Pri sysľovisku na Muráni vzniká rodinný park obrovisko s rozprávkovo-náučným chodníkom + foto

Pri sysľovisku Biele vody na Muránskej planine vzniká nová atrakcia, rodinný park obrovisko. Nájdete ho pod Muránskym hradom. Je kombináciou histórie, fantázie, prírody, zvierat a zážitkového ubytovania. Návštevníci ho popri návšteve na sysľovisku môžu využívať od veľkonočných sviatkov. Sochy v nadrozmernej veľkosti priebežne dopĺňajú. Celkovo by tam ma byť trojlístok obrov Leši, Machoš, Bažur a obria sova Széchy. Prvý obor je pri veľkej lavičke, na ktorú sa dostanete rebríkom a je vo výške niekoľkých metrov. Druhého obra inštalujú a potom pribudne ešte jeden. Nadrozmerných obrov vyrábajú sochári z Čiech. Majú približne sedem až deväť metrov.

„Gro práce je tam už urobené a dolaďujú tam pár vecí. Ide o iniciatívu miestnych podnikateľov, ktorí kúpili okolité pozemky a vytvárajú ďalšiu atrakciu popri sysľovisku,“ priblížil pre vobraze.sk starosta obce Muráň Roman Goldschmidt. Ako poznamenal, ide však o platenú atrakciu, vo výške asi dvoch eur. K obrovisku vedie z Muráňa aj viac ako dvojkilometrový chodník, ktorý má byť aj označený. „Oceňujem ich prácu, majú u nás záujem robiť cestovný ruch,“ podotkol starosta. V obrovisku nájdete aj zvieratká.

Na obrovisku sa stretáva história Muránskeho hradu, osídľovania Gemera s fantáziou, kde sa rozprávky stávajú skutočnosťou a kde krása Muránskej planiny ožíva. Ako pre vobraze.sk ďalej priblížila Eva Balážová z penziónu Syseľ, inšpiráciou pre ich park bola bohatá slovanská mytológia. „V nej sme našli množstvo príbehov a bytostí, ktoré sme chceli oživiť v našom parku prostredníctvom príbehov a sôch. Vybrali sme si mytologickú bytosť, strážkyňu lesov. Ďalšou zásadnou inšpiráciou bola kniha Hviezdoveda od nášho rodáka Gustáva Reussa, v ktorej sa píše o obroch žijúcich na mesiaci. Toto nám otvorilo nové možnosti, ako prepojiť náš zámer s touto tematikou,“ povedala Balážová. Svet obrov je prepojený aj s interaktívnym múzeom Litterra v Revúcej.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Tomáš Kellich