Fotograf Alberti z Lovinobane propaguje krásy kultúry + foto

Milan Alberti

Fotografovanie predstavuje pre neho relax a zároveň umelecké vyžitie, cez ktoré môže ukázať svetu talent ľudí, milujúcich to, čo robia. Mohli ste ho stretnúť na rôznych podujatiach, a to či už kultúrnych i športových. Milan Alberti (30) z Lovinobane má najbližšie k téme folklór.

Krásu vidí v mimike ľudí a tak nie je prekvapením, že práve portrétna fotografia je Milanovou obľúbenou. „Najradšej fotím výrazy tváre ľudí počas toho, čo robia najradšej,“ spresnil.

„Z umelcov cítim entuziazmus a emóciu. Keď ich dokážem preniesť do fotografie, je to pre mňa najväčšie zadosťučinenie,“ povedal Milan Alberti. V tvorení snímok ho motivuje odkaz, ktorý môže ďalej odovzdať. „Chcem, aby ľudia vnímali pozitívnu emóciu, ktorá by ich mohla podnietiť taktiež vykonávať záujmovo – umeleckú činnosť,“ ozrejmil.

Svoju audiovizuálnu tvorbu a kreatívnosť prejavuje na TikToku, kde má viac ako 100 000 odberateľov. Premýšľa nad rôznymi novými motívmi, ktoré by ako fotograf chcel vyskúšať. Postupne zbiera svoje nápady, ktoré by neskôr mohol zrealizovať.

Začiatky fotografovania
Dať dieťaťu v mladom veku fotoaparát znamená vidieť svet jeho očami. Milan Alberti si od svojich rodičov nepýtal povolenie, keď ako osemročný vzal do rúk ich analógový fotoaparát. Páčilo sa mu zachytávať momenty, na ktoré by ostatní mohli časom zabudnúť. Každý úsmev zvečnil na fotografiách a rodinnú konverzáciu, či svoj chlapčenský spev zachytával na diktafón. Neskôr si členovia rodiny mohli spomenúť na energiu a príbeh, ktoré cítili zo zaznamenaných momentov mladého chlapca.

Počas stredoškolského štúdia na Strednej priemyselnej škole stavebnej v Lučenci objavil viacero zaujímavých autorov. „Dostal som sa k folklóru aj prostredníctvom rôznej formy hudobného spracovania a tradičnej kultúry. Mal som rád slovanskú kultúru, ale zároveň aj severskú – vikingskú,“ spomína.

Ako študent vyrobil fujaru
Obľúbil si rôzne hudobné nástroje, ale najväčšmi ho fascinovala fujara. Keďže však ako mladý študent nemal finančné prostriedky na jej kúpu, rozhodol sa, že si ju vlastnoručne vyrobí. „Vznikol z toho úžasný nástroj, ktorý znel naozaj autenticky a bol som na seba hrdý napriek tomu, že som vykonal takýto neekologický hudobný nástroj, ktorý mal však autentický zvuk.“ Fujara z odpadových plastových rúr, ktorú vytvoril mala dĺžku 1,9 metra a bola ladená v tónine F. Návod na jej výrobu našiel na webovej stránke Univerzity Komenského, ktorá má špeciálne stanovené výpočty na výrobu takéhoto hudobného nástroja. „Ak sa človek riadi presnými inštrukciami, vie ju vyrobiť a doladiť,“ dodal Milan Alberti.

Má vysokoškolské vzdelanie v dvoch odboroch: právo a ekonómia a manažment. V súčasnosti pracuje na pozícii marketingového manažéra pre oblasť kultúry v Banskej Bystrici.

Pracoval v Novohradskom osvetovom stredisku
Hoci sa foteniu venoval odmalička, jeho talent zachytávať jednotlivé momenty a udalosti umeleckým okom sa naplno prejavil, keď si zaobstaral vlastný fotoaparát. Podnetom na to bolo zviditeľnenie amatérskych umelcov, ktorých vnímal okolo seba. „Keď som sa v roku 2017 zamestnal v Novohradskom osvetovom stredisku, trápilo ma, že taká skvelá inštitúcia nie je až taká známa bežnej verejnosti a pozná ju väčšinou len zanietený okruh priaznivcov kultúry,“ priblížil Alberti. Jeho cieľom bolo propagovať amatérskych umelcov z regiónu Novohrad a zo susedných.

Udržiava si kondíciu
Za svoje ďalšie spôsoby relaxovania považuje beh či plávanie. Je pre neho dôležité udržiavať sa v kondícií. Počas behu má na ušiach slúchadlá. To, čo počúva, závisí od jeho nálady. Niekedy je to hudba rocková, ľudová, alebo podobná elektro-swingu, niekedy sú to náučné podcasty a inokedy audioknihy. Milan je aj darcom krvi.

Dúfa v to, že ľudia si ho budú pamätať, ako človeka, ktorý využil každý svoj moment naplno. „Chcem, aby som si jedného dňa mohol povedať, že môj život stál za to a že som pre tento svet bol aspoň trošku prínosom,“ poznamenal Alberti s úsmevom.

Zdroj: Sophia Mária Sojková, foto: album M. Albertiho