P. Juhász: Projekt nemocnice v Rim. Sobote chceme realizovať v inej verzii. Udržať ambulantnú sféru je veľká výzva

Pôvodná vizualizácia projektu rozšírenia a výstavby rimavskosobotskej nemocnice

Projekt rozšírenia a výstavby rimavskosobotskej nemocnice, ktorá spadá do siete nemocníc Penta Hospitals SK, vyškrtli zo zoznamu financovaného z Plánu obnovy a odolnosti. Stalo sa tak deň pred odstúpením bývalého ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. Ako ďalej priblížil podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja pre zdravotníctvo a zároveň primár chirurgického oddelenia v R. Sobote Peter Juhász, projektu rozšírenia a výstavby sa nevzdávajú a momentálne robia na inej verzii. „Zatiaľ to nie je oficiálne, ale je jedna verzia, ktorá je v štádiu riešenia. Je trochu iná, ale objekt má byť ten istý,“ naznačil Juhász pre vobraze.sk s tým, že je šanca vyriešiť túto situáciu z iného zdroja. Projekt Nemocnice novej generácie v Rimavskej Sobote počítal s oživením nevyužívaného a nedostavaného B pavilónu.

Rimavskosobotská nemocnica a chirurgický pavilón v súčasnosti prechádza masívnou výmenou okien. „Je to takmer 95 percent okien. Robíme to počas chodu nemocnice a je to náročné aj kvôli tomu, že je obdobie, kedy je dvojnásobný počet úrazov. Sú tam obmedzenia, ale je to v prospech, okná mali už okolo 80 rokov. Veci však išli tak, že teraz je to možné realizovať. Financované je to zo zdrojov Penty a teraz sa tie zdroje vytvorili,“ priblížil primár Juhász. Okná menili aj na administratívnej budove, aby boli ušetrené energie za vykurovanie. „Boli tam hliníkové okná, kde už aj zatvárateľnosť bola výzvou,“ skonštatoval.

Situáciu v zdravotníctve a hlavne ambulantnú sféru sa podľa Juhásza snažia udržať aj v okrese Rimavská Sobota. „Zatiaľ len jej udržanie je veľkou výzvou. Veľmi veľa lekárov odchádza na dôchodok, alebo úplne vypadávajú. Nedávno zomrel chirurg  Alexander Köröcz z Tornale, čo má veľký dopad aj pre náš región. Bol lekár s veľkým L a veľmi dobre sa držal na svoj vek 86 rokov. Odbremeňoval nás, aby sa okolie Tornale nerútilo na Rimavskú Sobotu. Je tam málo chirurgov. Máme ale rokovanie s lekárom, ktorý by tam mal ísť, lebo pre ľudí z okolia Tornale je to veľmi dôležité,“ poznamenal Juhász.

Peter Juhász ako podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja pre zdravotníctvo

Banskobystrický samosprávny kraj tento rok otvoril pár ambulancií. Napríklad v Haliči i v Revúcej. Podľa vicežupana pre oblasť zdravotníctva BBSK podporujú najskôr veci, kde je najväčší problém. „Kde predtým ambulancie boli a zatvorili sa alebo hrozilo, že kde skončí doktor, tak to zanikne,“ vysvetlil s tým, že plánujú ambulanciu aj v okrese R. Sobota, čo však podlieha ekonomickým limitom BBSK. „Máme na to však len nepriamy vplyv, je to predovšetkým otázka pre štát. Ambulancie sa musia rozbehnúť, inak to zaťaží BBSK. Ideme len toľko, čo dokážeme financovať,“ podotkol. Ako povedal, lekárov absolventov, ktorí chcú zostať v regióne nie je veľa a špecialistov je ešte menej. „Musí sa vytvoriť motivačný systém, aby ľudia sa vrátili domov a mali záujem tu žiť aj s rodinami. Bez toho sa to bude zužovat ďalej,“ upozorňuje s tým, že za problémové oblasti zaradil kožné, očné či pľúcne ambulancie.

V okrese Rimavská Sobota podľa Juhásza zatiaľ nemuseli akútne zasahovať do ambulantnej starostlivosti. Problém skôr vidí v tom, že keď v nemocnici končí oddelenie, končí aj školenie ďalších lekárov a potom sa to koncentruje na veľké krajské mestá. „Kde sa zatvorí oddelenie, zanikne výchova a potom je problém dostať sem lekára, ktorý je hotový v danom odbore,“ skonštatoval.

Časť zdravotníckeho systému podľa Juhásza drží ukrajinská pracovná sila. „Je to momentálne tak, ale stavať sa na tom nedá. Treba docieliť, aby sa mladí udržali doma. Štát je ten, kto musí nastaviť systém a vytvoriť motivačné podmienky, aby tu lekári pracovali aj po štúdiu,“ zdôraznil. Ako priblížil, pracujú na projekte detských lekárov do nedostatkových regiónov. Skonštatoval, že nie je možné, keď občan platí rovnako zdravotníctvu a má o 40-50 percent menšiu šancu dostať sa k službám.

Podľa Juhásza čakajú na novú koncepciu od ministerstva zdravotníctva. „Komunikujeme aj s ministerkou, osobne som s ňou hovoril. Pozitívum je, že na rok sa odložila reforma nemocníc. Budú nové skúmania možnosti a reality stanovené predchádzajúcou vládou, čo bolo absolútne neodborne urobené. Verím, že z toho vyjde kvalitnejší materiál a nebude mať tendenciu sa pozerať len z Bratislavy,“ dodal.

Prioritou je nemocnica novej generácie

Peter Juhász je vo funkcii podpredsedu BBSK rok. „Túto prácu je náročné skĺbiť. Tiež máme v nemocnici personány problém a mali by sme mať asi o desať percent viac lekárov i lôžok. Na chirurgii tiež chýbajú ľudia. Je však nedostatok lekárov, a keď z regiónu študuje 8 až 10 lekárov ročne, tak z toho sa vráti tretina alebo menej,“ dodáva s tým, že sa snažia udržať aj funkčnú techniku. Približne na týždeň nedávno v nemocnici vypadlo CT. „Odpálila sa lampa za 60 tisíc eur, ale už je to opäť funkčné.“ Zároveň uviedol, že ako poslanci BBSK z nášho regiónu za stranu Aliancia majú na krajskom zastupiteľstve silné zastúpenie, čo chcú využiť, aby sa v našom regióne nemali ľudia horšie. „A ak sa dá, tak aj lepšie. Pracujeme na tom,“ zdôraznil Juhász.