Vysunutie nosnej konštrukcie estakády na R2 Kriváň – Mýtna trvá aj mesiac + video

Letmá betonáž

Súčasťou stavby rýchlostnej cesty Kriváň – Mýtna sú tri estakády, ktorých výstavba sa realizuje tromi technológiami, na výsuvnej skruži, letmou betonážou a vysúvaním mosta. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) prináša aktuálny pohľad na výstavbu jednotlivých objektov na R2 Kriváň – Mýtna.

V týchto dňoch došlo k vysunutiu ďalšieho dilatačného celku. Ako ďalej pre vobraze.sk priblížil hovorca NDS Tomáš Ferenčák, na stavbe sa používajú dva druhy skruží. „Pri prvom druhu (BERD) umiestnenie skruže na miesto, zrovnanie, oprava debnenia, armovanie, betonáž a predopnutie trvá približne 30 dní. Pri druhom (STRUKTURAS) zhruba 16 dní,“ ozrejmil Ferenčák.

V prípade výsuvných skruží BERD je stavba rozdelená na tri časti. Zrealizovaných je z toho desať etáp a dvanásť treba ešte dokončiť. Pri výsuvných skružiach STRUKTURAS spravili už 68 etáp a 16 treba ešte zrealizovať.

Berd

Výstavbe rýchlostnej cesty medzi Kriváňom a Mýtnou bráni približne polstoročná skládka pri cintoríne v Kriváni. Obsahuje niekoľkonásobne viac odpadu, ako sa predpokladalo. „Samotnú skládku odpadu je nevyhnutné odstrániť pred ďalšími stavebnými prácami v lokalite, na ktorej sa nachádza,“ avizuje Ferenčák. Dodáva, že v súčasnosti sa významným spôsobom zintenzívnilo hľadanie riešenia tak, aby z danej veci nevznikli ďalšie dodatočné komplikácie.

Estakáda, ktorá je dominantou stavby, bude merať 4 374 metrov. Celý úsek R2 bude mať dĺžku 9 kilometrov. Časť tejto rýchlostnej cesty patrí k technicky najnáročnejším úsekom výstavby, čo ho urobí najdlhším takýmto úsekom na Slovensku a pravdepodobne aj v strednej Európe.

Zdroj: vobraze.sk, foto: NDS, vobraze.sk