Na Muránskej planine vzniklo jedinečné územie s označením Park tmavej oblohy

Na Muránskej planine vzniklo jedinečné územie s označením „Park tmavej oblohy“. Nový park má slúžiť na ochranu nočnej oblohy a hviezdneho neba. Vyhlásili ho podpísaním memoranda na Salaši Zbojská 3. mája. Tento krok je dôležitým míľnikom k zachovaniu jedinečnej tmavej atmosféry pre pozorovanie hviezd na tomto území, ktorú chceme priblížiť nielen miestnym obyvateľom, ale predovšetkým návštevníkom zo Slovenska i celého sveta.

Muránska planina je okrem iného známa aj vďaka jedinečnej tmavej oblohe, ktorá je ideálnym miestom pre pozorovania nočnej oblohy. Cieľom vyhlásenia parku tmavej oblohy je zachovať a chrániť toto tmavé územie pre súčasné aj budúce generácie.

Národný park Muránska planina je miestom pre milovníkov astronómie a pozorovateľov hviezd, ale aj priestorom pre turistov, ktorí si budú môcť vychutnať jedinečnú atmosféru nočnej oblohy ďaleko od svetelného smogu mestských oblastí počas organizovaných podujatí s pracovníkmi z hvezdárne v Rimavskej Sobote.

Vytvorenie parku tmavej oblohy bolo možné aj vďaka úzkej spolupráci medzi orgánmi miestnej samosprávy, ochranárskymi organizáciami a astronomickou spoločnosťou. Ich snaha a oddanosť ochrane nočnej oblohy prispeli k tomu, že dnes môžeme sláviť tento okamih a na Slovensku pribudlo štvrté miesto s týmto označením. Veríme, že tento park prinesie nový rozmer pozorovania hviezd a zážitkov z nočnej oblohy pre všetkých návštevníkov.

“Vidieť hviezdnu oblohu nad Muránskou planinou je očarujúci zážitok. Mnohí si ani nevedia predstaviť tie tisíce hviezd, Mliečnu cestu, či padajúce Perzeidy, ktoré sa dajú v úplnej tme pozorovať. Je to zároveň skvelá príležitosť pre rozvoj cestovného ruchu. Milovníkov prírody a hviezd dokážeme prilákať nielen cez letnú sezónu, ale počas celého roka” uviedol Jaroslav Hric, výkonný riaditeľ OOCR GEMER.

Zdroj: tlačová správa OOCR GEMER