V obci R. Zalužany hodovali na zabíjačke. Klobásy robilo až jedenásť tímov + foto a video

Obecná zabíjačka v Rimavských Zalužanoch sa vydarila. Verejnosť si prišla pochutnať na tradičných špecialitách. V obci sa ich snažia udržiavať už pár rokov. Medzi obľúbené jedlá patrili paprikové slaninky, jaternice, mäsaníky, škvarky a z polievok zabíjačkový vývar, kapustnica či pľúcková polievka.

Do súťaže o najlepšiu klobásu sa zapojilo jedenásť tímov, čo je ešte viac ako minulý rok. Prišli domáci mäsiari aj zástupcovia z okolitých obcí, tímov či firiem. Podujatie bolo pred obecným úradom a išlo už o štvrtý ročník. „Teší nás takýto záujem. Každý z tímov dostal po desať kilogramov mäsa. Ich výsledné klobásky teraz zaúdime a budú k dispozícii vo februári na výročnej hasičskej schôdzi, kde ich bude hodnotiť päťdesiat až šesťdesiat ľudí,“ povedal pre vobraze.sk Milan Medveď starosta obce, v ktorej majú aj dlhoročnú tradíciu dobrovoľného hasičského zboru. Sú majiteľmi historického hasičského auta Praga RN. Má viac ako 65 rokov a využívajú ju dobrovoľní hasiči aj v súčasnosti.

Zabíjačkovú akciu považuje starosta za vydarenú a zúčastnili sa jej aj ľudia z Látok či Kokavy nad Rimavicou. „Páčilo sa im všetkým a tešia sa na ďalší ročník,“ dodal Medveď, podľa ktorého už teraz plánujú ďalšie akcie, ktoré budú mať v Lesíku, či na okolí obce.

Návštevníkom prišli zahrať viacerí heligonkári a podľa starostu tento rok kvôli akcii urobili aj dva predajné stánky pre miestnych remeselníkov. Jedným z nich bol kožiar Michal Beracko a v druhom predávali med. Tento rok sa nahlásilo aj viacero predajných stánkov. V ponuke tak boli drevené varešky, hračky, hrnčeky či pelendreky.

Podľa Lukáša Belka zo susednej obce Rimavská Baňa je veľmi dobré, že sa organizujú takéto aktivity, ktoré v nemalej miere napomáhajú k súdržnosti ľudí a myšlienke zviditeľňovania regiónu.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Ján Čajko, video Erik Medveď