Zoltán Bán oslávil jubileum. Venuje sa včelárstvu a preberie si Cenu mesta

Bývalý poslanec mestského i krajského zastupiteľstva, elektrikár, kurátor či správca Synodnej rady Reformovanej cirkvi v Rimavskej Sobote. Počas svojho aktívneho života vykonával viacero funkcií, založil cirkevný spevokol, kde aj pôsobí. Zoltán Bán v uplynulých dňoch oslávil jubileum – 70 rokov. Je jedným z troch laureátov, ktorý si dnes, počas Dní mesta preberie Cenu mesta Rimavská Sobota. „Som rád, že som sa dostal do tej spoločnosti osobností, ktorí toto ocenenie získali už v minulosti. Je to česť dostať ho,“ povedal pre vobraze.sk Zoltán Bán. Bol dlhoročným poslancom a podľa neho sa aj v minulosti snažili zohľadňovať, keď mal niekto výročie. „Na základe toho výročia pravdepodobne aj mňa nominovali,“ doplnil. Jubileum oslávil v rodinnom kruhu v Csillagháze. Navrhli ho poslanci klubu Alternatíva.

Zoltán Bán už nie je aktívny, ako to bolo v minulosti. „Sedemdesiatka už niečo znamená a treba uvoľniť priestor mladým,“ priblížil Bán, ktorý sa venuje záhrade, rodine, vnučkám, domu. Na dôchodku začal včeláriť. „Je to ako zázrak. Odmalička som sledoval včeličky, ale ako som sa k nim dostal hlbšie, tak obdivujem, že takéto niečo môže existovať,“ zdôraznil Zoltán Bán, ktorý je rodákom z Viesky nad Blhom a vyštudoval vysokú školu – Elektrotechnickú fakultu Vysokého učení technického v Brne.

„Občas cestujem a robím, čo sa dá. Rád pomôžem kamarátom, ktorí ma požiadajú. Som elektrikár aj naďalej správcom cirkevného zboru reformovanej cirkvi v Rimavskej Sobote,“ vysvetlil Bán, ktorý je zakladateľom cirkevného spevokolu a je rád, že sa to podarilo po dlhých rokoch. „Bol som hlavným iniciátorom, tak už musím aj spievať, som do počtu,“ povedal s úsmevom. Spevokol má sedem až pätnásť členov a zúčastňujú sa aj na pravidelných stretnutiach na Slovensku. Minulý rok napríklad spievali počas Adventu na Hlavnom námestí.

Dlhé roky pôsobil aj ako kurátor seniorátu a člen Synodnej rady Reformovanej cirkvi v R. Sobote a Gemerskej diecézy. Po dosiahnutí sedemdesiatky však už zo zákona nemôže ďalej kandidovať a prepustil tak miesto mladým.

Pracoval pre Stredoslovenskú energetiku na rôznych pozíciách. Pričinil sa o zmodernizovanie káblovej siete na Hlavnom námestí v R. Sobote. Ako člen dozornej rady sa snažil o rozvoj a výstavbu elektrických sietí v okresoch Revúca, Rimavská Sobota, Lučenec, Veľký Krtíš či Poltár. Neskôr prispel aj k rozvoju solárnych parkov.

V novembri 1989 bol zakladajúcim členom Nezávislej maďarskej iniciatívy v R. Sobote, neskôr vstúpil aj do SMK. Zoltán Bán dlhé roky pôsobil ako poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja i mestský poslanec. Aktuálne prijal ešte nomináciu do výboru mestskej časti, nakoľko iní nemali záujem. Ako zo skúseností podotkol, ľudia mávajú kritické pripomienky, ale do výboru sa nehlásil nikto. „Taká je tá naša spoločnosť, že kritiku máme, ale povinnosti a úlohy veľmi brať na seba nechceme,“ dodal.  

Zdroj: vobraze.sk