Pred takmer dvadsiatimi rokmi búrali v R. Sobote Meteor + foto

Pred dvadsiatimi rokmi zbúrali v Rimavskej Sobote nedostavanú budovu, prezývanú Meteor. Na jej mieste postavili obchodné centrum. Monštruózna stavba na Námestí. Š. M. Daxnera mala pôvodne slúžiť ako kultúrno-spoločenské stredisko Okresného výboru Komunistickej strany Slovenska. V priestoroch nedokončenej budovy malo byť aj veľké kino.

Zmenou režimu po novembri 1989 sa so stavebnými prácami nepokračovalo a nedostavaná budova bola tŕňom v oku obyvateľov. Útočisko v nej našli bezdomovci. Ako pre vobraze.sk priblížila bývalá riaditeľka Gemersko-malohontského múzea Oľga Bodorová, ešte v roku 1997 tam bolo v pláne zriadiť múzeum mamutov-paleontologickú expozíciu. Bolo to ako reakcia na paleontologický výskum múzea v lokalite Hajnáčka-Kostná dolina, kde v minulosti žil mamut malý.

Výskum prebiehal pár rokov. „Záujem vybudovať tam múzeum mal podnikateľ z Rimavskej Soboty. No nakoľko nálezy boli skôr minimalistické, od plánov upustil,“ hovorí Bodorová a dodáva, že cenné nálezy boli uložené v zbierkach Gemersko-malohontského múzea.

S búracími prácami Meteoru sa začalo v septembri 2004, trvali pár mesiacov. Podľa informácií z mestského periodika Gemerské zvesti išlo o postupné práce, nakoľko v blízkosti budovy bol postavený bytový dom. Na tieto práce boli použité ťažké mechanizmy, veľké bagre, kladivá i hydraulické nožnice. Vlastníkom chátrajúcej budovy bola dcérska firma spoločnosti Hrivis dealing Bratislava. Podľa vyjadrenia vtedajšieho majiteľľa spoločnosti Stanislava Hromkoviča asanácia si vyžiada sedem miliónov korún. Firma sa zaviazala, že námestie skultúrnia vrátane sochy Š. M. Daxnera i fontánky. „Vybudujeme aj pokračovanie pešej zóny. Máme pripravené aj podstavce pre ďalšie sochy.“

Po viac ako roku na tomto mieste otvorili už obchodné centrum a medzi stavbou a bytovým domom pribudla aj protihluková stena. Obchodné centrum Kaufland je asi dvakrát tak veľké, ako pôvodná budova Metoru. Novou výstavbou bolo ubraté z časti vydláždeného námestia, zabratý bol aj priestor pred hotelom. Verejnosť môže v obchodnom dome nakupovať od novembra 2005.

V súčasnosti v R. Sobote dokončili búracie práce v časti bývalej tabakovej továrne. Zrovnaná so zemou bola časť budovy na Hostinského ulici. Vzniknú na nej parkovacie miesta a obchodný dom Lidl.

Zdroj: vobraze.sk, gemerské zvesti, Foto: Agáta Bartová