Dragijský sa stane laureátom Ceny mesta v R. Sobote. Prekvapilo ho to

Bývalý chirurg s dlhoročnou praxou Peter Dragijský z Rimavskej Soboty dostane Cenu mesta. Odsúhlasili mu ju poslanci rimavskosobotského mestského zastupiteľstva a odovzdať mu ju majú na oslavách Dní mesta koncom budúceho týždňa. „Toto ocenenie ma prekvapilo a vážim si, že mi ho odsúhlasili. Vždy som sa snažil niečo pre mesto urobiť po viacerých stránkach,“ povedal pre vobraze.sk Peter Dragijský (73), ktorý ako lekár odpracoval 48 rokov. Ako podotkol, mrzí ho, že sa na odovzdaní ocenenia pravdepodobne nebude vedieť zúčastniť pre zahraničnú cestu. „Blahoželám aj mojim priateľom, Tiborovi a Lacovi, ak sa nenahnevajú, že ich tak vzhľadom na našu dlhoročnú známosť oslovujem,“ povedal s úsmevom. Laureátom Ceny mesta sa stanú aj Tibor Tóbisz i Ladislav Šinkovič st.

„Dlhé roky bol univerzálnym lekárom – chirurgom s bohatou klientelou pacientov pre svoju všestrannosť a mimoriadny ľudský prístup. Začiatkom deväťdesiatych rokov bol povereným primárom chirurgického oddelenia. Popri odbornom raste sa venoval športu, organizoval športové súťaže, neskôr aj mimookresné,“ napísali v návrhu na ocenenie Klub záujmovej činnosti seniorov a aj Miestny odbor Matice slovenskej.

Peter Dragijský má už viacero ocenení z Matice slovenskej. „Mám už zlatú a striebornú pamätnú medailu, ako aj bronzovú medailu Cyrila a Metoda. Mám ich všetky uložené doma na poličke v knihovníčke,“ hovorí. Niekoľko rokov bol členom výboru Matice slovenskej v celoštátnom meradle i v Rimavskej Sobote. „Už som len člen a rád by som bol, keby sa pokračovalo v projekte historické osobnosti Gemera a Malohontu, ktorého som autorom,“ doplnil Dragijský, ktorý čas na dôchodku využíva aj na obľúbené bicyklovanie. „Ešte mám v tomto roku len dvesto kilometrov, čo je málo. Budem sa snažiť o viac kilometrov v sezóne,“ podotkol. 

Manželka Petra Dragijského je tiež lekárkou, pracuje ako primárka na detskom oddelení v rimavskosobotskej nemocnici. Je otcom štyroch detí a teší sa zo štyroch vnúčat. To najmladšie prišlo na svet koncom leta minulý rok. Ako podotkol, zatiaľ si ho veľmi neužili, pretože syn Michal s rodinou býva v Prahe. Druhý zo synov Petra Dragijského je vyštudovaný teológ a pracuje v Ozbrojených silách SR. „Nemal ambície stať sa lekárom. V zdravotníctve je len jedna z mojich dvoch dcér, ktorá je záchranárkou. Som rád, že je pokračovateľkou lekárskej tradície v rodine. Vybrala si však náročné povolanie čo ma veľmi neteší, pretože to si vyžaduje stále byť v napätí a nočné služby odčerpávajú veľa síl,“ zhodnotil. 

Medzi Dragijského srdcové záležitosti patrí Alej dejateľov, ktorá je na Námestí Š. M. Daxnera v R. Sobote. V súčasnosti je tam 22 búst a socha P. Dobšinského. Ako jej iniciátor uviedol, v budúcnosti je v pláne ešte osadenie ôsmich búst dejateľov. Aktivity do veľkej miery súvisia aj so zdrojmi, či s úspešnosťou zbierok. Podobne navrhovali aj umiestnenie sochy M. Hrebendu na Hlavnom námestí priamo pred knižnicou, ktorá nesie jeho meno. K odobreniu tohto zámeru zatiaľ nedošlo. Jednou z vízií je aj pamätník Učenej spoločnosti Malohontskej. „Ten by sme chceli umiestniť za poštou v strede Malohontskej ulici na mieste, kde mala byť niekedy fontána. Aj to si však bude vyžadovať veľa financií,“ zakončil Dragijský, ktorý pôsobil niekoľko rokov aj ako poslanec mestského zastupiteľstva. Je autorom projektu Historické osobnosti Gemera-Malohontu.

V roku 2014 napísal publikáciu Slováci tohto kraja s podtitulom Osobnosti Gemera-Malohontu, ktoré pozdvihli Slovensko. V roku 2020 vyšlo doplnené a rozšírené vydanie Osobnosti Gemera-Malohontu s podnadpisom …Slováci tohto kraja. V knihách pripomína životy našich rodákov, ich osudy, diela a pamätníky v rodnom kraji, sochy, busty či pamätné tabule od minulosti po súčasnosť.

Zdroj: vobraze.sk