Kamenská učí na gymnáziu a venuje sa folklóru i šperkárstvu

Je učiteľkou fyziky, chémie a etiky na Gymnáziu Ivana Kraska v Rimavskej Sobote. Beáta Kamenská sa však venuje tiež folklóru, je milovníčkou mačiek či vášnivou šperkárkou. Rodáčka z Rimavskej Soboty vyštudovala Prírodovedeckú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Neskôr si svoje vzdelanie doplnila o špeciálnu pedagogiku a etiku, keďže osem rokov pôsobila v špeciálnej škole. Na rimavskosobotskom gymnáziu vyučuje už 22 rokov. Pôvodne chcela byť lekárkou. Svoje rozhodnutie neľutuje. Práca učiteľky ju napĺňa a obohacuje. „Pre mňa je dôležité pracovať s ľuďmi, hlavne s deťmi. Človek je s nimi vždy mladý aspoň duchom,“ uviedla pre vobraze.sk Beáta Kamenská , ktorá si je vedomá faktu, že fyzika patrí medzi hlavných strašiakov študentov. „Viem, že to nie je populárny predmet na strednej škole. Málo študentov si fyziku vyberie ako maturitný predmet, ale väčšina z tých , ktorí si ju vyberú, idú týmto smerom ďalej. Fyzika je všade okolo nás,“ doplnila.

Umenie ju sprevádza celým životom. Ako malá sa zúčastňovala na rôznych speváckych súťažiach, navštevovala základnú umeleckú školu a venovala sa hre na husle i klavír. Popri stredoškolskom štúdiu bola členkou folklórneho súboru Háj. Momentálne je súčasťou folklórnej skupiny Lieščina, ktorá je združením bývalých folkloristov. „Snažíme sa robiť scénky z bežného života, spievať pesničky z Gemera, ale aj Horehronia,” priblížila nadšenkyňa ľudových tancov. V Lieščine účinkuje tri roky. Niekoľkokrát sa zhostila úlohy porotkyne v speváckej súťaži Slávik Slovenska, pričom za túto príležitosť je nesmierne vďačná.

Okrem tanca a spevu sa zaoberá tiež šperkárstvom. Tomuto koníčku sa venuje sedem rokov. „Vždy som mala rada kreatívne veci, začala som s tým hlavne zo zdravotných dôvodom, chcela som si zlepšiť motoriku. Veľmi ma zaujali drahé kamienky, vyrábam hlavne náramky, retiazky, ale aj náušničky,“ priblížila. Jej výtvory si môžete pozrieť na facebookovej a instagramovej stránke Bebalka.

Športové úspechy svojich dvoch detí prežívala veľmi intenzívne. Syn Filip bol majstrom Slovenska v horskej cyklistike a dcéra Dorota úspešnou karatistkou, ktorá sa výrazne presadila na medzinárodnej scéne. Získala medaily na vrcholných podujatiach. Zdobia ju napríklad tri mládežnícke tituly majsterky Európy, striebornú medailu si ukoristila na majstrovstvách sveta do 21 rokov. V seniorskej kategórii si vybojovala bronz na európskom šampionáte. „Nedá sa opísať pocit, ktorý rodič pociťuje v tej chvíli. Niektoré súťaže som pozerala aj cez prestávky v škole a niekedy to so mnou prežívali aj žiaci,“ zaspomínala si učiteľka Kamenská.

Mnohí ju považujú za milovníčku mačiek, nám však prezradila, že aj keď vo všeobecnosti má veľmi dobrý vzťah so zvieratami, nie vždy to tak bolo. V minulosti mala Beáta Kamenská panický strach zo zvierat, situáciu zmenil ich prvý rodinný kocúrik Lucifer, ktorého si vyprosila jej dcéra.

Zdroj: Kornélia Štolcová, foto: album B. Kamenskej