Ovčiar Dianiška z Tisovca sa dostal medzi finalistov súťaže NAJ agromanažér 2023 Pokračuje v dlhoročnej rodinnej tradícii

Rodina Dianiškovcov z Tisovca. Foto: Agromagazin/Marian Dukes

Ovčiar s rodinnou tradíciou, Tisovčan Peter Dianiška pokračuje v dlhoročnej rodinnej tradícii. Pôsobia v čistej prírode na okraji národného parku Muránska planina. V ich rodine sa tejto tradícii venujú tri generácie a spája ich gazdovské puto. Hlava rodiny, Peter Dianiška je spoluzakladateľ spoločnosti Agrofarma Dianiška. Aktuálne je finalistom súťaže NAJ agromanažér 2023 a svoju prácu farmára považuje za poslanie. „Je to naša obživa, naša náplň či vášeň. Produkujeme naše výrobky už 25 rokov a snažíme sa našim zákazníkom stále prinášať tú najväčšiu kvalitu, ktorú dokážeme v našich horských podmienkach vyrobiť. Naši zákazníci sa k nám stále vracajú, čo nás utvrdzuje v ich spokojnosti a že našu prácu robíme s láskou a správne,“ hovorí Peter Dianiška (63), ktorého nominácia potešila a hovorí o nej s pokorou. Súťaž organizuje vydavateľstvo Slovenský CHOV .

Chov ovečiek Dianiška vníma veľmi citlivo a dopraje im čo najlepšiu pašu na lúke plnej horských bylín a kvetov. Pochopil, že sa mu odmenia kvalitným mliekom, z ktorého vyrába výnimočne chutné produkty, syry, bryndzu, žinčicu. Ovčie výrobky oceňujú na tých najvyšších miestach, vlani a tento rok získali ich produkty Značku kvality z ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorá svedčí o kvalite a pôvode našich výrobkov, taktiež spoločnosť je nositeľom značky Gemer – Malohont.

V poľnohospodárstve môže podľa Dianišku robiť len ten človek, ktorý má rád zvieratá a páči sa mu táto práca. Inak to nefunguje. V súčasnosti sa na činnosti ich farmy podieľa osem členov z rodiny, každý má svoju úlohu. „Všetko má svoje pozitíva aj negatíva. Ako najväčšie pozitívum berieme to, že vždy držíme spolu a ako negatívum, že nie vždy chcú všetci počúvať,“ hovorí s úsmevom Peter Dianiška. Ako priblížil, vnúčatá sa najlepšie cítia v gumových čižmičkách i gumových nohaviciach a najlepšie v traktore, alebo aj len tak na farme s káričkou plnou sena.

Hlasovanie o NAJ Agromanažéra roku prebieha do 31.marca. Petra Dianišku môžete podporiť tu

„V súčasnosti zamestnávame aj piatich pastierov, ktorí sa o ovce spolu s nami starajú,“ doplnil Dianiška. K neľahkej práci, ktorá má však aj svoje benefity, patria aj kvalitné ovčie výrobky. Hlava rodiny má obľúbenú bryndzovú pomazánku a žinčicu. „Ešte teplú z dreveného črpáka, halušky si doprajem radšej s kyslou kapustou,“ priznáva Peter Dianiška.

Agrofarmu zakladal spolu so svojím bratom Miroslavom. „Odmalička sme mali vzťah k domácim zvieratám a k prírode,“ hovorí a dodáva, že detstvo strávili na statkoch ich starých rodičov, ktoré sa nachádzali v prekrásnom údolí rieky Rimava v meste Tisovec. Poľnohospodárstvu sa pritom venovali už ich starí rodičia, ktorí sa zaoberali chovom hovädzieho dobytka a oviec v lokalite Jaslište. V zime sa živili lesníctvom. Na obdobie roku 1948 nespomína rád, keďže nastalo znárodnenie. „Starí rodičia prišli o zvieratá, pôdu a lesy a museli vstúpiť do družstiev. Počas týchto časov chovali dobytok len v malom množstve a to v počte okolo 10 kusov hovädzieho dobytka a oviec,“ podotkol.

Po prevrate sa podľa neho karta obrátila a v roku 1989 dostali možnosť získať ich pôdu späť a tým šancu začať podnikať. „Gazdovské puto sa v nás nepretrhlo a tak sme si založili prvú živnosť a postupne začali nakupovať zvieratá a rozširovať naše stádo. Začínali sme s počtom 20 kusov a postupne sme náš chov rozmnožili,“ spomína Dianiška. Približne tisíckusové stádo oviec plemena lakon je rozmiestnené v troch kŕdľoch. V sezóne dosiahnu priemerne asi 35 kilogramov syra na ovcu. Výrobky spracúvajú a predávajú vo vlastnej prevádzke v Tisovci.

Ako hovorí, všetko vybudovali popri zamestnaní. „Vyžadovalo si to tvrdú prácu a kopu odriekania, dovolenky, sviatky či víkendy pre nás neexistovali, pretože zvieratá potrebujú dennodennú starostlivosť 24 hodín, 365 dní v roku. Deti sme vychovávali s nami pri práci a na farme, aj preto dnes s nami vo farmárčení pokračujú spolu aj s vnúčatami. Tak prechádza naše gazdovské puto z generácie na generáciu,“ zdôrazňuje Dianiška. Rozhodujúca je pre neho kvalita, ktorú oceňuje aj široká klientela. Preto zostáva verný pastevnému spôsobu, hoci je to tá najnáročnejšia intenzívna forma chovu. „Najvyššie položený pasienok sa nachádza vo výške 1200 m.n.m. Čo hovorí o tom, že naše zvieratá spásajú pasienky – biotopy plné lúčnych bylín, čo sa odzrkadľuje aj v kvalite mlieka, ktoré môžeme považovať aj za liek,“ skonštatoval.

Hlavným produktom firmy Agrofarma Dianiška je ovčie mlieko, z ktorého vyrábajú produkty tradičným spôsobom. Ovce sa pasú a vyberajú si, čo oni chcú. Pri pasení na biotopoch a horských pasienkoch tak získava ovčie mlieko 6 druhov probiotických kultúr, čo z neho robí liek. „Výrobky sú vyrobené z čistého nepasterizovaného a nehomogenizovaného mlieka, je v ňom zachované všetko, čo doň vložila príroda. A preto sú zaradené medzi probiotické funkčné potraviny. Konečný výrobok zostáva živý a môže ďalej zrieť, preto musí byť celý proces od výroby až po predaj starostlivo kontrolovaný,“ priblížil.

Medzi ich výrobky patria ovčí hrudkový syr, stopercentná ovčia bryndza nazývaná aj bielym zlatom pre svoje jedinečné zloženie, v medenom kotlíku zváraná žinčica, údený ovčí syr, tradičné oštiepky a tehly, parenice, ale aj ručne ťahané nite. Všetky výrobky sú vyrábané ručne tradičným spôsobom a údené na ovocnom dreve.

Májovú bryndzu tak v Agrofarme Dianiška nájdete celoročne. „Pretože u nás sa ovce pasú celé leto, a mnohí valasi dodnes tvrdia, že najvýživnejšia bryndza je aj tak na jeseň, lebo obsahuje najviac tuku,“ hovorí Dianiška.

Produkty sa snažia predávať hlavne v predajni z dvora v Tisovci. „Našim zákazníkom tu vieme zaručiť čerstvosť našich výrobkov,“ zdôrazňuje Dianiška. Ich produkty taktiež dovážajú do Gazdovského dvora v Banskej Bystrici, či do predajni v Brezna a tak isto do Zelovocu a Mäsiarne na Sídlisku Západ v Rimavskej Sobote. Našu klientelu tvoria väčšinou ľudia ktorí vedia oceniť zdravie, jedinečnú kvalitu a čerstvosť našich výrobkov.

Dianiškovci sa venujú aj chovu hovädzieho dobytka, ale majú aj včeliu farmu, s ktorou vyhrávajú súťaže. Petra Dianišku preto teší nadšenie pokračovateľov rodinnej agrárnej tradície a citlivým prístupom k zvieratám a prírode dáva ostatným príklad, ako sa dá vybrúsiť diamant na zelených lúkach.

V jednom z ovčínov by chceli v budúcnosti rozvinúť agroturistiku a priblížiť tak ľudom život, na ktorý už sa dá povedať zabudli. „V horách, bez telefónov či internetu v prírode a pri zvieratách, súžitie s prírodou by sme si mali pripomínať, pretože ľudia sa od nej vzdialili,“ avizuje Peter Dianiška.

Prácu a produkty Dianiškovcov si môžete pozrieť aj na facebooku Agrofarma Dianiška Tisovec alebo na instagrame agrofarmadianiska či na našej webovej stranke www.farmadianiska.sk

Dianiškovci pripravujú aj syrové darčekové koše.

Adresa: Agrofarma Dianiška s.r.o.
Daxnerova 772, 980 61 Tisovec
OTVÁRACIA DOBA : Pon-Pia 08:00 – 18:00, Sob 08:00 – 12:00


Zdroj: PR-článok, Agrofarma Dianiška Tisovec