Do Hodejova pritiahnu vodovod. V okrese R. Sobota je stále vyše 40 obcí bez centrálneho rozvodu pitnej vody

Obec Hodejov

Verejný vodovod v okrese Rimavská Sobota by sa mal rozšíriť o ďalšiu obec. Je ňou Hodejov na juhu okresu Rimavská Sobota. Ako pre vobraze.sk uviedla starostka obce Katarína Jakabová, ide o projekt podporený z eurofondov, ktorým sa zaoberajú už vyše troch rokov. Podľa jej slov ide o veľmi dobrú správu pre obyvateľov, ktorí majú dusičnanú a nevyhovujúcu pitnú vodu. „Dúfam, že všetci sa budú chcieť napojiť na vodovod,“ dodala jakabová, ktorá ale problém aktuálne vidí v navýšení ceny práce.

„Na kofinancovanie sme mali ušetrené peniaze, ale kým sme to doriešili, tak sa zvýšili ceny v zákazke asi o pol milióna eur. Musíme teraz na to hľadať peniaze. Budeme žiadať navýšenie rozpočtu z dôvodu zvýšenia ciec stavebných materiálov. Iné riešenie nemáme,“ hovorí starostka, ktorú opätovne zvolili do funkcie v komunálnych voľbách. „Preto som teraz vo voľbách kandidovala, aby som to dotiahla do konca,“ dodala.

Podľa jej slov majú v obci 380 domov, ktoré by sa mohli napojiť na centrálny rozvod pitnej vody z Klenovskej priehrady. „Vodovod a rozvody sú pritiahnuté iba po susednú obec Gortva, odkiaľ sa budeme ďalej napájať. Projekt má dve etapy. Pritiahnutie vody k obci a potom ešte samotné rozvody v našej obci,“ hovorí starostka Hodejova. Zároveň dodala, že dodávateľov už majú a čakajú na odobrenie výsledkov verejného obstarávania na ministerstve vnútra a ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny.

Prvú etapu má podľa oznámenia vo vestníku zrealizovať spoločnosť SVOMA z Lučenca v hodnote 1 158 025,00 eur bez DPH. Druhú etapu by mala zrealizovať spoločnosť Combin Banská Štiavnica. Celková hodnota zákazky je v tomto prípade uvedená ako 575 000,00 eur bez DPH. Jakabová predpokladá, že s prácami by sa mohlo začať budúci rok a termín realizácie je 12 mesiacov. Vodovod ďalej podľa starostky nemajú ani v ďalšej obci Blhovce. 

V okrese Rimavská Sobota je 41 obcí bez zavedeného centrálneho rozvodu pitnej vody. Ako pre vobraze.sk ďalej priblížila Denisa Csanková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Rimavská Sobota, v našom okrese je 16,6 percenta obyvateľov, ktorí nemajú možnosť pripojiť sa na vodovod. V okrese Revúca je toto číslo menšie, necelých päť percent.  V obidvoch okresoch má podľa Csankovej možnosť napojenia na verejný vodovod celkom 96 obcí a využiteľnosť je vyše 82 percent. Napojenie na verejný vodovod nevyužíva približne 18 tisíc obyvateľov. Individuálne zdroje pitnej vody, kvalitu vody a dezinfekciu vo vlastných studniach, by si mali obyvatelia kontrolovať. Z ekonomického hľadiska si to však častokrát nerobia. Túto možnosť poskytuje Úrad verejného zdravotníctva raz do roka, v rámci Svetového dňa vody.

Pribúdajú obce s obmedzeniami na využívanie pitnej vody. Vysychajú niektoré riečky i pramene

Zdroj: vobraze.sk