Novinkou medzi zážitkovými vlakmi bude Sklársky i Novohradský expres. Ťahať ho bude parný rušeň

Tohtoročnou novinkou na železničných koľajniciach bude jazda dvoch historických zážitkových vlakov. Je ním Novohradský a Sklársky expres. Vláčikoví fanúšikovia sa najskôr môžu tešiť na jednu jazdu novohradského vlaku, a to už 18. júna. Ako pre vobraze.sk uviedla Eva Macuľová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus, Novohradský expres vyrazí v deň, kedy si pripomíname 151. výročie prvej jazdy na železničnej trati Zvolen – Fiľakovo. Vlakovú súpravu bude ťahať „Zelený Anton“ alebo tiež nazývaný Agent 007, za čo vďačí svojmu oficiálnemu označeniu 486.007. „Ide o najvýkonnejšiu predvojnovú parnú lokomotívu. Trojvalcový parný rušeň na prehriatu paru je určený na vozbu osobných vlakov a rýchlikov. Rušeň sa vyrábal v rokoch 1934 až 1938 a v súčasnosti je to jediný pojazdný exemplár,“ priblížila Macuľová.

Ďalšou novinkou bude Sklársky expres. Prechádzať bude 6. augusta cez Zlatno až do Kokavy nad Rimavicou. Vagóny potiahne historický motorák. Jednotlivé vlaky sú pomenované podľa konkrétnej témy, ktorá je typická pre región, alebo regióny, cez ktoré prechádza. „Už podľa názvu je jasné, že témou tohto vlaku je sklo. Je tomu tak preto, lebo náš región Novohrad bol kedysi slávny práve sklárskym remeslom,“ uviedol Tomáš Krahulec z oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie. Ako doplnil, vlak zavezie pasažierov zo Zvolena, cez Detvu, Lučenec, výhybňu v Zlatne až do Kokavy nad Rimavicou. Práve tu budú môcť pasažieri navštíviť unikátnu výstavu Príbeh skla 2, ktorá nadväzuje na úspešnú výstavu Príbeh skla 1“. Aj v Sklárskom exprese je pre pasažierov pripravený program ako inak, na tému skla.

Minuloročná novinka Expres 34 tunelov

Jazdy historickými vlakmi v Banskobystrickom kraji sa tešia veľkej obľube. Ako ďalej Eva Macuľová uvádza, odporúča kúpiť si lístky na vlak online a v dostatočnom predstihu. „Pretože minulé sezóny ukázali, že len tak je možné zabezpečiť si miesto na niektorej z jázd našich historických vlakoch. Vlaky boli týždeň až dva pred jazdou vypredané,“ upozorňuje s tým, že lístky sú k dispozícii online na www.zahoramizadolami.sk

Vlaková sezóna v Banskobystrickom kraji pokračuje už štvrtýkrát. Po úspešnej prvej sezóne, kedy koľajnice kraja brázdil Horehronský expres, pribudli o rok neskôr ďalšie historické expresy – Banícky a Zbojnícky. Tretí rok pribudol Expres 34 tunelov. Za minulé 3 sezóny sa zážitkovými vlakmi v Banskobystrickom kraji previezlo spolu 8 545 pasažierov. Vlaky dopĺňajú ponuku zážitkovej kancelárie Banskobystrického kraja. Podľa slov Evy Macuľovej z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus sú vlaky v našom kraji „srdcovkou“. „Máme ich radi my, aj naši pasažieri. Cieľom je poskytnúť návštevníkom kraja nielen možnosť zážitkovej jazdy vlakom, ktorého rok výroby je často v polovici minulého storočia, ale ich aj zaviesť na miesta, na ktoré by sa možno sami od seba nevybrali.“

Zbojnícky expres prepájal po minulé roky Tisovec cez sedlo Zbojská s Breznom a pasažierom robili spoločnosť slávni zbojníci Jakub Surovec a jeho kumpáni. Tento rok Zbojnícky expres upravil svoju trasu, smeruje do sedla Zbojská, ale z Rimavskej Soboty cez Rimavskú Baňu, Hnúšťu a Tisovec.

Zdroj: vobraze.sk, KOCR Gemer BBSK