Výletným vláčikom na Kokavu oprašujú slávnu minulosť sklárskych majstrov. Dorazia na Koliesko

Výletný vláčik, Sklársky expres výpravia na trať zo Zvolena do Kokavy nad Rimavicou. Prehádzať bude „Cestou skla “ cez Poltár, kde kedysi boli sklárne, cez Zlatno, kde sa sklo maľovalo až do Kokavy nad Rimavicou len pár kilometrov od Utekáča, kde kedysi bola veľká sklárska huta. Lístky sú už v predaji. Vobraze.sk o tom informovala Eva Macuľová, manažérka Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.

Sklársky expres vyrazí na trať za necelé 3 týždne v sobotu 6.augusta. Ako vysvetlila, každý rok zvyknú do rodiny Zážitkových vlakov pridať nový expres. Tento sa vypraví do regiónu v minulosti presláveného sklárstvom. „Cestou bude v exprese sprevádzať sám zakladateľ sklárstva v regióne gróf Forgáč. Ten gróf Forgáč, ktorý založil sklársku hutu a povolal sklárskych majstrov zo všetkých kútov vtedajšej priemyselne vyspelej Európy.

Spoločnosť mu budú robiť praví sklárski majstri, ktorých rukami prešiel nejeden skvost. Cestujúci budú zasvätení do tajov sklárstva, budú im predstavované ukážky predmetov, ktorými sa tvoria sklárske produkty od výmyslu sveta.

Zlatá Zuzana, poháriky so zlatou guličkou na stopke, ktoré boli vyrobené v tomto regióne, bývali a ešte aj sú súčasťou každej domácnosti. Sklárske diela boli známe a cenené nielen u nás, ale po celom svete.
V súčasnosti sklársky priemysel upadá do zabudnutia a z niekdajšej slávy neostalo takmer nič. Posledná funkčná výroba je v Katarínskej Hute.
Vypravenie Sklárskeho expresu je jeden z mnohých krokov v snahe oprášiť slávnu minulosť sklárskych majstrov z regiónu.

O histórii skla sa dozviete viac v Kokave nad Rimavicou, v Starej škole, kde sa uskutoční už v poradí druhá úspešná výstava „Príbeh skla II“.

Do Kokavy prídu na festival Koliesko

festival koliesko

V ten istý deň sa v Kokave uskutoční tradičné remeselné folklórne podujatie Koliesko, kde na návštevníkov čaká bohatý program plný vystúpení folklórnych súborov a detských folklórnych súborov.

Cestujúci Sklárskeho expresu si budú môcť vyskúšať rôzne remeslá, ktoré sú v dnešnej dobe už pomaly celkom zabudnuté. Do ich tajov zasvätia remeselníci. A ak ich pochytí hlad, určite je potrebné vyskúšať niečo tradičnô priamo od miestnych producentov, o bohatú ponuku nebude núdza.

Legenda

Podľa legendy však gróf Frogáč postavil prvú sklársku hutu v Havrilove a až neskôr tú v Utekáči:

V husto zalesnenej i na zver bohatej oblasti Utekáča poriadal gróf Forgáč veľkolepé poľovačky pre bohaté panstvo. Do vznešenej poľovačky si pozýval i odborníkov na sklársku výrobu.

Tak sa raz zatúlal jeden geológ do dnešného Havrilova a objavil tam veľa žabice (kremeňa). Dobrú správu pre vybudovanie huty odovzdal grófovi Forgáčovi.

Ten ho najprv zlatými dukátmi odmenil, no vzápätí poslal za ním drábov prezlečených za zbojníkov, aby ho o zlato pripravili. Geológ spoznal lesť a navlas to miesto preklial.

Gróf Forgáč najprv postavil sklárske huty v Havrilove, ale beda, skoro do roka mu ich vzala voda.

Keď rátal škody, čo voda napáchala, stretol lesnú vílu a tá mu o kliatbe geológa rozpovedala. Aby sa mu už podobná vec nestala, poradila mu iné výdatné miesto pre stavbu sklárne. Tak vznikla sklárska huta v Utekáči.

Novinkou medzi zážitkovými vlakmi bude Sklársky i Novohradský expres. Ťahať ho bude parný rušeň

Zdroj: vobraze.sk, Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus