V R. Sobote si v daždi pripomenuli ukončenie druhej svetovej vojny + foto

Štátnou hymnou a položením vencov k pamätníku Červenej armády si včera v Rimavskej Sobote pripomenuli 79. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. Na spomienkovom stretnutí sa zišli desiatky obyvateľov. Ako uviedol predseda oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Štefan Baláž, stretli sa, aby v týchto dňoch vzdali poklonu tým, ktorí padli v boji aj za oslobodenie Rimavskej Soboty. Privítal zamestnancov z okresného úradu, polície, mestského úradu, ako aj odbojárov a odbojárky, širokú verejnosť aj napriek nevľúdnosti počasia.

V týchto dňoch si v obciach a mestách v regióne Gemera a Malohontu pripomínajú obyvatelia výročie oslobodenia pálením vatry slobody. Primátor Jozef Šimko v príhovore pripomenul, že druhá svetová vojna bola najrozsiahlejším svetovým konfliktom v dejinách ľudstva, desiatky miliónov ľudí boli vystavení rasovému teroru, deportáciám, pracovným alebo koncentračným táborom. „Na túto vojnu spomíname s bôľom a mnohí aj trpkosťou nad stratou svojich blízkych,“ povedal Šimko. Zdôraznil, že pamätníkov týchto udalostí je stále menej a menej a mladšie generácie hrôzy druhej svetovej vojny poznajú už len z histórie a filmov. Preto je podľa neho potrebné s hlbokou úctou a vďakou spomínať na hrdinské oslobodzovacie boje bývalej červenej armády ale i druhého ukrajinského frontu.

Pripomenul, že pri oslobodzovaní nášho regiónu položilo svoje životy 1539 príslušníkov červenej armády a 638 rumunskej armády. Pri oslobodzovaný Rimavskej Soboty padlo 84 vojakov červenej armády a 55 príslušníkov rumunskej armády. Padlo aj 639 nemeckých a 92 maďarských vojakov. „Boli to veľké obete na obidvoch bojujúcich stranách,“ povedal Šimko. Spomenul aj niektoré mená padlých vojakov či dôstojníkov, ktorých mená sú vyryté do zadnej strany pomníka. „Má pripomínať všetkým generáciám kruté roky druhej svetovej vojny a nezmyselné obete vojny ako takej,“ povedal. Po pandémii sa ľudia tešili, že už sa nič horšie nemôže stať, no posledné dva roky sa slovo vojna skloňuje v každodennom slovníku. Primátor však podotkol, že treba rozlišovať minulosť, nezamieňať si ju so súčasnosťou a podľa možností treba realizovať odkaz tých hrdinov, ktorí za našu slobodu obetovali svoje životy. Poukázal však aj na nepokoje na východe a bratovražebný vojenský konflikt na Ukrajine, ktorý trvá už dva roky. Jeho ukončenie vidí len v mierových rokovaniach a nie v dodávaní zbraní na front.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Attila Gecse