Rozhľadňa v obci Tachty láka turistov i z Maďarska, čaká ju rekonštrukcia

Jedenásťmetrová rozhľadňa v obci Tachty je najjužnejšou takouto atrakciou v okrese Rimavská Sobota. Stojí na kopci nad obcou už takmer osem rokov. V najbližšej dobe ju ale čaká oprava. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol starosta obce Róbert Bášti, jedna z nožičiek je poškodená a treba ju opraviť a spevniť železami. „Už som nedávno hovoril aj s pánom, ktorý nám rozhľadňu v minulosti robil a spomínal, že drevo je smrek a trochu inak reaguje v teplejšom prostredí, ako napríklad v Tatrách a treba ho spevniť. Zatiaľ je schopná užívania,“ hovorí starosta a dodáva, že tento rok majú naplánované aj jej natieranie, ktoré vlani na jeseň nevedeli zrealizovať pre dažde.

Podľa slov starostu je to atrakcia, ktorá láka turistov z okolia i z Maďarska. Tí odparkujú v centre obce a na rozhľadňu idú pešo. Je tam možnosť aj posedieť si i bezplatné wi-fi. „Chodia k nám aj nakupovať a cez víkend sa ľudia zastavia aj v krčme, lebo slovenské pivo im chutí viac ako maďarské,“ podotkol s úsmevom Bášti, ktorý na poste starostu vystriedal dlhoročného starostu Júliusa Molnára. Ten patril k služobne k najstarším starostom v okrese Rimavská Sobota.

V Tachtách môžu návštevníci od minulého roku využiť aj rozšírený park pri základnej škole. Podľa starostu ho odovzdávali v lete počas osláv. „Tento rok tam pribudnú ešte hojdačky. Nie sú to však lacné veci a vzhľadom na financie ich dokupujeme postupne,“ priblížil starosta a dodal, že v obci mali práve upratovanie v rámci Dňa zeme a vysadili približne dvadsať tují na skrášlenie prostredia.

Rozhľadňa bola postavená na Tomášovom vršku. Ponúka výhľady na jazero, okolité obce a aj vyhasnuté sopky. Medzi ich vrcholmi je označená napríklad Ostrá skala, Zaboda či turistami obľúbený Ragáč.

Obec Tachty sa nachádza v jednej z najvýznamnejších lokalít CHKO Cerova vrchovina na území vyhlásenom za národnú prírodnú rezerváciu.

Rozhľadňa pri Tachtách ponúka výhľad na vyhasnuté sopky

Zdroj: vobraze.sk