Doplnené: Parkovisko za Muráňom má byť bezplatné. Z obce začal premávať výletný vláčik na sysľovisko

V Muráni sprevádzkovali výletný vláčik. Má byť novou atrakciou v tomto roku a napomôcť doprave. Návštevníkov z Muráňa bezplatne vozí na sysľovisko Biele vody, ktoré priťahuje čoraz viac ľudí. Veľký záujem o sysľovisko však spôsobuje problémy s parkovaním. Podľa informácií z obecného úradu vláčik začal premávať z námestia dnes ráno o deviatej a kyvadlovou dopravou bude ľudí na sysľovisko voziť každé dve hodiny. Teda aj o 11:00, 13:00 a o 15:00 hod.

Zo sysľoviska do Muráňa záujemcov odvezie o 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodine. Ide o orientačné časy, ktoré môžu podľa potreby prispôsobiť.

Výletný vláčik má dva vagóny s kapacitou po 36 ľudí. Financie na jeho zakúpenie obec čerpala z plánu obnovy vo výške 380-tisíc eur. „Chceli by sme odbremeniť lokalitu sysľoviska a poskytnúť verejnosti možnosť vyviezť sa z obce až k sysľom. Vláčik bude pre verejnosť zadarmo,“ hovorí Goldschmidt a dodáva, že vláčik vyrábali na objednávku v Čechách.

Zastávka vláčika bude aj na drevosklade pri železničnej stanici, kde je nové parkovisko. Ako informuje Národný park Muránska planina, možnosť parkovania ponúkajú pre všetkých zadarmo.

„Odtiaľto to máte päť minút pešo na námestie k predajni Muránskych buchiet a ďalších päť minút na začiatok náučného chodníka na Muránsky hrad. Pre tých, ktorí si chcú spraviť príjemnú prechádzku v tieni lesa na sysľovisko Biele vody, ponúkame možnosť využiť turistickú trasu takzvaným Kopancom. Na túto cestičku sa dostanete po 200 metroch od vstupu na náučný chodník na Muránsky hrad. Odbočka je zatiaľ označená provizórne, v dohľadnej dobe na trase pribudnú turistické značky, ktoré vás dovedú za sysľami a pokračovať budú až do sedla Predná hora. Trojkilometrovou prechádzkou na sysľovisko si môžete vychutnať príjemný chládok, výhľad na obec Muráň, ale aj teraz kvitnúce jarné kvietky a motýle. Keď pred sebou uvidíte obrovský balvan, budete vedieť, že ste už takmer pri sysľoch. Lúkou popri plote vyvieračky Podhrad prejdete na cestu, cez mostík a ste na sysľovisku,“ uvádza Národný park Muránska planina na sociálnej sieti.

Na sysľovisku samičky práve rodia svoje mláďatká do pohodlných „hniezd“ – nory si vystlali trávou a srsťou. Preto sa môže zdať, že je sysľov na lúke menej. Samičky čaká náročné obdobie, keďže sa o mláďatká musia postarať samy. „Po mesiaci od narodenia začnú z hlbokých nôr vyliezať maličké hladné syslíky. Drobci budú zvedaví a neskúsení, tak si musíme dávať pozor, aby sme ich neprišliapli. Aj prinesenú potravu – slnečnicu, ovos, jabĺčko alebo mrkvu, im dávame opatrne, môžu nás uhryznúť. Aj keď by sme ich najradšej postískali, aké sú zlaté, mladé ani dospelé syslíky nechytáme do rúk. Sú to hlodavce, môžu mať rôzne ochorenia a silnými zubami vedia škaredo uhryznúť. Návštevníkov sem chodí veľa, a preto by sme vás chceli poprosiť, aby ste na prikrmovanie ponúkli jednu-dve mrkvy, za hrsť slnečnice. Zbytočne veľa potravy ponechanej na lúke môže lákať napríklad diviaky či inú zver,“ informuje Národný park Muránska planina.

Doplnené 2. mája
Prevádzka vláčika má za sebou prvý deň. Podľa slov starostu obce vláčik premával 1. mája a ďalej ho budú využívať počas víkendov či sviatkov. Počas prázdnin to má byť každý deň. „Pokiaľ nebude zlé počasie, vláčik pôjde,“ povedal pre vobraze.sk Goldschmidt. Podotkol, že prevádzka vláčika je v štádiu sledovania a optimalizovania jázd. „Máme takmer dva mesiace, aby sme vychytali všetky chyby a odsledovali si to. Ľudia zatiaľ stále chodia autami až na sysľovisko, kde sa tvoria zápchy. Vyzývali sme ich, aby využili túto možnosť a išli bezplatne zaparkovať na kraj obce. Nie všetci to ale využili,“ dodal.

Výletný vláčik k sysľovisku sa čoskoro stane realitou, premávať by mal začať v máji

Zdroj: vobraze.sk, foto: Národný park Muránska planina