Rodáčka z Hnúšte pracuje ako letuška. Mária žije v Dubaji

Má atraktívne povolanie. Mária Kradláková z Hnúšte pracuje ako letuška. Najprv to bolo v slovenskej leteckej spoločnosti a teraz v arabskej. Žije už pár mesiacov v Dubaji. Túto práci si veľmi pochvaľuje. „Užívam si ju. Sú s ňou spojené rôzne výzvy, ale spolu s nimi prináša veľa pekného. Som rada a zároveň vďačná, že pracujem ako letuška, aj keď je to namáhavá práca a nie je ľahké ju zladiť so súkromným životom,“ uviedla pre vobraze.sk dvadsaťjedenročná Mária Kradláková. Ako dodala, dostala sa k nej tak, že našla inzerát, poslala si žiadosť o prijatie do zamestnania i životopis a uspela vo výberovom konaní. „Vo februári minulého roka som nastúpila na výcvik, ten pozostával z teoretickej a praktickej časti. Týkal sa aj základov letectva, zdravotného výcviku i napríklad výcviku pre prípad požiaru na palube. Od apríla som začala aktívne lietať v slovenskej leteckej spoločnosti,“ ozrejmila.

Absolventka EGT
Mária je absolventkou Evanjelického gymnázia v Tisovci, odkiaľ viedli jej kroky na Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Študovala tam odbor pôrodná asistencia. Vysokoškolské štúdium však predčasne ukončila a stala sa letuškou.

„Mala som niekde v podvedomí zapísané, že by som ňou mohla byť. Mám príbuzných, ktorí pôsobili v tomto odvetví. K letectvu som mala blízko. Bolo v podstate len otázkou času, kedy si pošlem životopis do niektorej spoločnosti,“ priblížila mladá Hnúšťanka, ktorá hrávala súťažne volejbal.

Prekonala obavy z lietania
Priznáva, že sa lietania ešte prednedávnom dosť bála. „Zažila som ako pasažierka rôzne nepríjemné situácie. Musela som to však nejako prekonať a povedať si, že ma to nemôže blokovať. Musela som s tým trochu bojovať. Teraz sa už nebojím lietať. Viem, koľko bezpečnostných procedúr je za tým, aby lietadlo vôbec vzlietlo. Verím našim strojom i ľuďom, ktorí so mnou pracujú, že doletíme tam, kde máme,“ skonštatovala Mária Kradláková.

Práca jej umožňuje cestovať zadarmo a spoznávať rôzne kultúry i krajiny. „Za najväčšiu výhodu však považujem to, že spoznávam množstvo ľudí, ktorí sú zaujímaví a niečo mi do života prinášajú,“ poznamenala.
V prvej leteckej spoločnosti, v ktorej pracovala, sa starala o pasažierov napríklad počas letov na Kanárske ostrovy, do Egypta, Jordánska, Turecka, na Blízky východ či do Anglicka a Holandska. S cestujúcimi komunikuje v anglickom jazyku, ale využíva aj znalosti ruštiny, ktorú sa učila v škole. V súčasnosti preniká do tajov španielskeho jazyka.

Náročnejší výcvik
Od novembra minulého roka žije v Dubaji (Spojené arabské emiráty). „Rozhodla som sa odísť do tohto kúta sveta najmä preto, lebo práca v spoločnosti, kde momentálne pracujem, mi ponúka viac výhod, medzi ktoré patrí, samozrejme, aj spoznávanie viacerých krajín a kultúr,“ ozrejmila.

Túžila pôsobiť v arabskom svete? „Nenazvala by som to túžbou, skôr som mala vždy chuť cestovať a objavovať svet. Keď sa mi naskytla príležitosť, využila som to a o pár týždňov som ocitla sa v arabskom svete,“ odvetila Mária.
„Každá letecká spoločnosť má iné procedúry, lietadlá a pravidlá, preto je vždy potrebné absolvovať výcvik letušky od začiatku. Tréning, ktorý som podstúpila v Dubaji, bol jednoznačne iný a náročnejší než predtým v Európe. Dlhé hodiny sme strávili vo výcvikovom centre, kde sme sa učili všetky procedúry. Museli sme dokázať, že vieme ľudí z lietadla evakuovať rýchlo a efektívne, prešli sme mnohými výcvikmi na hasenie požiaru, naučili sme sa podať prvú pomoc,“ priblížila.

Uviedla, že s arabskou leteckou spoločnosťou, v ktorej teraz pracuje, lieta do rôznych krajín sveta. „V jeden deň som v Austrálii a druhý deň zase v Číne. Samozrejme, máme lety aj do Európy či Ameriky,“ podotkla.

Zahalené ramená a akceptácia náboženstva
„Keď som začala žiť v arabskom svete, nastali v mojom živote určité zmeny. Snažím sa plne akceptovať kultúru a ľudí žijúcich okolo mňa. V mojom prípade to znamená zahaliť si ramená a brať do úvahy náboženstvo a kultúru miestnych,“ hovorí Mária Kradláková.

Život v arabskom svete sa jej páči a Dubaj jej ponúka rôzne možnosti. „Je to jedno veľké multikultúrne mesto. Jeho obyvatelia sú veľmi nápomocní a priateľskí. Pokiaľ im ukážete, že si ich vážite, privítajú vás s úsmevom a s tradičným arabským jedlom. My Slováci máme častokrát voči arabským krajinám rôzne predsudky, čo ma niekedy mrzí. Máme totiž tendenciu iné kultúry hneď odsúdiť, pretože žijú inak. Ja si ale nesmierne vážim, že tu môžem spoznávať nových ľudí, kultúru a tradície rôznych krajín sveta. Človeku to ponúkne rozhľad, veľa sa naučí, veľa sa dozvie, či už sám o sebe, alebo o iných. Priala by som si, aby mal každý človek takú príležitosť.“

Skreslený pohľad
Mrzí ju, že letušky sú niektorými ľuďmi vnímané ako čašníčky v oblakoch. „Bohužiaľ, mýlia sa a vyvraciam im tento názor. Nie sme tam na to, aby sme sa usmievali a podávali nápoje, ale sme na palube v prvom rade pre bezpečnosť cestujúcich, máme na to tréning. Obraz o nich si robíme už pri ich nástupe do lietadla, či nie sú napríklad potenciálnou hrozbou,“ uviedla Kradláková.
Letušky sa starajú tiež o podávanie stravy pilotom. „Oni jedia z členov posádky ako prví a pre každý prípad platí, že musia mať rozdielne jedlá,“ prezradila.

Každý deň v práci prináša podľa jej slov nové situácie. Vyskytnú sa aj milé príhody, ale aj také, ktorú sú opačného charakteru. „Technické problémy som však ešte počas letu nezažila,“ podčiarkla Mária Kradláková, ktorej záľubou je predovšetkým šport. Rada si zahrá volejbal, ide si zabehať, alebo zacvičiť do posilňovne.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album M. Kradlákovej