Rapovčanky spája láska k hasičskému športu

Zľava: Viki, Bianka, Tonka, Monika, Nika

Hasičský šport nie je iba čisto mužská záležitosť. Príkladom toho sú dievčatá z Občianskeho združenia (OZ) Hasiči Rodina. Rapovčanky popularitu nezískali len na súťažiach, ale aj na sociálnych sieťach, na ktorých majú tisíce sledovateľov.
V mnohých prípadoch patrí hasičský šport medzi dlhoročné rodinné tradície a výnimkou to nie je ani pri babách z OZ Hasiči Rodina. Väčšina jeho členiek sa k tomuto športu dostala práve takto, iné ho okúsili vďaka dlhodobým kamarátskym vzťahom či známostiam. Aj keď ich spája jeden koníček, v osobnom živote sú odlišné. Ich tím sa rokmi formoval a obmieňal, niektoré baby sú s ním späté už roky. „Postupne sa zloženie nášho tímu menilo. Niektoré členky z nášho tímu odišli a prišli miesto nich nové, práve preto v našom tíme niektoré ženy robia tento hasičský šport už 15 rokov a niektoré len rok,“ priblížila pre vobraze.sk Antónia Némethová.

Rok 2022 považujú zo športového hľadiska za úspešný, no úvod sezóny neprebiehal podľa ich predstáv. „Na začiatku sezóny sa nám útoky na súťažiach nedarili. Stretli sme sa aj s negatívnymi udalosťami, ako rázne nešportové správanie od iných ženských družstiev, ktoré na nás malo negatívny vplyv. Niektorí ľudia, či už z nášho okolia, alebo z iných družstiev, od nás čakajú vždy stopercentné výkony, ktoré sa nie vždy podaria, aj keď sa všetky veľmi snažíme. Jednoducho nie každý útok na súťaži sa nám vydarí. Avšak v polovici sezóny a v jej závere sa nám začalo dariť a boli sme majsterky v poberaní druhých miest. Veríme, že sezóna 2023 nám prinesie viac úspechov a kopec nových zážitkov,“ zaspomínala Némethová. Do budúcna sa chcú neustále zlepšovať hlavne pri útokoch a užívať si každú súťaž naplno.

Pôsobia ako dobrovoľné hasičky, ale k reálnym zásahom pri požiaroch sa ženy nedostávajú. Preto sa venujú čisto len športovým súťažiam. Na tých však zažívajú množstvo humorných situácií a ako prezradili, príhod majú naozaj veľmi veľa. „Je veľmi ťažké vybrať len jednu z nich. Sme veľmi dobrý kolektív, preto sa na súťažiach neustále smejeme. Avšak čo by sme o nás mohli povedať je to, že akokoľvek sa snažíme, nikdy neprídeme na čas. Dokonca sme si založili aj platby za meškanie, no veľmi to nepomohlo.“

Svoje hobby prezentujú aj na sociálnych sieťach. Tam ich čísla dosahujú tisíce sledovateľov, a preto sa preslávili nielen ako hasičky, ale aj ako influencerky. K ich popularite prispeli rozhovory v regionálnych novinách a neskôr tiež v celoslovenských médiách. To im prinieslo množstvo nových sledovateľov a za deň dokázali získať až 5 tisíc nových fanúšikov. Začínali na sociálnej sieti Facebook, neskôr na Instagrame, na ktorom majú 31 tisíc sledovateľov, no podľahli aj sociálnej sieti Tik Tok. Tam robia streamy s ich fanúšikmi a v poslednej dobe sa na live streamoch venujú vareniu, ktoré sa stalo ich novou záľubou. Ako baby prezradili, v prvom rade chcú byť sami sebou a približovať hasičský šport mladým ľudom a taktiež svoj bežný každodenný život.

V družstve OZ Hasiči Rodina celkovo pôsobí osem hasičiek:
Viki (post-pravý prúd) začína v tíme druhú sezónu, zároveň je jeho najmladšou a „najukecanejšou“ členkou. Študuje na strednej škole a vo voľnom čase sa venuje turistike, svojej rodine a priateľom.
Monika (post-ľavý prúd) pôsobí v tíme už štrnásť rokov. Pracuje ako nechtová dizajnérka a svoj voľný čas trávi s priateľmi, rodinou a neposlednom rade práve pri hasičskom športe Nepohrdne dobrou knihou, po ktorej veľmi rada siahne.
Bianka (post-rozdeľovač) je absolventkou strednej školy. Jej záľubou sú rýchle jazdy na rôznych autách a zároveň je výbornou šoférkou. Jej najobľúbenejšou rozprávkovou postavičkou je pre ňu modrý tvor s názvom Stich, ktorého má aj vytetovaného.
Nika (post b– spoj) začína v DHZ tretiu sezónu. Študuje na vysokej škole. Svoj voľný čas trávi pečením, čítaním kníh a pozeraním seriálov.

Katka (post-nalievanie) je pracujúca žena, ktorá rada varí, obľubuje hasičské tréningy a nikdy neodmietne dobrý hudobný koncert s jej obľúbeným rockovým žánrom. Je členkou tímu už štrnásť rokov.
Tonka (post-kôš) je priateľská a zároveň rázna vedúca a zakladateľka OZ Hasiči Rodina. Vo voľnom čase sa venuje svojmu domácemu miláčikovi, mačke menom Scary.
Andrejka (post-nalievanie, rozdeľovač, b-spoj) je v družstve najvyššia a najšikovnejšia, pretože ovláda veľmi veľa postov. Pracuje, venuje sa vareniu, upratovaniu a neustálej opatere o svoje štyri mačky.
Monika (post-stroj) patrí medzi jednu z prvých členiek ženského tímu. Voľný čas trávi s rodinou, veľmi rada sa zúčastní na každej spoločenskej udalosti, na ktorej môže tancovať a užívať si život.

Aj na hasičský šport sú potrebné financie. „Preto sa uchádzame v tomto období o 2 % z daní, ktoré by nám pomohli na činnosť v hasičskom športe. Určite radi privítame, ak by sme získali aj touto formou istý druh finančnej pomoci a mohli tak napredovať a dosahovať svoje ciele,“ dodali na záver hasičky z DHZ.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív OZ Hasiči Rodina