Náučný chodník Kurinecká dubina ožíva návštevníkmi. Informuje aj o páde bombardéra

Náučný chodník Kurinecká dubina približuje turisticky zaujímavú lokalitu v blízkosti vodnej nádrže Kurinec pri R. Sobote. Nachádza sa v chránenom území. Záujem oň na prahu novej sezóny teší Želmíru Ružičkovú, pracovníčku pre environmentálnu výchovu CHKO Cerova vrchovina. Prejavili ho jednotlivci, turisti, ale viaceré základné i materské školy z R. Soboty, ktoré ho navštívia ako exkurziu. Ako ďalej spomenula, ide o prvú jarnú sezónu od otvorenia chodníka v septembri minulého roka. Mesiace apríl a máj sú už podľa nej takmer plné, čo sa týka komentovaných exkurzií. „Lesné druhy rastlín ako napríklad cesnačka lekárska, zubačka cibuľkonosná, chochlačka plná  sú už zakvitnuté a dodávajú lesu  pestrofarebnosť . Stromy dubov, hrabov, javorov, líp sa prebudili tiež o čosi skôr, ako inokedy,“ hovorí sprievodkyňa, ktorej vypomáhajú aj kolegovia z CHKO Cerova vrchovina. Pracovníka na sprevádzanie má už aj samospráva. Je ním Nándor Kisfaludi zo Širkoviec. „Previedli sme ho už chodníkom, zatiaľ sa s prostredím oboznamuje,“ povedala Ružičková.

Náučný chodník má dva okruhy, majú 2,5 a zhruba 5 kilometrov. Návštevníkom približujú prírodné a historické hodnoty územia, jeho flóru i faunu. Prechádzkovým tempom trvá exkurzia do troch hodín. Kurinecká dubina je chránená kvôli porastu starých dubov, ktoré sú domovom pre mnohé chránené druhy vtáctva, hmyzu, pre netopiere a iné drobné druhy cicavcov. Pôvodne bolo územie vyhlásené za chránené z dôvodu ochrany hniezdísk krakle belasej. „Náučný chodník je prístupný celú sezónu a ľudia sem môžu chodiť každé ročné obdobie, teraz nám však začína sezóna pre školy,“ podotkla Ružičková s tým, že chodník bol vytvorený aj kvôli tomu, aby usmernil návševníkov na vyznačené miesta, aby neblúdili v chránenom území Kurineckej dubiny.

Jednou zo zastávok veľkého okruhu náučného chodníka je spomienka na dramatickú udalosť. Koncom II. svetovej vojny v roku 1944 v okolitých lesoch spadol americký bombardér B-17, prezývaný aj „Lietajúca pevnosť.“ Stať sa tak malo v nedeľu, na sviatok sv. Štefana. Letka 28 ťažkých bombardérov vzlietla zo základne Amendola v Taliansku a ich úlohou bolo bombardovať továreň na výrobu syntetických olejov a valivých ložísk v Czechowciach pri Osvienčime (v Poľsku).

Jedno z lietadiel bolo zasiahnuté protilietadlovou paľbou, následkom čoho jeden z jeho štyroch motorov zostal nefunkčný. Bombardér začal zaostávať za formáciou. Ako sa uvádza v popise na náučnom chodníku, ostatné bombardéry spomalili, ale nepomáhalo to. Poškodený stroj zostal osamotený. Dva nepriateľské stíhacie lietadlá potom vyradili ďalší motor a piloti sa katapultovali. Lietadlo potom dokĺzalo nad oblasť Kurinca, kde sa napokon zrútilo. Podľa svedkov bolo dym vidieť zo širokého okolia. Maďarskí žandári obsadili celý priestor a chránili ho pred zvedavcami, ktorí odnášali z trosiek lietadla všetko, čo sa dalo. Miesto zrútenia vyzeralo ako bojisko, všade boli trosky lietadla a polámané stromy. Za roky miesto dopadu už zarástlo, no ešte pred niekoľkými rokmi sa tu našla časť klapky z motora zrúteného lietadla.

Zdroj: vobraze.sk