Darca krvi Zvozil z Klenovca absolvoval vyše sto odberov. Z darovania má stále dobrý pocit

František Zvozil z Klenovca je držiteľom Kňazovického medaily, krv daroval vyše stokrát. Aktuálne má na svojom konte viac ako 110 odberov a v pravidelnom darovaní najvzácnejšej tekutiny pokračuje ďalej. Ako pre vobraze.sk František Zvozil uviedol, darcom plánuje byť dovtedy, pokiaľ mu to dovolí zdravie. 

„Mám z toho dobrý pocit. Napĺňa ma to, keď pomôžem niekomu inému,“ hovorí Zvozil (54), ktorý začal darovať krv v Banskej Bystrici, keď ešte robil v strojárňach. „Zo začiatku to nebolo ale pravidelné, až neskôr som začal, práve pre ten dobrý pocit. Skoro stále to bolo anonymné. Naposledy to bolo za jedného pána, čo potreboval dostať krv a požiadal ma o to. Vedel som, že to potrebuje a bolo to zhodou okolností aj v čase môjho darovania,“ povedal František Zvozil.

 Najvzácnejšiu tekutinu daruje z jednej ruky. „Z ľavej mi berú vzorku a z pravej darujem,“ podotkol a dodal, že strach z odberu nemá a odporúča to aj tým ľuďom, ktorí kvôli tomu možno ešte váhajú. Personál na hematologicko-transfuziologickom oddelení v Rimavskej Sobote je podľa neho veľmi milý a príjemný. „So sestričkami veľmi dobre vychádzame,“ skonštatoval Zvozil. V roku 2022 dostal Cenu starostky obce Klenovec za mnohonásobné darcovstvo krvi. V rodine nemá iných darcov a krv chodieva darovať väčšinou sám. Vo svojom okolí pozná viacerých ľudí, ktorí chodia darovať krv.  

Samotnú stovku odberov si podľa neho ani veľmi neuvedomil. Zaradil ho medzi bežné darovania. „Neprikladám veľký dôraz množstvu odberov. Chodím, keď som zdravý, po troch mesiacoch,“ poznamenal Zvozil, ktorého verejnosť ako darcu veľmi nepozná. Vo svojich profesiách pracoval s ľuďmi, aj keď bol napríklad údržbár verejného vodovodu v Stredoslovenskej vodárenskej a prevádzkovej spoločnosti v Hnúšti. Čo vie, tak tam bol darcom ako jediný. V spoločnosti odrobil 32 rokov. Minulý rok sa však s manželkou rozhodol podnikať a prenajali si reštauráciu v Klenovci. Keď je to potrebné, tak na akciách pomáha aj s obsluhou. Vo voľnom čase je jeho záľubou záhradka a čas venuje aj práci okolo domu. 

Kňazovického medaila je najvyššie ocenenie Slovenského Červeného kríža. Ide o poďakovanie sa dobrovoľným darcom krvi, ktorí tak robia bez nároku na odmenu. 

Zdroj: vobraze.sk