Historický vlak Zbojnícky expres prináša nevšedný zážitok + foto a video

Už tradične si počas letnej sezóny môžete vychutnať jazdu historickým vlakom vedeným motorovým rušňom, ktorého názov je Zbojnícky expres. Na jednu z jázd sa vybrala aj naša redakcia, aby sme vám mohli priblížiť tento nevšedný zážitok.

Ako uviedla pre vobraze.sk Eva Macuľová zo združenia Za horami za dolami, táto akcia by nebola možná bez pomoci a podpory Krajskej organizácie cestovného ruchu – Banskobystrický kraj turizmus. Nemalou časťou sa na projekte podieľali aj dobrovoľníci z Občianskeho združenia Zubačka.

Začiatok jazdy je tento rok z Rimavskej Soboty z hlavnej vlakovej stanice a cieľom je sedlo Zbojská. Počas jazdy cestujúcim spoločnosť robili zbojníci Jakub Surovec a jeho družina. Tí ich najprv ozbíjali, no nakoniec všetko poctivo vrátili a ešte pridali aj niečo sladké k tomu.

Na tisovskej stanici si mali cestujúci možnosť pozrieť si malé vlakové múzeum a tiež parnú zubačku uloženú v depe. Momentálne je nepojazdná z dôvodu poruchy kotla. Dobrovoľníci z OZ Zubačka ju počas víkendov opravujú. Parná lokomotíva pochádza z Rumunska, pôvodná, ktorá premávala na trati z Tisovca, sa nezachovala, len jej motor.

Históriu stanice Tisovec nám v depe priblížil člen OZ Zubačka Peter Tomka, ktorý je jedným zo „siedmych statočných“, ktorí sa snažia rušeň opraviť. „V roku 1896 bola otvorená trať Tisovec – Pohronská Polhora a boli dodané prvé parné rušne. Rušeň nachádzajúci sa aktuálne v depe bol vyrobený v roku 1908 vo Viedni. Do Tisovca ho doviezli v roku 2014 po generálnej oprave z Vrútok a v októbri odštartovali prvé jazdy na trati Tisovec – Zbojská. Zaujímavosťou je, že zhruba každých 50 kilometrov ho treba premazať a prekontrolovať. Počas jazdy je vždy pripojená cisterna s vodou a sprevádza ho požiarny vlak. Spotrebuje okolo 1 tony čierneho uhlia,“ opísal náročnosť celého procesu vedenia takéhoto vlaku.

„Trať do Tisovca bola vybudovaná v roku 1874, keďže v Tisovci sa nachádzali železiarne, ktoré vyrábali železo. To bolo potrebné prepraviť do Hronca, kde boli zlievárne. Zubačka bola vybudovaná z toho dôvodu, že trať viedla cez kopec a hrozilo, že v zimnom období môže dôjsť k šmyku. V stúpaní do kopca rušeň vždy tlačil vagóny až na stanicu Zbojská. Tam ich obišiel a dostal sa na čelo vlaku,“ pokračoval vo svojom rozprávaní vlakový nadšenec Peter.

Predseda OZ Zubačka Zdenko Lopušný vo vlakovom múzeu, ktoré pozostáva z jednej menšej miestnosti, doplnil ďalšie zaujímavosti tejto trate. „Trať na Zbojská vedie cez dva mosty. Jeden je pôvodný s názvom Čertov most a druhý Most pod dielom bol počas druhej svetovej vojny zbombardovaný nemeckou armádou. Postavený bol namiesto neho provizórny drevený most, ktorý slúžil asi desať rokov. Následne bol postavil nový kovový most, ktorý slúži dodnes.

Po ukončení prehliadky pokračovala trasa z Tisovca do stanice Zbojská. V sedle Zbojská, kde výletníci mohli zvoliť niekoľko aktivít. Napríklad turistiku po náučnom chodníku Jakuba Surovca, prechádzku na rozhľadňu Zbojská, alebo si len posedieť na kolibe, alebo pochutnať na chutných buchtách. Odchod vlaku na spiatočnú cestu bol o tri hodiny, takže si každý mohol dosýta vychutnať krásy Muránskej planiny.

Jazdu zážitkovým vlakom si môžete rezervovať ešte na termíny 30.7. a 27.8.2022  na tel. čísle +421 905 287 583 (v čase 8:00 – 18:00 hod) alebo emailom na adrese listky@zubacka.sk najneskôr 2 dni pred jazdou.

Ak by ste chceli vyskúšať aj iné zážitkové vlaky ako Sklársky či Novohradský Expres, dávame do pozornosti náš článok. Tu sa dočítate viac.

Nasadnite na nostalgický vláčik ťahaný najvýkonnejším predvojnovým parným rušňom „Zelený Anton“, po viac ako 150 ročnej trase Zvolen – Fiľakovo a späť. Vo Fiľakove bude o 11:02 hod. do 15:17 hod.

Zdroj: vobraze.sk