P. Juhász: Projekt nemocnice v Rimavskej Sobote vidím reálne

Projekt rozšírenia a výstavby rimavskosobotskej nemocnice, ktorá spadá do siete nemocníc Svet zdravia, je reálny a má šancu uspieť. Vyjadril sa tak primár jej chirurgického oddelenia a zároveň podpredseda Banskobystrického samosprávneho Peter Juhász. Urobil tak po tom, ako ministerstvo zdravotníctva nezaradilo nemocnicu v R. Sobote medzi tie, ktoré majú byť finančne podporené z plánu obnovy.

Z prostriedkov plánu obnovy nemocnica žiada okolo 67 miliónov eur na výstavbu nového pavilónu. Ide o kópiu nemocnice v Michalovciach. „Je to už odskúšané v realite a dá sa povedať, za akú dobu sa dá postaviť. Nemocnica v R. Sobote je objektívne potrebná. Je to zrealizovateľné a nič tomu z našej strany nebráni,“ povedal Juhász. 

„Myslím si, že sa na to musia nájsť eurofondy, ide o obdobie rokov 2022 do 2027 z fondu obnovy. Všetko sa dá stihnúť a verím, že sa to pozitívne ukončí,“ povedal pre vobraze.sk Peter Juhász. Ako ďalej spomenul, najsmutnejšie na tom je to, že nemocnica splnila všetky náležitosti i administratívne úkony. „Projekt bol odovzdaný koncom minulého roka na ministerstvo s vydaním búracieho povolenia na B pavilón, preto je to absolútne nepochopiteľné. Vidím to, ako vzájomné vyrovnávanie si účtov medzi zoskupeniami,“ hovorí.

Zároveň spomenul, že nie je isté, či vedia splniť termín ostatné nemocnice, ktoré boli podporené. „Lebo len ten môže mať úspech a môže vyčerpať peniaze, ktorý bude mať do roku 2026 ukončenú celú stavbu a skolaudované. Ten, ktorý nemá hotový projekt a nemá všetky administratívne úkony, to nemôže stihnúť,“ zdôraznil. 

Zoznam nemocníc, ktoré majú získať prostriedky na obnovu nemocníc bol zverejnený v deň, kedy prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že odoberie Vladimírovi Lengvarskému poverenie viesť ministerstvo zdravotníctva. Poverený minister zdravotníctva Eduard Heger sa k téme vyjadril, že si vyžiadal zoznam všetkých dokumentov, ktoré minister podpísal v posledných dňoch. „Dám ich preveriť a následne budem informovať verejnosť.“

Podľa slov PR špecialistky siete nemocníc Svet zdravia Bianky Krejčíovej sa k tejto téme nebudú vyjadrovať, kým nebude vyjadrenie zo strany vlády záväzné.

Zdroj: vobraze.sk