Nad obcami Rimavská Baňa a Rimavské Zalužany stavajú guľometný bunker a kopú zákopy. Pôjde o autentickú kópiu bunkra z čias Slovenského národného povstania a poukazovať má na boje, ktoré sa tam v minulosti reálne odohrávali. Bude súčasťou náučného chodníka, ktorý povedie od pomníka SNP v R. Bani lesom až na miesta, kde sa v októbri 1944 reálne bojovalo. Ako pre vobraze.sk priblížila starostka obce Rimavská Baňa Elena Polóniová, náučný chodník Bojisko SNP môže v súčasnosti nielen poučiť, ale aj prilákať rodičov s deťmi na pobyt v prírode. K jeho dokončeniu a otvoreniu by malo dôjsť na jar budúceho roka, keď to pandemické opatrenia umožnia.
Na týchto miestach sa v októbri 1944 odohrávali ťažké boje medzi povstaleckým peším práporom „Narcis“ a útočiacou nemeckou „Kampfgruppe Sonne“. Padol tu aj štábny práporčík Ján Kutlík. „Dodnes sa nám v okolitej prírode zachovali miesta spojené s týmito bojmi, napríklad pozostatky zákopov či guľometných hniezd,“ priblížila starostka obce, kde projekt podporili sumou 660 eur. Súčasťou chodníka je aj Kóta Hrb, miesto, kde v minulých rokoch boli rekonštrukcie bojov.
Projekt je financovaný aj Ministerstvom obrany SR, ktoré poskytlo dotáciu občianskemu združeniu Gemerské grúne. „Hlavnými aktérmi a autormi myšlienky sú Viktor Brádňanský a Jaroslav Hric. My ako obec spolupracujeme, ale bez nich by sme sa určite do tohto zámeru nepustili,“ podotkla starostka.
„Chodník bude súčasťou náučného putovania po stopách Slovenského národného povstania a celkovo II. svetovej vojny,“ priblížil pre vobraze.sk historik Viktor Brádňanský. Jedna časť už je zrealizovaná. Ide o zákopy na Dieliku, ktoré boli počas uplynulého výročia SNP súčasťou spomienky na tieto udalosti. Ako Viktor Brádňanský prezradil, putovanie bude mať viacero stanovíšť v okrese Rimavská Sobota a na Slovensku pôjde o unikát. Jeho súčasťou bude aj „ropík“ v Jesenskom pri železničnej stanici, Gemersko-malohontské múzeum a stála expozícia protifašistického odboja, ale aj povstalecká nemocnica v Hnúšti, či sovietska bojová technika v Klenovci.
Zdroj: vobraze.sk