Pred pätnástimi rokmi otriasla R. Janovcami vražda Júliusa Nôtu. Nikto za ňu nebol právoplatne odsúdený

Presne pred pätnástimi rokmi bol zavraždený v obci Rimavské Janovce Július Nôta (37), ktorý v tom čase zastával funkciu asistenta trénera MFK Rimavská Sobota v druhej najvyššej súťaži a bol tiež trénerom brankárov v klube. Ako tréner gólmanov pôsobil tiež v mládežníckych reprezentačných mužstvách do 16 a 17 rokov. Aj keď sa táto vražda stala 20. februára 2009, nikto za ňu nesedí za mrežami. „Vyšetrovanie predmetnej vraždy je uznesením zo dňa 11.7.2014 prerušené, nakoľko sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vzniesť obvinenie voči konkrétnej osobe,“ uviedla pre vobraze.sk banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková. Ako dodala, vražda bola spáchaná neznámym bodno – rezným nástrojom. Vražedná zbraň neskončila v rukách polície. Podľa vyjadrenia hovorkyne je motív konania páchateľa nezistený.

Z vraždy bol obvinený a neskôr obžalovaný Milan Z. z R. Janoviec. „Mal vznesené obvinenie za vraždu, ale okresný súd ho oslobodil spod obžaloby,“ uviedla Petra Kováčiková. Ako doplnila, za vraždu Júliusa Nôtu nebol nikto doteraz odsúdený. Hovorkyňa banskobystrického krajského súdu Nina Uhrovičová potvrdila, že obžalovaný z vraždy bol právoplatne oslobodený.

„Je smutné, že za pätnásť rokov nebol nikto za túto vraždu odsúdený. Dúfam a verím tomu, že sa vyrieši a pravda ešte vyjde najavo. Je ťažké sa mi k tomu celému vyjadrovať. Nechcem nikomu krivdiť, ale myslím si, že nešlo o náhodu. Zaznelo aj to, že sa Julo nachádzal v nesprávnom čase na nesprávnom mieste, ale môj názor je iný. Napríklad aj vzhľadom na dianie v poľovníckom združení. Roky utekajú a uvidíme, či sa bude v tomto prípade niečo nové diať. Či sa nájde nejaký svedok a niečo povie. Možno nás však niekto prekvapí,“ povedala pre vobraze.sk vdova Zuzana Nôtová.

Július Nôta bol odchovancom rimavskosobotského klubu. Výborné meno si tento futbalový brankár urobil počas pôsobenia v Maďarsku. S rodinou žil v R. Janovciach.

Priblíženie udalosti
Banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová krátko po vražde pred pätnástimi rokmi informovala, že neznámy páchateľ na miestnej komunikácii vedúcej k čističke odpadových vôd v obci zaútočil na Júliusa Nôtu pravdepodobne nožom. „Spôsobil mu v prednej dolnej časti bodno-reznú ranu, ktorá prebieha takmer priečne cez oblasť krku, čím spôsobil poškodenému smrť,“ ozrejmila Faltániová, podľa ktorej sa Július so zraneným krkom premiestnil približne 40 metrov na vedľajšiu lúku, kde spadol na zem.

Hovorkyňa vtedy tiež uviedla, že svedkom udalosti bol náhodne okoloidúci muž, ktorý zatelefonoval na linku 112 a na miesto prišla záchranka. „Podľa súdneho znalca z odboru súdneho lekárstva, ktorý bol privolaný na miesto, bezprostrednou príčinou smrti bolo bodno-rezné poranenie krku spojené s krvácaním a poranením vnútorných orgánov krku,“ povedala Mária Faltániová.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album Z. Nôtovej