Furmanské preteky so zábavou pritiahli na Ľadovo milovníkov zvierat i tradícií + foto a video

Na Ľadove pri Lučenci zažili preteky furmanských koní, jarmok remesiel i súťaž v jedení halušiek. Konali sa v areáli školského hospodárstva Ľadovo. Jedenásť ťažných konských záprahov súťažilo v troch disciplínach. Pod vedením furmanov kone mohli ukázať poslušnosť, presnosť, obratnosť i šikovnosť v jazde s vozom cez prekážky. Druhou disciplínou bola zručnosť pri práci s drevom i manipulácia v teréne a tretia bola silová – ťažký ťah. Kone tu postupne ťahali dva, tri a záverom aj štyri kláty o hmotnosti odhadovanej až na dve tony. Tam sa v plnej kráse ukázala spolupráca konského tandemu a ich fyzická kondícia.

„V Lučenci ide o netradičné podujatie pod názvom Jar na farme, keďže furmanstvo má tradíciu skôr v Hriňovej. Prvýkrát sme ho zorganizovali v roku 2015 a malo to veľký ohlas, takže v tom pokračujeme,“ priblížila pre vobraze.sk Danica Prepelicová zo Strednej  odbornej školy v odbore služieb a dopravy. Ako spomenula, stála pri zrode tohto podujatia. Podľa jej slov predtým organizovali jazdecké preteky, ale chceli prísť s niečím novým. „Niečím, čo spája slovenský folklór, tradície, remeslá. Ťažné kone práve to vedia všetko skĺbiť a spojiť dokopy,“ hovorí a dodáva, že je to lákadlo pre ľudí aj pripomenutie niekdajšieho zvážania dreva z lesov, ktoré sa teraz využíva skôr len v ojedinelých prípadoch, vo väčšine je to už len strojové ťaženie dreva.

Podujatie Danica Prepelicová zhodnotila ako veľmi dobré. Potešilo ich počasie, ktoré vydržalo i početný záujem verejnosti. Po minuloročnej veľkej búrke dúfali, že už s počasím horšie nebude. Súčasťou podujatia bola jazda na koni a koči či kynologické ukážky. V rámci sprievodného programu mali návštevníci možnosť prehliadky areálu školského hospodárskeho dvora v Ľadove. Cieľom podujatia je podľa Prepelicovej odprezentovať odbory školy, ktoré sú zamerané na agroodbory, jazdectvo či kynológiu.

Furmani prišli na preteky z Brezna, Kežmarku, Brezovice, Lendaku či z Hornej Strehovej. Bola medzi nimi aj jedna žena. Najbližšie k Lučencu mal práve jej tím z obce Horná Strehová. Furmani spolu aj s Frederikou Páleníkovou prišli s mladými ťažnými koňmi. Ako pre vobraze.sk Frederika povedala, minulý rok sa boli na toto podujatie pozrieť a tento rok sa už rozhodli zapojiť do súťaží. Bola pre nich prvá súťaž v tomto roku a plánujú v nich pokračovať. „Sú to mladé troj-štvorročné žrebce. Trénovali sme asi dva mesiace každý deň. Nezáleží však, ako sa umiestnime, hlavné je zúčastniť sa,“ povedala Páleníková, ktorá má jedného koňa a jej záľubou je práve jazdenie na koni. Nemá však problém ani s prekladaním drevených polien. Spomenula, že v súčasnej dobe takúto furmanskú činnosť nechce robiť už veľa ľudí, obzvlášť nie ženy. „Je to dosť ťažká činnosť,“ skonštatovala s tým, že ju to baví.  

Pre návštevníkov bol pripravený aj kultúrny program v podobe vystúpení folklórnych zoskupení. Zapojiť sa mohli aj do súťaže v jedení halušiek, kde organizátorov potešil záujem.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Ján Čajko