Kostolík na Dúžave má krásny drevený kazetový strop s ľudovými maľbami + foto

V rimavskosobotskej mestskej časti Dúžava majú drevený kostolík. Bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a svojím aj keď neveľkých rozmerov pripomína gotický kostolík v obci Kraskovo. Pred kostolíkom sú posadené štyri duby, ktoré majú podľa legendy pripomínať deti cisárovnej Sisi. Na Dúžavu ho podľa kostolníčky Vlasty Petrincovej priviezli na niekoľkých vozoch asi pred dvesto rokmi, na požiadanie jednej nevesty z Klenovca, ktorá sa sem prisťahovala. Väčšina z vecí v kostolíku je ešte pôvodná a niektoré aj staršie, ako kostolík v Dúžave sám. Organ je uložený v archíve kostola evanjelickej cirkvi v R. Sobote. Šindľovú strechu už menili dvakrát. Ako ďalej pre vobraze.sk ďalej priblížila kostolníčka Vlastička Petrincová, kostolík je výnimočný tým, že má krásny drevený kazetový strop s ľudovými maľbami, pekné pôvodné schody, chór či pôvodné lavice.

„Celá stavba sem bola privezená pred približne dvesto rokmi. Doviezli ju zo Seliec pri Poltári, kde ju podľa záznamov kúpili za 450 zlatých a postavili na tomto mieste. Na Dúžave totiž nebol evanjelický kostolík a bolo tu väčšinou evanjelické obyvateľstvo. Na začiatku slúžil ako modlitebňa a postupne sa stal súčasťou bohoslužieb, ktoré potom bývali pravidelné každý mesiac,“ hovorí sedemdesiatníčka, ktorá sem chodievala ešte ako dieťa. Lavice boli vtedy rozložené trochu inak a v jednej časti sedávali najbohatší ľudia. Luster boli iný, ešte sviečkový. Renesančno-barokový oltár je tiež raritou a je vyrobený z lipového dreva, zaznamenáva obetovanie svojho syna a zastavenie sťatia syna anjelom.

V kostolíku sa ľudia stretávajú dodnes, na Vianoce sa ich v ňom zíde aj okolo päťdesiat. Väčšinou sem počas roka chodievajú starší ľudia, ktorí nemajú ako, alebo nechodia do mesta. Kazetový strop má vyše 40 častí a znázorňuje viacero udalostí, napríklad korunováciu Štefana za uhorského kráľa, ďalšia časť pripomína vyhnanie Adama a Evy z raja. Ako približuje Petrincová, na strope je aj erb mesta Lučenec. Veľa kaziet na strope znázorňuje bohatosť regiónu Gemera a Malohontu, sú tam znázornené kalichy, ktoré pripomínajú bohatstvo ovocia, oviec, ktoré sa pásli v okolí Klenovca, odkiaľ sa na Dúžavu presťahovali tiež niektoré rodiny.

Podľa Petrincovej kostolík navštevujú aj okoloidúci ľudia, väčšinou však v letnej sezóne a sú medzi nimi aj rekreanti z Kurinca. „Od vodnej nádrže je to lesom pekná prechádzka len pár kilometrov a ste na Dúžave,“ vysvetľuje kostolníčka, ktorej srdce poskočí stále, keď môže čo najväčším skupinkám porozprávať trochu histórie. Neďalekou mestskou časťou je Mojín, kde bývajú sokoliarske vystúpenia rodiny Kanátovcov.

Kostolík je na kopci pri cintoríne s viacerými historickými náhrobkami ešte z čias bývalého pána a majiteľa Kaislera. Kostolík pripomínajúci aj rozprávkový domček z večerníčka je viditeľný aj z cesty. Tá vedie smerom na Dolné Zahorany. V prípade záujmu o návštevu je dobré sa vopred ohlásiť na telefónnom čísle 0918335171.

Zdroj: vobraze.sk