom cyklotrasy Regionálna správa ciest Banskobystrického samosprávneho kraja, prevádzkové stredisko Poltár, Rimavská Sobota sa dohodli na označení kilometrovníkov na cyklotrase,“ priblížila. 

Takmer tridsaťkilometrová cyklocesta medzi Rimavskou Sobotou a Poltárom je tak oficiálne sprístupnená. Nachádza na telese bývalej železničnej trate a cyklisti po nej prejdú aj cez niekoľko mostov i tunel z roku 1903. V problémových úsekoch, kde je zráz, boli umiestnené zábradlia. Po niekoľkých kilometroch cyklisti môžu využiť aj odpočívadlá i jednu vyhliadku. 

V jednom z altánkov bolo pri Hrnčiarskej Vsi umiestnené náradie na najnutnejšiu opravu bicyklov. „Odcudzené náradie v servisnom stojane bolo nahlásené ako krádež na Obvodné oddelenie PZ Poltár, podľa našich informácií nebol zatiaľ zistený vinník. Vzhľadom na výšku škody, bolo to riešené ako priestupok a nemáme vedomosť o zistení páchateľa,“ priblížila Štepáneková.

Medzi technickú zaujímavosť na trase R. Sobota – Ožďany patrí tunel a most pri Ožďanoch, ktorý bol vyrobený na mieru. Tunel bol obnovený a má zhruba 160 metrov. Je najvyšším bodom na trase Poltár – R. Sobota. K jeho rozsvieteniu má dôjsť pri oficiálnom otvorení cyklostrasy. Podľa Štepánekovej slávnostné otvorenie cyklotrasy plánujú na 1. mája pri Oždianskom tuneli.  

Zdroj: vobraze.sk