Peter Oros je priekopníkom paddleboardovania v okrese Rimavská Sobota. V okresnom meste býva viac ako desať rokov. Detstvo prežil v Zakarpatskej oblasti západnej Ukrajiny a žil aj v Košiciach. Do Rimavskej Soboty ho priviedla práca. Mal tu priateľov a myslel si, že najskôr sem bude len dochádzať, kým rozbehne firmu. Ako pre vobraze.sk Peter Oros povedal, pre neho ako Košičana to bolo nepredstaviteľné, že bude bývať v takom malom meste, nepasovalo to ani k jeho impulzívnejšej povahe. Nastala však zmena.
,,Počas manažovania práce pre firmu v R. Sobote, som spoznal srdce regiónu. Očaril ma. Neviem úplne povedať, prečo. Možno voda, príroda, ticho a pokoj. Najskôr mi to vadilo, teraz už nie,“ hovorí Oros. Po zhruba šiestich rokoch sa rozhodli podľa jeho slov s manželkou presťahovať do R. Soboty. Kúpili sme v nej byt a začali aj podnikať, športovať a všetko robiť v tejto lokalite. „Prvé roky boli ťažké, nikoho sme nepoznali, no po desiatich rokoch môžem skonštatovať, žije sa nám tu super, počiatočný názor som zmenil,“ doplnil.
Bedminton a paddleboarding mu boli vždy blízke. Vyrastal pri vode, ako to on nazýva – v takom paralelnom svete dvoch športových aktivít. Všetky vodácke športy, keďže vyrastal pri vode, boli jeho prirodzenou súčasťou a bedminton praktizoval najskôr na ulici.
Zhruba pred desiatimi rokmi jeho dobrý priateľ – vodák, poslal link ohľadom paddleboardingu. Pozreli si ho s manželkou. Ten priateľ ich zavolal na vodnú nádrž Bukovec a boli sa tam pozrieť spolu, ako to vyzerá naživo. Peter hneď vedel, čo chýbalo v jeho živote. O týždeň zohnali paddleboard, nafúkali v obývačke a tak začal ich paddleboardový príbeh. Podľa jeho slov bol prvý kontakt Kurinec – Zelená Voda, tam ich to nenadchlo. Našli ale nádrž Teplý vrch a tam to bola iná káva. Najskôr tam mali požičovňu.
,,Bolo to komplikované, museli sme sa dohodnúť s obcou. Predstavili sme im projekt, ako by to vyzeralo,“ pokračoval Oros. Obec aj hotel im vyhoveli. Na začiatku mali sedem paddleboardov. Lokálna novinka podľa jeho slov zabrala hneď a bolo to vtedy veľmi silné leto. Postupne časom postavili lodenicu a založili prvý paddleboardingový športový klub na Slovensku.
,,Sprvoti tam boli aj miestne deti, okrem iných, začali sme s 20-30 deťmi. Urobili si všetky potrebné certifikáty, kurzy. Sústredili sa na záchranný systém, ten je neodmysliteľnou súčasťou podľa Petra. Potrebovali sa naučiť záchranársku činnosť a bezpečnostnú časť plus na fakulte telesnej výchovy a športu trénerskú metodiku. Absolvovali kurzy, ktoré zaručujú, aby klub bol v poriadku po legislatívnej stránke, aby boli plnohodnotní tréneri, vedeli viesť deti a mládež. Zaregistrovali prvú padleboardingovú asociáciu na Slovensku ako neziskovú organizáciu. Už mali celú legislatívu pokrytú, päť rokov dozadu dostavali Lodenicu. ,,Tam nám našťastie vyhovel SVP, Drieňok hotel, obec Teplý Vrch a vlastne to, čo dnes vidíme na pláži, je tá verzia, o ktorej som hovoril,“ dodal Oros.
Neskôr sa snažili etablovať aj do kanoistických systémov, absolvovali rôzne stretnutia. Práve prebieha registrácia do slovenského kanoistického zväzu. „Dúfam, že ak všetko pôjde v poriadku, staneme sa aj legitímnymi členmi SKZ. Na Slovensku sú jedni z najlepších – získali zlaté medaily, strieborné i bronzové. V klube je niekoľko majstrov Slovenska v každej kategórii. Ich odchovankyňa to dosiahla až na MS. V minulom roku získali nenávratný grant z EÚ na podporu malých vodných plavidiel, na tom základe zakúpili flotilu kvalitných paddleboardov, ktorá je na svetovej úrovni, sú to už pevné karbónové paddleboardy. ,,Tešíme sa na tohtoročnú letnú sezónu 2024 od 15.júna, čo to prinesie,“ hovorí plný očakávaní. Kto by sa chcel stať súčasťou úspešného paddleboardingového klubu na juhu stredného Slovenska, nie je to nič obtiažne. Nezáleží na pohlaví, veku. Najmladší člen má u nich osem rokov (mali aj štvor – päťročných) a najstarší mal cez sedemdesiat. Je to pre jednotlivcov, aj celé rodiny. Stačí bežná prihláška- formulár, zaplatí sa členské. Dotyčný sa hneď potom zaradí do tréningového procesu. Tento šport sa dá robiť rekreačne, amatérsky, ako rehabilitáciu, požičiavať si paddleboardy, až po vyslovene športový paddleboarding.
Druhá pre neho dôležitá oblasť, je bedminton. Začiatky stretu s týmto športom siahajú do košických čias, keď ho hrávali s partiou na ulici. Ako sám uvádza, východ je liaheň najlepších klubov a najväčších úspechov v tomto športe. Neskôr ho hral organizovane. ,,Bedminton bol v mojom živote taký dosť rozhodujúci, je to moja srdcovka,“ spomenul Oros. Prezradil aj to, ako v roku 1992 sa z hráča stal asistentom trénera na FTVŠ, netrvalo dlho a hrával v klube, jeho cesta potom viedla k samotnému trénerstvu. Tomuto športu sa úspešne venoval aj jeho syn.
Keď prišli do Rimavskej Soboty, bol v nej bedminton doslova v plienkach. ,,Časom sa postavila hala s dvomi kurtami v R. Sobote, čo sa mi veľmi páčilo a potom vznikol nápad. Stretli sme sa vlastne traja zakladajúci členovia a dohodli sme sa na tom, že by sa tam mohlo hrať,“ poznamenal Peter. Majiteľ im vyhovel. Klub je momentálne oficiálnym partnerom slovenského bedmintonového zväzu. Ďalej podotkol, že sídlo bolo v hale na Cukrovarskej ulici od roku 2014. Pomaly sa to rozbiehalo, rok na to mala členská základňa okolo 20 detí. ,,Bol to boom. V súčasnosti sme jeden z najlepších mládežníckych oddielov. Na domácej aj zahraničnej scéne sme dosiahli úspechy, vždy v nejakej vekovej kategórii boli hráči prvej výkonnostnej triedy. Je to také moje druhé dieťa športové, ten klub je pulzujúci,“ podotkol tréner a zakladateľ klubu. V prípade záujmu o členstvo v BK R. Sobota treba spĺňať podmienku veku, mať minimálne päť rokov a nie viac ako 19 rokov. V R. Sobote má charakter mládežníckeho klubu, dospelákov tu zatiaľ nenájdete.
Tréner a podnikateľ Peter Oros dáva vo svojich športových kluboch šancu aj ľuďom so zdravotným znevýhodnením. ,,Myslím si, že títo ľudia by mali tvoriť úplne normálnu súčasť nášho športového a kultúrneho života a nemali by byť niekde na okraji, sú to takí istí ľudia a častokrát si poviem, že sú úplne super,“ vyjadril sa Oros.
Vďaka vodnej športovej aktivite, ktorú rozbehol na Gemeri, je súčasťou cestovného ruchu v lokalite Teplý Vrch, kde prevádzkuje lodenicu s paddleboardami. Je to tiché, krásne miesto, ale turista sa zamýšľa, prečo tu nie sú služby, atrakcie, ktoré sú v iných strediskách už samozrejmosť,“ hovorí Peter. ,,Občas sa čudujem, aké je to super z druhej strany – láskavosť ľudí, príroda, okolie. Využíva sa to celé možno na päťdesiat percent. Okrem iného, Gemer a okolie potrebuje väčšiu pomoc od štátu,“ zhodnotil.
Zakladateľ dvoch športových klubov a podnikateľ popri množstve aktivít stíha aj koníčky. ,,Ja mám v živote to šťastie, že mojim koníčkom sú obidva športy, práca plus rybolov. Skoro šestnásťkilogramový kapor z nádrže Teplý vrch je môj naj úlovok,“ dodal s úsmevom. Okrem rybolovu má rád ničnerobenie, výdatný spánok, hory a všetko s nimi súvisiace. Manželka ho namotala aj na hubárčenie. Relaxom sú podľa jeho slov dobrí priatelia, ktorých tu s manželkou našli a napríklad rodinné opekačky s nimi. Ako sám hovorí, všetko čo má rád, je pre neho koníček. ,,Najväčšou inšpiráciou je moja rodina, všetko čo súvisí s nimi, alebo aj s ich aktivitami. Pre mňa je veľkou motiváciou moja dcéra, ktorá je úspešná bedmintonistka. Samozrejme, aj manželka je inšpiratívna pre mňa, máme spoločný biznis,“ dodáva. Petrova obľúbená životná múdrosť je – Nie je dôležité sa zúčastniť, ale vyhrať! ,,Ja som taký človek, ktorý chce byť vpredu, neviem, či je to ideálne, no pre mňa je to veľmi dobré a držím sa ho,“ doplnil.
Peter Oros detstvo prežil v Zakarpatskej oblasti na západe Ukrajiny. Doteraz mu je susedný štát veľmi srdcu blízky a citlivo prežíva aj vojnový konflikt, ktorý trvá už takmer dva roky. Cez rekreačné stredisko Drieňok a obec Teplý Vrch sa pokúšal utečencom pred vojnou pomáhať v maximálnej možnej miere a stále to trvá v rámci jeho možností. „ Aj v rodine máme účastníkov tejto vojny, dostávam od nich správy z bojiska. Pre mňa je to naozaj nepochopiteľné,“ skonštatoval.
Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Peter Oros