Úbytok žiakov či učiteľov Gymnázia M. Hrebendu v Hnúšti sa nepodpísal pod citeľné zníženie kvality vzdelávania a množstvo aktivít školy. „Aj keď máme málo žiakov, tak zabezpečujeme plne kvalifikovanú výučbu,“ povedala pre vobraze.sk riaditeľka hnúšťanského gymnázia Blažena Hrušková. Oslovili sme ju v súvislosti s ubúdajúcim počtom žiakov na 8-ročnom gymnáziu. Je si vedomá negatívneho trendu, keď už tretím rokom po sebe nevedeli, ale aj nemohli otvoriť prvý ročník. Ako priblížila, o počte žiakov pre jednotlivé gymnáziá rozhoduje Okresný úrad v Banskej Bystrici.
„Ani teraz nám nebolo umožnené, aby sme zabojovali o žiaka na základných školách. Čokoľvek by sme robili, legislatívne sme ju nedostali,“ dodáva riaditeľka podľa ktorej zákon hovorí o 5 percentách žiakov piatych ročníkov základných škôl, ktorí môžu byť prijatí do osemročnej formy gymnaziálneho štúdia, tak v našom kraji je ich menej ako napríklad v Bratislavskom. „Je tam veľký nepomer. Tých škôl je viac a niekomu sa neujde otvorenie triedy a potom prichádzajú o žiakov. Ľudia žijú aj ďalej od Nitry, aj tí potrebujú vzdelanie,“ vysvetlila.
Gymnázium pritom podľa slov riaditeľky má veľmi šikovných žiakov. Ako dodala, v monitoringu sa umiestnili na druhej priečke v Banskobystrickom kraji, minulý rok zmodernizovali cez projekt učebňu informatiky a jazykov. „Patríme medzi desať škôl na Slovensku, ktoré majú aktuálne na celý školský rok amerického lektora z Washingtonu, nemáme veľmi žiakov, ktorí by ho využívali,“ hovorí riaditeľka s tým, že jeho služby ponúkajú aj školám v Hnúšti. Zároveň dodala, že jeden rok mali prijímačky, urobilo ich 12 žiakov, ale triedu otvoriť nevedeli, lebo to nebol dostatočný počet.
„Nečudujem sa rodičom, že majú obavy z budúcnosti a uvažujú premiestniť svoje dieťa na inú školu, keď vidia, že dlhodobo nemôžeme otvoriť prvý ročník, čo nás dostáva do nepriaznivej situácie.,“ skonštatovala Hrušková.
Považujem za veľmi dôležité, aby táto škola bola v Hnúšti, tvrdí Danka Kiráľová
„Považujem za veľmi dôležité, aby táto škola bola v Hnúšti. Veľmi sa však obávam, či bude vôbec fungovať aj na ďalší rok, aj keď majú prísľub prvej triedy osemročného gymnázia,“ hovorí poslankyňa MsZ v Hnúšti Danka Kiráľová, ktorá je aj rodičom maturantky na tomto gymnáziu. Ako poznamenala, má pocit, že je trochu chyba v prezentácii školy zo strany vedenia, aj rady školy, v ktorej je sama členkou. „Komunikácia medzi rodičmi, žiakmi, školami navzájom je veľmi slabá. Je pravda, že viac by mohlo aj mesto bojovať za gymnázium, aj keď mu nepatrí do zriaďovateľskej pôsobnosti, ale pod Banskobystrický samosprávny kraj, kde ale máme zastúpenie“ podotkla.
S výučbou žiakov a aj jej dcéry je Kiráľová spokojná. „Robí aktivity na škole aj navyše, súťaží, väčšinou sa umiestňuje na prvých miestach. Má učiteľov s odbornosťou a venujú sa jej. Stále si však myslím, že treba robiť ešte aj niečo viac,“ hovorí a dodáva, že leto bolo veľmi zlé a boli v meste rôzne šumy a chýbali potrebné informácie, týkajúce sa gymnázia. „Rodičia potom veľmi zvažujú, či tam dajú potom deti,“ dodáva Kiráľová.
Odvolanie je na ministerstve školstva
Gymnáziu chýbajú žiaci kvôli neotvoreným ročníkom a aj tým, ktorí prestúpili na inú školu. Okresný úrad sídliaci v Banskej Bystrici pre tento rok určil nulový počet žiakov pre prímu. „Situácia nie je dobrá. Snažíme sa, aby škola dostala šancu,“ priblížil pre vobraze.sk poslanec BBSK Michal Bagačka a dodal, že podľa dohody s BBSK malo ísť odvolanie na ministerstvo školstva a čakajú tak na vyrozumenie.
„Úbytok žiakov aj mňa šokoval. Treba spraviť všetko pre to, aby sa aj naše, aj ďalšie regionálne gymnáziá v týchto ťažkých regiónoch podporili, aby vyváženosť bola na všetkých úrovniach,“ avizuje.
Podľa jeho slov to možno začalo pred pár rokmi, keď prišla zmena zákona. „Kým sme ako poslanci BBSK schvaľovali triedy, tak som nedovolil, aby tam trieda nebola daná,“ podotkol s tým, že kompetencie potom prebrala komisia školstva na okresnom úrade. Tá neskôr prišla so stanoviskom neodporučiť otvorenie tried. Gymnázium sa voči tomu pozde odvolalo, došlo k naštrbeniu povoľovania tried a problém pretrváva, až vrcholí aj terajšou situáciou.
To, či súčasná riaditeľka gymnázia robí dosť, alebo nie, sa podľa Bagačku objektívne nedá posúdiť. „Určite nespali na vavrínoch a snažili sa vyvíjať rôzne aktivity,“ dodáva. Na druhej strane Bagačka vidí problém aj v menšom počte detí z hľadiska populačnej krivky.
Bývalá riaditeľka gymnázia Margita Féderová je už dva roky na dôchodku. Ako nám povedala, stála pri obnove a modernizácii školy. „Dopadlo to, ako to dopadlo. Nechcem sa k tomu veľmi vyjadrovať. Potom by mi bolo aj ľúto, aj hnev by som mala,“ povedala Féderová, ktorá je tiež poslankyňou MsZ v Hnúšti.
Zdroj: vobraze.sk, foto: Gymnázium M. Hrebendu