Veterány opäť vyrazili, tentokrát do Hnúšte + foto a video

Predposledný augustový víkend a slnečné počasie, to sú predpoklady na opätovné prevetranie „starých tátošov“. Priaznivci historických vozidiel a motocyklov si tentokrát za svoj cieľ zvolili mesto Hnúšťa, a to pri príležitosti Dni mesta. Jazdu mestom (presun) sprevádzala kakofónia zvukov majákov automobilov verejnej bezpečnosti, známej z ,,oných„ čias pod označením (skratkou) VB. Zaujímavosťou boli okrem automobilov a motocyklov aj na zrazoch netradičné traktory značky Zetor.

Ako pre vobraze.sk povedali organizátori Miroslav Kiapeš a Jozef Porubjak, dôvodom na ich stretnutie je samozrejme hlavne láska k historickým autám a motocyklom, ako aj príjemný čas strávený s priateľmi, výmena skúseností či poznatkov. V neposlednom rade im ide aj o predstavenie svojich krásavcov širokej verejnosti.  

Vzhľadom na väčší počet účastníkov, vám priblížime len niektoré historické kúsky. Ako prvý sme si na mušku zobrali automobil z niekdajšej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) a to väčšieho „brata“ Trabanta – Wartburg 353 z roku 1971 (aktuálny kúsok je 5. rokov po rekonštrukcii). Vodou chladený dvojtaktný 3-valec s objemom 992 ccm a výkonom 33 kW poháňal cez 4-stupňovú  synchronizovanú prevodovku s pákou na stĺpiku riadenia predné kolesá. Jeho spotreba je odhadom 10 litrov benzínu na 100 km. Pre zaujímavosť ho úsmevne prezývali aj ‚Honeckerov Mercedes‘ (Erik Honecker – generálny tajomník kom. strany NDR – najvyšší predstaviteľ štátu). Jeho hrdým majiteľom je Peter Pánik z Revúcej.

Ako ďalšieho sme vyspovedali Michala Megu s jeho Favoritom 136 v úprave VB. Podľa jeho slov je veľmi málo pravdepodobné, že sa nájdu originálne exempláre vozidiel v službách vtedajšej Verejnej bezpečnosti. Autá sa väčšinou zjazdili a zošrotovali, alebo ak aj boli odpredané civilom, boli samozrejme prestriekané. Podľa Michala sú na Slovensku možno dva kusy takýchto originálnych vozidiel. Prerábajú sa klasické autá značky Škoda Favorit v snahe o čo najidentickejšie sfarbenie a značenie. Autá sa robili postupne, ladili sa detaily.

Z portfólia Škodoviek máme krásnu červenú Felíciu, rok výroby 1962 (vyrábali sa v rokoch 1959-1964). Socialistický kabriolet, ktorý dodnes budí obdiv, je  jediným sériovo vyrábaným kabrioletom od tejto značky. Pre zaujímavosť, bolo ich vyrobených 14 852 kusov. Od roku 1961 sa presunulo radenie spod volantu na podlahu. Tento kúsok bol zakúpený v TUZEXE v Prahe. Pán Milan Dominik z Hnúšte,  je jej tretím majiteľom. Vozidlo je po renovácii pred 23 rokmi. Obsah motora 1 221 ccm (najsilnejšia verzia – slabšia bola 1 089 ccm).  Konštrukčná rýchlosť okolo 130 km / hodinu.

Zo zástupcov motocyklistov sme vyspovedali Janka Obročníka s jeho ČZ 175 / 487 (objem 172 ccm, výkon 11 kW, 2takt, poh. Hmotnosť 129 kg, už. 160 kg.) Motocykel je stále v každodennom používaní a v pôvodnom stave.

Ďalšími ČZťákmi sú pár Matej Lipták a Miroslava Vicianová a ich ČZ 175 / 477 posilube (172 ccm, výkon 9,6 kW, 1968 – 1977, posilube = systém oddeleného mazania motocykla), motocykel je po renovácii.

Zástupcom zahraničných, východoeurópskych motocyklov je Sovietsky URAL 103.8 r. v. 1980 s Ľubom Hroncom. Zaujímavosťou tohto stroja je motor boxer 650 ccm, dva karburátory, kardán. Základom tohto motocykla bol v minulosti  BMW  R71 (Nemecko 1938-1941). Sovieti mali samozrejme v povojnovom období už svoj vlastný vývoj. Jazdné vlastnosti motocykla so „sajdkou“ sú podľa majiteľa super, samozrejme do 80 km / hodinu. Ľubo aktuálne motocykel obohatil o nadstavbu, umiestnenú na sajdke – kávovar a pribudne aj barový pult. Ako nápad úsmevné, ale veľmi praktické. V prípade záujmu o jeho služby na akciách, kde sa oceňuje mobilita „baru“ volajte 0911 222 823 (zverejnené so súhlasom, pozn red.).

Posledným a konštrukčne najzaujímavejším kúskom je trojkolka Velorex 16350 (1965) s obsahom motora 350 ccm (motor JAWA), pri posledných modeloch v 60-tich rokoch bol napríklad najväčším vylepšením štartér. Dovtedy sa musel Velorex „nakopnúť“ ručne pákou umiestnenou pod sedadlom. Asi najviac sa tento stroj zapísal do povedomia, ako dopravný prostriedok falošného čašníka vo filme Vrchní, prchni! (1980). Hrdým majiteľom je Richard Porubiak.

Na záver si pozrite našu galériu + pridávame aj zoznam účastníkov a ich vozidiel : Milan Vilhan (VAZ 2101), Martin Golian (ŠKODA 1000 MB), Richaed Porubiak (VELOREX), Martin Šucha (VAZ 2103), Ivan Dominik (ŠKODA Felícia), Zdeno ŽIak (MERCEDES SL107), Jakub Sojka (ŠKODA 105), Pavel Parobek (GAZ 69), Denis Bálint (JAWA 250), Zdenko Parobek (VAZ 2106), Zdenko Parobek (JAWA 350), Michal Babel (ČZ 175), Miroslav Bábel (ČZ 175/502), Jozef Porubjak (ŠKODA VB), Michal Mega (ŠKODA Favorit VB), Štefan Katreniak (ŠKODA 110 R), Zoltán Csíkos (ŠKODA 440 Spartak), Miroslav Kiapeš (ZETOR 25).

G A L É R I A

Zdroj: vobraze.sk