Ladislav Šinkovič st. si prevzal Cenu mesta Rimavská Sobota. Cenu primátora udelili Láskovi, Kanátovej a Petrincovi in memoriam + video

Dlhoročný významný a uznávaný lekár Ladislav Šinkovič z Rimavskej Soboty si prevzal Cenu mesta. Odovzdal mu ju v Dome kultúry na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva primátor mesta Jozef Šimko, ktorý ho na ocenenie aj navrhol. Cenu mesta odsúhlasili poslanci mestského zastupiteľstva. Jej laureátmi bol tiež dlhoročný učiteľ Tibor Tóbisz i lekár Peter Dragijský. Ocenenie za neho dnes prišla prevziať jeho dcéra. Tóbisz sa verejne poďakoval všetkým, ktorí ho na ocenenie navrhovali i odsúhlasili.

Ladislav Šinkovič st. sa narodil v Rimavskej Sobote, kde navštevoval gymnázium, keď ukončil štúdium na vysokej škole, tak sa ako lekár vrátil pracovať do Rimavskej Sobota a začal v roku 1961. „Toto je moje mesto. Odrobil som tu 49 rokov v zdravotníctve, z toho 12 rokov ako riaditeľ nemocnice s poliklinikou. História je dlhá a vďačím svojmu osudu, že som sa tohoto dožil,“ povedal pre vobraze.sk Ladislav Šinkovič (87). Ako spomenul, na odovzdávaní ocenení sa cítil veľmi dobre. „Pripomenulo mi to moje mladé roky, keď som 19 rokov účinkoval ako poslanec mestského národného výboru a 15 rokov som bol predsedom zdravotno-sociálnej komisie,“ pripomenul Šinkovič.

Dodal, že s úctou spomína na všetkých jeho kolegov, pričom mnoho z nich už nie je medzi nami. Na roky strávené v nemocnici spomína rád. Aj keď zažili všelijaké, príjemné aj menej príjemné príhody. „V tej dobe mala nemocnica 480 postelí a 170 lekárov. Zamestnancov bolo vyše 700. To všetko som mal na starosti 12 rokov,“ doplnil. V súčasnosti ho podľa jeho slov držia krásne spomienky na mladosť a držia ho aj jeho synovia. Uznávaný chirurg Ladislav Šinkovič mladší bol s ním prevziať ocenenie a jeho druhý syn žije v Prahe. „Samozrejme, teším sa z vnúčat a pravnúčat,“ povedal ochotne a s úsmevom.  

Ako odznelo počas ocenenia, doktor Šinkovič st. vo svojej funkcii riaditeľa významne prispel k rozvoju zdravotníctva v okrese Rimavská Sobota. „Zaslúžil sa o výstavu obvodného zdravotného strediska v Hajnáčke, Jesenskom, Hrachove, Ožďanoch, vo Veľkom Blhu, pričinil sa o rekonštrukciu interného oddelenia v R. Sobote, zabezpečil prístrojovú techniku pre izbu intenzívnej starostlivosti, podieľal sa na výstavbe oddelenia anesteziológie a na dostavbe budovy laboratórií a ďalšie významné zlepšenia,“ uviedla konferenciérka Milana Jutková. Laureát Šinkovič pôsobil roky aj ako posudkový lekár. 

Na slávnostnom zasadnutí boli udelené aj Ceny primátora mesta. Tie dostali ortopéd Pavel Láska, Silvia Kanátová z OZ Príroda pre deti, Tábor Mojín a folklorista Vladimír Petrinec in memoriam. Jeho pamiatku si prítomní uctili minútou ticha, zomrel po zákernej chorobe vo veku nedožitých 68 rokov v marci tento rok. Cenu primátora prevzal jeho brat Martin.

Pamätné plakety za rozvoj mesta si prevzali Arpád Balog, Vanda Kosorínová, Zoltán Greksa, Viktória Lisáková, Igor Paľovský, Eduard Lesko, Ján Bozó a Ladislav Rigó st.

Zdroj: vobraze.sk