Bociany v Rapovciach sú svojím počtom raritou pre návštevníkov. Tento rok majú nadpriemer mláďať

Rodinka bociana bieleho dohliada na ľudí prichádzajúcich už na vjazde do obce Rapovce.

V obci Rapovce v okrese Lučenec majú jeden z najvyšších počtov hniezdiacich párov bociana bieleho. Tento rok sa patrične posnažili a na svet priniesli nadpriemerný počet mláďat na jedno hniezdo. Potvrdilo to aj nedávne krúžkovanie mláďat bociana bieleho. Mláďatá sa už pomaly rozlietávajú, v niektorých hniezdach sme našli štyri až päť bocianov. Sú na kraji hniezda a skúšajú mávať krídlami. Starosta obce Rapovce Ladislav Sóky ich napočítal okolo 20 kusov. Hniezdia na hlavnej ulici a vítajú návštevníkov už na začiatku obce z dvoch hniezd. Smerom do centra obce sú ďalšie. Bežne pritom v obciach okresov Lučenec, Poltár či Rimavská Sobota hniezdi jeden pár bocianov.

„Máme z nich radosť. Ľudia, ktorí prichádzajú na kúpalisko, alebo sú u nás ubytovaní, si ich fotia. Stretávam ich, je to atrakcia,“ povedal pre vobraze.sk Ladislav Sóky. Ako spomenul, pre domácich je to už samozrejmosť, lebo s bocianmi tu žijú už desiatky rokov. „Niekedy sú také dni, že sa bocian postaví na stožiar a tam je hodinu. Je to pekný pohľad,“ poznamenal Sóky, ktorý do obce prišiel ešte v roku 1977 a bociany tam už boli. Ich množstvo sa rapídne nezmenilo, ani počet hniezd. Na otázku, či počet bocianov vplýva na pribúdanie detí v obci podotkol, že to zatiaľ rapídne nezbadali. „Ale možno teraz sa chytia mladí, lebo dokončujeme škôlku pre 60 detí. Tak pevne verím, že ju naplníme pomocou bocianov, nech prinesú inšpiráciu,“ povedal Sóky s úsmevom.

O hniezda sa bocianom starajú pokiaľ treba. Skôr sa však stávali prípady, kedy mladé bociany narazili do stĺpu elektrického vedenia a potrebovali pomoc. „Ochotne prišli pracovníci z CHKO Cerova vrchovina v Rimavskej Sobote a postarali sa o nich. Boli prípady, kedy ich zobrali už aj do vtáčej nemocnice,“ spomenul. Bociany tu podľa neho majú dobré podmienky na vychovávanie mláďat. Ako Sóky doplnil, na záujem bocianov o ich obec podľa neho vplýva blízkosť rieky Ipeľ, kde sú mokré miesta a voľakedy tam boli veľké močiare a zavodnené plochy. „Dobre sa tu cítia. Staráme sa o bociany keď treba, keď netreba, tak im dávame pokoj,“ hovorí s tým, že pre domácich obyvateľov sú to aj staroti navyše spojené s čistením striech či áut.

Momentálne na Slovensku prebieha celoštátne sčitovanie bocianov. V okrese R. Sobota a čiastočne Poltár prebiehajú už aj krúžkovania. V okrese Rimavská Sobota sa kontrolovalo 27 hniezd. Ako pre vobraze.sk priblížil zoológ Csaba Balázs z CHKO Cerova vrchovina, ide zatiaľ o čiastkové výskumy, ktoré už dlhé roky realizuje Milan Olekšák, riaditeľ Správy Národného parku Slovenský kras.

„Môžeme povedať, že populácia bociana bieleho v našom územnom pôsobení je v dobrom stave, nie je tam pokles a niektoré páry robia aj nové hniezda. V troch okresoch Rimavská Sobota, Lučenec a Poltár je okolo 110 hniezd. Katastrálne územie obce Rapovce má pritom najviac hniezdiacich párov bociana bieleho. Ak dobre viem, majú ich tam päť,“ priblížil Balázs s tým, že ide o nadpriemer mláďat bocianov v tejto obci na jedno hniezdo.

Obec je známa aj termálnym kúpaliskom Novolandia, či dobrovoľnými hasičkami.

Zdroj: vobraze.sk