Výletný vláčik k sysľovisku sa čoskoro stane realitou, premávať by mal začať v máji

Nová atrakcia Muráňa sa čoskoro stane realitou. Výletný vláčik, ktorým chcú voziť návštevníkov z Muráňa na sysľovisko, majú priviezť budúci týždeň. Ako ďalej pre vobraze.sk priblížil starosta obce Roman Goldschmidt, do prevádzky ho chcú dať v máji po víkendoch. „Cez prázdniny zrejme kyvadlovou dopravou každý deň,“ naznačil starosta. Vláčik má dva vagóny s kapacitou po 36 ľudí. Financie na jeho zakúpenie obec čerpá z plánu obnovy vo výške 380-tisíc eur. „Chceli by sme odbremeniť lokalitu sysľoviska a poskytnúť verejnosti možnosť vyviezť sa z obce až k sysľom. Vláčik bude pre vereznosť zadarmo,“ hovorí Goldschmidt a dodáva, že vláčik vyrábali na objednávku v Čechách a dvaja vodiči sa naň pôjdu zaučiť, kým budú robiť skúšobnú jazdu.

„Vláčik bude v silnejšej verzii, aby vedel návštevníkov vyviezť aj na Muránsky hrad. Ešte uvidíme, ako to bude časovo vychádzať, aby sme to vedeli zladiť, ale počítame aj s výletmi na hrad. Musíme to ešte odsledovať,“ hovorí starosta.

Zároveň Goldschmidt priblížil, že grafiku na vláčik si odsúhlasovali, je tak vo farbách, ako má obec Muráň. Najdominantnejšia je čierna a červená. Vyrobený bol v spoločnosti Fun rides tech z obce Bílovice z Olomouckom kraji.

Vláčik má vyrážať z námestia v Muráni. Do približne dva kilometre vzdialenej lokality má cesta trvať pár minút. Návštevníkov by mal brať aj z parkoviska, ktoré za obcou chce zrealizovať Správa národného parku Muránska planina. Ide o aktivity, ktoré by mali napomôcť odbremeniť parkovanie priamo pri sysľovisku, ktoré v čase sezóny a veľkom záujme o atrakciu sysľoviska nepostačuje, autá parkujú na ceste a zužujú tak možnosť prejazdu.

Vláčik tak má byť spojivkom aj s hradom Muráň. Tam podľa starostu chcú aj tento rok pokračovať v obnove. Minulý rok sa im podarilo dokončiť opravu strechy domu veliteľa. Financie obec získala z plánu obnovy vo výške 50 tisíc eur. Ako Goldschmidt doplnil, vytvorené tak bolo zázemie pre účinkujúcich počas podujatí, hradných hier, ako aj samotných návštevníkov, turistov. Práce najviac sťažuje výška, nakoľko národná kultúrna pamiatka leží v nadmorskej výške viac ako 900 metrov. Materiál tak musia nosiť ručne, záujemcov podľa jeho slov o zamestnanie na hrade nemá. Vrecká s pieskom môžu pomôcť nosiť aj turisti.

Zdroj: vobraze.sk, foto: fun rides tech