V Jesenskom potvrdili výskyt afrického moru ošípaných

Ilustračné foto Pixabay

Ohnisko afrického moru ošípaných (AMO) odhalili vo veľkochove v okrese Rimavská Sobota. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka o tom dnes informovalo na svojej webovej stránke. Podľa nej výskyt AMO v komerčnom chove domácich ošípaných v obci Jesenské potvrdili veterinári po tom, ako niekoľko prasníc a odstavčiat uhynulo. Príznaky ochorenia vykazujú tiež ďalšie jedince. „Keďže neexistuje účinná liečba, musí byť všetkých 3625 prasníc, 700 prasničiek a viac ako 20 000 odstavčiat z chovu utratených a zlikvidovaných v kafilérii. Ide o deviate ohnisko afrického moru v tomto roku,“ uviedlo ministerstvo na webe.

Rezort ďalej informoval, že Štátna veterinárna a potravinová správa skúma, ako sa nákaza do chovu dostala a či boli dodržané všetky podmienky ochrany chovu ošípaných v čase mimoriadnej situácie súvisiacej s epidémiou afrického moru ošípaných. „Zároveň budú veterinári identifikovať, či nemohlo dôjsť k prenosu nákazy do iného kontaktného chovu ošípaných,“ doplnil. 

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na svojej webovej stránke uviedlo, že veterinárnym opatrením bolo v okruhu 3 km okolo ohniska stanovené pásmo ochrany a v okruhu 10 km pásmo pozorovania. Veterinári venujú týmto okruhom zvýšenú pozornosť a dohľad.

Doplnené:

Štátna veterinárna a potravinová správa uviedla, že ohnisko nákazy sa diagnostikovalo v komerčnom chove domácich ošípaných v spoločnosti PIGAGRO. Výskyt nákazy bol v národnom referenčnom laboratóriu pre diagnostiku AMO vo Zvolene potvrdený v podvečerných hodinách vo štvrtok 2. decembra.

Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, vobraze.sk