Pre mažoretku Chiaru bola účasť na majstrovstvách sveta neuveriteľným zážitkom

Chiara Kleibanová ( stojí vyššie) a Adriána Holíková

Farebné kostýmy a náročné prvky opantali aj túto Soboťanku. Chiara Kleibanová si priniesla cenný kov z majstrovstiev sveta v mažoretkovom športe. Je členkou rimavskosobotského súboru Estrella. Vo voľnom čase rada kreslí. Študuje na Strednej odbornej škole v Tisovci.

Má iba pätnásť rokov a už sa môže pýšiť úspechom na svetovej úrovni. V septembri sa spolu s Adriánou Holíkovou zúčastnili na svetovom šampionáte v Záhrebe. V Chorvátsku si vybojovali ako duo v seniorskej kategórii so žezlom (mace) bronzové medaily. „Boli to moje prvé majstrovstvá, no verím, že nie posledné,“ povedala pre vobraze.sk mladá mažoretka Chiara. Svoju vášeň pre tento šport objavila už na základnej škole a odvtedy sa prepracovala cez národné majstrovstvá až na tie svetové. „Mažoretkovaniu sa venujem desiaty rok. Do kontaktu sme sa dostali už na prvom stupni základnej školy. Najskôr som sa zúčastnila na nábore. Zamilovala som si najmä krásne kostýmy a náročné prvky.“

Tvrdí, že práve žezlo je jej najobľúbenejším náčiním pri vystupovaní. Kleibanová má ambície aj na profesionálnej úrovni. Dopredu ju ženie hlavne myšlienka zdokonaľovania sa. „Každým rokom nadobúdam viac skúseností. Vždy sa nájdu nové prvky, ktoré sa chcem naučiť, či choreografie, ktorými chcem zaujať,“ hovorí. Mažoretky sú neoddeliteľnou súčasťou ako jej prítomnosti, tak i budúcnosti. Je prváčkou na Strednej odbornej škole v Tisovci. „Zvolila som si odbor grafik digitálnych médií. Skĺbiť tréningy a školu je častokrát dosť náročné, no zatiaľ to zvládam,“ poznamenala.

Rada by naďalej bodovala na súťažiach. „V budúcnosti by som bola vďačná, ak by som mala znovu príležitosť dostať sa na majstrovstvá sveta. Bol to totiž neuveriteľný zážitok.“

Vytrvalá, svedomitá, priateľská. Tak vidí sama seba nádejná tínedžerka. Nuž a prečo sa rozhodla zasvätiť svoj život práve mažoretkám? „Milujem adrenalín, ktorý zažívam na súťažiach, kreatívne choreografie, ale aj náš skvelý kolektív. Uchvátila ma ladnosť a elegancia pohybov spolu s krásou spojenia hudby, tanca a akrobacie,“ odvetila Kleibanová.

V tomto roku sa stali s Adriánou Holíkovou majsterkami Slovenska. Za svoj najväčší úspech považuje práve bronz z majstrovstiev sveta. Na MS sa dievčatá poctivo pripravovali cez prádzniny i víkendy. „Súťaž trvala tri dni. Okrem Slovenska boli v Záhrebe zastúpené súbory z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, Kazachstanu, Južnej Afriky a Chorvátska,“ uviedla Chiara. Cení si už len to, že mohla na tomto významnom podujatí štartovať.

Zdroj: Tereza Nemcová, foto: album Ch. Kleibanovej