V Českom Brezove pri Poltári stavajú rozhľadňu. Prístupná bude po kolaudácii

Nad obcou České Brezovo v okrese Poltár budú mať novú atrakciu. Stavajú tam drevenú rozhľadňu, nachádza sa na vŕšku Hrb. Má niekoľko poschodí a na jej vrchol pribudne ešte strecha. Ako pre vobraze.sk uviedol starosta obce Ivan Miko, financovaná je hlavne z prostriedkov MAS Hornohrad vo výške 53 tisíc eur. Obec na jej výstavbu podľa starostu prispeje sumou asi 8 tisíc eur. Spomenul, že zatiaľ ide o stavenisko, a keď bude rozhľadňa hotová a prístupná so všetkými bezpečnostnými prvkami, tak o tom radi dajú vedieť verejnosti.

„Kolaudáciu očakávame v priebehu mesiaca jún,“ hovorí a dodáva, že ide asi o trojročný projekt, na ktorom sa zhodlo aj obecné zastupiteľstvo. Miko dúfa, že rozhľadňa napomôže rozvoju turistického ruchu a možno aj znovuotvoreniu krčmy, ktorá je zatvorená od covidu. „Dúfame, že nová atrakcia v obci nám pomôže otvoriť krčmu,“ doplnil.

Obec České Brezovo je pár kilometrov od okresného mesta. V okrese Poltár nájdu turisti aj asi desaťmetrovú rozhľadňu na vrchu Jasenina v nadmorskej výške 995 m n.m. „Každoročne na ňu robíme výstup smerom na Dubákovo. Chodíme tam pešo, je tam veľmi krásny výhľad južným smerom do kotliny až k vzdialeným maďarským pohoriam,“ doplnil starosta. Na Jaseninu organizujú každoročne výstup v polovici augusta. Rozhľadňu plánuje aj v obci Veľká Ves.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Poltár a okolie, Peter Štefančík