Pri testovaní sestričkám a lekárom pomáhali aj Zdravé regióny

Asistenti podpory zdravia František Sendrei, Milan Deme, Monika Horváthová a Peter Hronec (vpravo) z oblastnej skupiny RS z organizácie Zdravé regióny

V Klenovci sa vo štvrtok v priestoroch kultúrneho domu testovalo ochorenie pečene. Testovanie a odbery prišli v rámci výjazdového vyšetrenia bezplatne urobiť lekári z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici v spolupráci so Slovenskou hepatologickou spoločnosťou. Cieľom vyšetrenia a akcie pod názvom Sírius je odhaliť ochorenie pečene vo včasnom štádiu, keď je ešte liečiteľné. Pomáhali im aj pracovníci  príspevkovej organizácie MZ SR, Zdravé regióny, Milan Deme a František Szendrei, asistenti podpory zdravia.

„Prevencia je účinnejšia, keď sa robia výjazdové skupiny. Je dobré, že tu boli a ľudia tak nemusia chodiť do iných miest, napríklad až do Banskej do Bystrice. Keď príde výjazdová skupina do obce, zrazu sem príde 80 ľudí, ktorí môžu vyšetrením zistiť,  či majú problém s pečeňou, alebo nie. Je to dosť dobrý výsledok na to, že tu boli prvýkrát,“ povedal pre vobraze.sk Peter Hronec, ktorý pôsobí v rámci organizácie Zdravé regióny ako koordinátor asistentov podpory zdravia za oblastnú skupinu Rimavská Sobota. Ako spomenul, ich úlohou bolo osloviť čo najviac ľudí z marginalizovaných rómskych komunít. Chodili preto od domu k domu,  oslovovali Rómov, navštívili aj obyvateľov miestnej osady v Klenovci. Záujem podľa P. Hronca bol primeraný, ľudia sa však veľmi s takýmto skríningom ešte nestretli a potrebujú najprv veci vidieť, aby sa presvedčili, že to nebolí a človeku to neublíži. „Vždy je to tak, že keď je niečo nové, tak nemajú veľký záujem. Nabudúce by už bol zrejme väčší,“ podotkol P.Hronec, ktorý v organizácii pracuje už vyše osem rokov. 

Rómov prišlo v priebehu dňa menej ako polovica a pracovníci zo Zdravých regiónov im pomáhali nielen  pri vypĺňaní dotazníka, ale aj s prípravou priestorov či vytváraním zoznamu. Aby išli príkladom, boli medzi prvými, ktorí sa dali otestovať. „Na začiatku bol takmer každý v napätí, že lekári niečo zistia. Nakoniec to dobre dopadlo a na vzorke ľudí z dopoludnia boli prekvapivo pochvalné reakcie,“ hovorí P. Hronec, ktorý prízvukoval ľuďom už počas pravidelných návštev, že je potrebné dodržiavať životosprávu. „Venujeme sa osvetovej činnosti v lokalitách marginalizovaných rómskych komunít, kde ľuďom vysvetľujeme, prečo je dôležité prebrať zodpovednosť za zdravie do osobnej starostlivosti a nie nechať tú starostlivosť na niekoho iného,“ vysvetlil jednu z činností  organizácie. Okrem toho ľudí doprevádzajú aj na preventívne vyšetrenia, povinné očkovania a podobne.  Svojich zástupcov majú aj v ďalších deviatich lokalitách okresu Rimavská Sobota. „S kolegyňou z Rimavských Jánoviec, Monikou Horváthovou, asistentkou podpory zdravia, to robíme od začiatku,“ podotkol. Testovanie v Klenovci bolo zamerané aj na Rómov. Predošlé testovanie bolo v obci Nižný Skálnik, kde podľa Hronca neboli.

Organizácia na svojej webovej stránke informuje, že aktuálne na projekte pracuje 309 asistentov podpory zdravia a 26 koordinátorov v 262 lokalitách. „V spolupráci s 1 304 poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti preukázateľne pomáhame približne 50 000 ľuďom mesačne,“ uvádzajú.

A ako prebiehali samotne vyšetrenia? Záujemcom odobrali kvapku krvi z prsta či odmerali obvod brucha. Nasledovalo vyšetrenie ultrazvukom. Skríningového výjazdu sa zúčastnil aj Ľubomír Skladaný, ktorý patrí medzi popredných slovenských hepatológov a gastroenterológov. Je vedúcim hepatológom Transplantačného centra v Banskej Bystrici. Ako pre vobraze.sk priblížil, prieskum je odpoveďou na to,  že na Slovensku je najviac prípadov cirhózy na svete. Chcú to preto zistiť priamo v poli, medzi ľuďmi. „Tie výsledky naznačujú, že tých prípadov na Slovensku je zatiaľ najviac,“ naznačil Skladaný. 

Zdravotníci z lekári z Rooseveltovej nemocnice z Banskej Bystrici

Ľudia pred vyšetrením na cirhózu pečene zodpovedali aj niekoľko otázok v dotazníku. „Sú zamerané na to, aby sme vedeli povedať prečo to majú, prečo to nemajú, ako sa od seba líšia, kto koľko váži,“ povedal Skladaný, podľa ktorého vybrali čo najmenej otázok, ktoré keď dajú do súvislosti výsledkami pečene, im pomôžu v hľadaní odpovede na otázku z čoho má Slovák toto ochorenie, aj keď nemusí piť alkohol. „Je to z toho, že nie je šťastný, spokojný so svojim životom? Je to z toho, čo je, pije, ako sa hýbe, z toho, že je chudobný, z toho akú má črevnú mikroflóru?,“ reagoval.

Vedúci hepatológ Transplantačného centra v Banskej Bystrici spomenul, že každý účastník v prípade potreby obdrží „zelenú kartu“, ktorá mu zaručí čo najskoršie špeciálne vyšetrenie bez zbytočného čakania na termín. Ako záverom spomenul, počas výjazdov sa stretávajú s množstvom ľudí. „Mám presvedčenie, skoro by som povedal, že ja viem, že človek dušu má. Ale je obvykle zabudnutá hlboko svojím programovým svetom a ona sa hlási o svoje práva. Najprv subtílne, miernou úzkosťou, potom viac obvykle nejakou návykovou látkou, potom viac prvou chorobou, potom ešte viac druhou chorobou a potom opustí telo, ktoré sa oň nevedelo starať uprostred veľkej choroby,“ skonštatoval. Skladaný pochádza z okresu Rimavská Sobota. Rodičia sú z Klenovca i Nižného Skálnika.

Zdroj: vobraze.sk

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“