Takúto účasť na offroade v Tisovci sme ešte nezažili, hodnotí jeden z organizátorov + foto a video

Foto: Ján Čajko

Jubilejné dvadsiate podujatie offroadu v Tisovci prinieslo veľmi dobré podmienky na jazdu v teréne. Na jednom z najväčších podujatí tohto druhu v Európe zaplnilo okolité kopce približne 250 posádok jazdcov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Zastúpenie mali domáci jazdci, ale aj posádky z Rimavskej Soboty. Organizátori sa postarali o pestrejší program v centre, kde okrem štvrtkovej večernej jazdy rampou vystúpili aj dve hudobné skupiny. Headlinerom bol piatkový koncert tretej známej skupiny Hrdza. 

„Takúto účasť sme tu ešte nezažili, ani v meste počas koncertov, kde bolo plné a ani v Dolinke. Bolo to jednoducho neskutočné,“ povedal pre vobraze.sk Vladimír Longauer, jeden z organizátorov. Ako dodal, bol príjemne prekvapený, že na offroad do Tisovca chodí čoraz viac zahraničných posádok z Maďarska, Ukrajiny a hlavne z Čiech. „Už asi štvrtina posádok chodí z Českej republiky. Sú na to veľmi hrdí a páči sa im tu,“ priblížil Longauer. 

S priebehom podujatia sú podľa jeho slov spokojní a účasť odhadol na okolo osemtisíc návštevníkov. „Len podľa odparkovaných áut tam bolo minimálne tisíc vozidiel,“ priblížil Longauer a dodal, že sa parkovalo všade, na ihrisku, pri Šťavici a na premávku dohliadali mestskí i štátni policajti. Ľudia si tak trochu zapeškovali, aby sa dostali do Dolinky. „Ľudí bolo toľko, že vychodili chodník na lúke,“ povedal s úsmevom.

Štvordňové podujatie vyvrcholilo exhibíciou najodvážnejších jazdcov. Bolo ich viac ako po minulé roky a počasie hralo do karát aj množstvu divákov. „Pre niektorých jazdcov je už trať ťažká, ostatní chcú ešte ťažšie,“ doplnil. 

Takúto účasť na offroade v Tisovci sme ešte nezažili, hodnotí jeden z organizátorov + foto a video

Pár áut sa v Dolinke prevrátilo aj na strechu, boli tak mierne zdržania, k zraneniam však podľa Longauera nedošlo. Doplnil, že na to množstvo ľudí tam mali sedem záchranárov. Sanitku privolali iba pri jednom úraze, keď si jeden z návštevníkov poranil koleno. „Na mieste to dali do poriadku a privolaná sanitka ho pre istotu odviezla na kontrolu,“ doplnil. Na organizácii sa podľa Longauera podieľalo vyše 50 ľudí, pritom viac ako desať ich je skalných. Pripomenul, že offroad Tisovec je zraz priaznivcov a nie preteky.

Medzi súťažiacimi boli aj otec so synom Gabriel a Attila Hajnovicsovci z Rimavskej Soboty. „Trate boli veľmi dobré, lebo predtým pršalo, takže boli trochu náročnejšie, ako keď je sucho,“ povedal pre vobraze.sk Gabriel Hajnovics. Spomenul, že syn išiel na trať s úplne novým špeciálom, ktorý začal robiť v úvode roka a dokončil ho večer pred začiatkom offroadu v Tisovci. V piatok musel opravovať pokrývené časti svojho tereniaku, aby mohli ísť na trať aj v sobotu. Kopce v okolí Tisovca tak boli pre neho skúšobnou jazdou, ktorá dopadla dobre. „Nešli sme ale na plný plyn a skončili sme tri sekundy od pohárového tretieho miesta v kategórii,“ doplnil Attila Hajnovics, ktorého špeciál je zváraný z rúr s trojlitrovým motorom od Toyoty a vyrábanými nápravami. „Skoro všetko je tam robené na mieru.“

Do Dolinky už nešli. „Nechceli sme spraviť väčšie škody na aute, ktoré nebolo testované. Naozaj sme však spokojní s autom, traťami aj organizáciou. Bola na úrovni ako vždy,“ povedal Hajnovics, podľa ktorého majú doma niekoľko pohárov z predošlých rokov. V Dolinke pútal pozornosť tereňák, ktorého posádka bola zo Sabinova. Viac vo videu.