Projekt Návraty ku koreňom bol úspešný, oslovil najmä ženy. Pomáhali viacerí remeselníci

Občianske združenie Oxymoron počas tohto roku uviedlo do života nový projekt s názvom Návraty ku koreňom. Počas piatich stretnutí sa účastníci projektu Návraty ku koreňom spolu s lektormi z regiónu vrátili do čias remesiel a ručných prác. „Stretnutia sme naplánovali vždy na sobotu, raz mesačne od júna do novembra, všetky sa nám aj napriek situácii s pandémiou podarilo zorganizovať v naplánovaných termínoch a vo veľmi príjemnej tvorivej atmosfére. Celkovo 55 záujemcov si vyskúšalo päť techník a spôsobov práce s rôznymi materiálmi. Sem – tam sa v skupinke objavil aj muž, ale prioritne sa o aktivity zaujímali ženy,“ zhodnotila pre vobraze.sk priebeh projektu Regina Špitálová z OZ Oxymoron.

Na prvom júnovom kurze s názvom Rozuzlenie si účastníčky s lektorkou Elenou Kovácsovou osvojili základy techniky makramé. Z kvalitného bavlneného špagátu si viazaním rôznych uzlov vyrobili efektné náušnice a štýlový záves na stenu.

V júli sa uskutočnilo takmer dvojdňové stretnutie šitia barefood balerínok s rimavskosobotskou lektorkou Helenou Danišovou, ktorá svoje skúsenosti odovzdáva nielen na Slovensku, ale aj v Čechách, či Maďarsku. Táto technika bola časovo náročná, nakoľko išlo o celý proces od vyhotovenia strihu, prácu s kožou, jej farbenie, prebíjanie, lepenie i ručné šitie. O to väčšia bola radosť z originálnych vlastnoručne zhotovených kožených topánok.

Tretie septembrové stretnutie viedol šikovný a charizmatický človek, Július Bútora z Drienčan, ktorý účastníčky zoznámil so základmi práce s drôtom a veľmi trpezlivo spolu oplietli fľašku.

Októbrový kurz priniesol poznatok v podobe osvojenia si techniky mokrého i suchého plstenia pri výrobe kapsičky z ovčej vlny. Lektorkou bola Anna Černáková s dlhoročnými pedagogickými a lektorskými skúsenosťami, riaditeľka ZUŠ z Hnúšte.

Záverečným stretnutím bolo novembrové pečenie a príprava tradičnej skálnickej ťahanej makovej štrúdle tak, ako ju robievali naše staré mamy. Z kvalitných surovín ju naučila pripraviť lektorka Ľudmila Bystrianska z Nižného Skálnika.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. OZ Oxymoron už pripravuje druhý ročník stretnutí Návraty ku koreňom, kde plánuje tvorivým ľuďom možnosť nazrieť do základov ďalších remesiel. „Nakoľko odozva bola vynikajúca, uchádzame sa o podporu na pokračovanie aktivít aj v budúcom roku. V prípade úspešnosti, plánujeme záujemcom ponúknuť 6 – 9 tvorivých stretnutí, ktoré sa budú venovať modrotlači, práci s kožou, práci s hlinou, ručnej výšivke, úprave dreveného nábytku, šitiu ľanovej zástery, výrobe šperku, maľovaniu na hodváb a pečeniu kváskového chleba,“ uzavrela Špitálová.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album R. Spitálovej