Učiteľka Brezovická z rimavskosobotskej obchodnej akadémie sa dostala medzi finalistov Zlatého Amosa

Darina Brezovická je učiteľkou na Obchodnej akadémii – Kereskedelmi Akadémia v Rimavskej Sobote. Pred pár dňami sa dostala medzi osem finalistov ankety o najobľúbenejšieho učiteľa na Slovensku Zlatý Amos. Na obchodnej akadémii vyučuje predmety administratíva a korešpondencia, cvičná firma, hospodárske výpočty a biológiu. „Dnešné deti treba vždy niečím zaujať. Žijeme v rýchlej dobe a pozornosť detí sa rýchlo stráca. Každý predmet vyučujem inak a snažím sa im vždy ponúknuť niečo, čo ich bude motivovať,“ uviedla pre vobraze.sk Darina Brezovická (44).

Má na starosti školský parlament a zastáva aj funkciu výchovnej poradkyne. Je vždy v pohybe. So študentmi organizujú cez školský parlament rôzne zbierky, či už sú to dary pre seniorov, zbierka pre útulok vo Fiľakove, či akcie ako školský ples či tematické piatky. „Niekedy prídu s nápadom oni a niekedy ja. Je to tímová práca, organizácia, ktorá ma baví a všetkých nás posúva vpred,“ vyjadrila sa Brezovická.

V učiteľskom povolaní sa našla. Jej žiačky Štefánia Juhászová a Alexandra Soltészová ju jedinečným príbehom nominovali na ocenenie Zlatý Amos. Tento rok prebieha už 17. ročník tejto ankety. „Dostala som sa do semifinále medzi sedemnástich učiteľov. Zrazu o dva dni, skôr, ako som sa stihla spamätať, mi prišla správa, že som postúpila medzi osem finalistov – učiteľov z celého Slovenska,“ priblížila sled udalostí.

Na konci marca si pri príležitosti Dňa učiteľov prebrala ocenenie na úrovni Banskobystrického samosprávneho kraja, na ktoré ju navrhli jednak žiaci i pedagogický zbor z jej školy. Vtedy ešte nevedela, že prenikne medzi finalistov Zlatého Amosa. „Študentom som vnukla myšlienku nominovať do Zlatého Amosa niektorého pedagóga, pretože naposledy, je tomu už desať rokov, sa do semifinále z našej školy dostala Magda Tušimová. Myslím si, že máme na škole mnoho pedagógov, ktorí by si takéto ocenenie zaslúžili. Nečakala som však, že žiačky budú písať o mne,“ povedala Darina Brezovická.

Študenti sa zaktivizovali. „Bolo milé, keď som si otvorila facebook a uvidela som všade moju fotku s popisom: hlasujte za našu učiteľku. Dojíma ma to. Je cenné, že to píšu moji žiaci,“ priblížila. Do hlasovania o titul Amos sympaťák sa môže zapojiť do 20. mája hocikto a koľkokrát chce, nie je to obmedzené.

V pedagogickom zbore má i kolegov, ktorí ju pred vyše dvadsiatimi rokmi učili, keďže sama je absolventkou rimavskosobotskej obchodnej akadémie. „Potešilo ma, keď som videla ich podporu. Sú to ľudia, ktorých poznám prakticky skoro celý život. Niektorí ma predsa učili,“ podotkla Brezovická.

Do finále, ktoré sa bude nakrúcať v Bratislave, môže ísť desať študentov, ktorých Brezovická vybrala z rôznych ročníkov. Spoločne si majú pripraviť scénku, ktorej tému organizátori Zlatého Amosa dopredu poslali. Je však na študentoch a na nej samotnej, ako tému uchopia a ukážu tak, aký vzťah majú so svojím pedagógom. „Chcem, aby si to deti hlavne užili. Je to výnimočná udalosť a pre mňa, samozrejme, veľká pocta. Budem sa im to snažiť nepokaziť,“ povedala s úsmevom rodená Soboťanka. „Snažím sa vždy všetkých zahrnúť do súťaží, aby prekonali svoj strach z neznáma a výziev. Teraz sa to otočilo a ja budem súťažiť pre nich,“ hovorí Brezovická. Hlavným organizátorom ankety je OZ ADEVYK.

Brezovická je tiež výchovnou poradkyňou. „Cením si, keď žiaci prídu so svojimi problémami a otvoria sa mi. Vážim si, že mi dôverujú,“ hovorí. „Mojou ambíciou je zdokonaliť sa. Mám v pláne urobiť si školenia v oblasti nových metód a aktivít vo výchove so zameraním na silné stránky osobnosti žiaka. V mojej profesii postupujem už niekoľko rokov rôznymi smermi a teraz cítim, že ďalšia cesta je cesta radiť študentom a pomáhať ich dušičke,“ načrtla plány finalistka Zlatého Amosa. Často sa riadi heslom: Aký svet máš vo svojom vnútri, taký máš vonku.

Vo svojom voľnom čase sa venuje záhrade. „Milujem, keď si môžem posadiť rastlinky alebo si môžem dať rannú kávu na terase s výhľadom na zeleň. Chcem mať v záhrade všetky rastlinky, ktoré sa len dajú,“ vyjadrila sa s úsmevom Darina Brezovická. Relax pre ňu takisto predstavuje čítanie kníh. Čas strávený s jej manželom a dvomi deťmi je však nenahraditeľný. Jej dcéra Simona študuje práve na obchodnej akadémii. „Ide jej klepkanie do počítača a som za to veľmi rada. V úprave textu vyhrala na krajskom kole a na celoslovenskom sa umiestnila na šiestej priečke. Teší ma, že ju baví predmet, ktorý je aj pre mňa srdcový, teda administratíva a korešpondencia,“ hovorí Darina Brezovická. „Vždy sa snažím svojich žiakov nakopnúť do všetkého, čo ich baví. Mali by vyskúšať možnosti, ktoré sa im otvárajú a bavia ich,“ dodala.

Brezovická učí na obchodnej akadémii. Na svojej práci miluje úplne všetko

Zdroj: Sophia Mária Sojková, foto: album D. Brezovickej a vobraze.sk