Offroad pritiahol do Tisovca stovky priaznivcov. Zabavili sa na koncerte i exhibičnej jazde v Dolinke + foto a video

Offroad v Tisovci sa vrátil do niekdajších úspešných koľají. Priaznivci si prišli na svoje jazdami v teréne, po strmých kopcoch, ale i koncertom, večernou jazdou či exhibíciou najodvážnejších jazdcov pre divákov v Dolinke. Na jednom z najväčších podujatí tohto druhu v Európe sa stretlo 250 posádok. Ich počet bol pre veľký záujem obmedzený. Podujatie trvalo od štvrtka do nedele 30. apríla.

Pretekári prišli z Čiech, Maďarska, Litvy, Poľska a jedno auto bolo aj Ukrajiny, ale prišlo z Čiech. Ako pre vobraze.sk ďalej priblížil Vladimír Longauer, jeden z organizátorov, s priebehom podujatia sú spokojní. „Bolo to super. Keby sme robil tri zrazy, tak by asi všetky boli plné. V Dolinke bolo najviac ľudí, návštevníci už nemali kde parkovať v nedeľu. Jazdci si pochvaľovali. Tvrdili, že to bol jeden z najlepších ročníkov za posledných 10 rokov,“ povedal pre Longauer. Počasie podľa neho zmenou termínu z augusta na apríl vyšlo na jednotku a bolo aj blato. „Nič mimoriadne sa nestalo, len pár opitých ľudí, čo prišli na akciu. Bol s tým spojený aj jediný zásah našich záchranárov. Okrem toho sa prišlo na akciu predvádzať aj pár motorkárov a štvorkolkárov. Robili hlúposti na lúke a sú z toho nepríjemnosti,“ doplnil.

Na podujatí išlo hlavne o účasť a získavanie nových skúseností jazdcov. Denné trophy mali počas dvoch dní dva okruhy, cez 50 a 60 kilometrov. Jazdí sa tak reálny terén cez veľké územie na lesných cestách a zvážniciach podľa itineráru. Takáto možnosť pre jazdcov podľa Longauera celkovo na Slovensku chýba a nemajú sa to kde veľmi ani naučiť alebo zbierať skúsenosti, lebo ich nechcú púšťať do terénu a lesa. „Len Dolinka je umelo vytvorený okruh pre najodvážnejších jazdcov a zvedavých divákov. Je to už extrém. Tam už jazdci musia ukázať, čo vedia,“ spomenul. Jazdcov veľmi nekategorizujú a všetci idú rovnakú trasu, tá náročnejšia špeciálka je dobrovoľná. „Prišli jazdci na veľmi pekných autách, negarantujeme však škrabance a podobne. Záujem je aj napriek tomu obrovský a chodia z každého odvetvia, kde sa využíva jazda v teréne. Je to však dobre, lebo je málo skúsených jazdcov,“ hovorí.

Súčasťou programu bolo na otvorení aj vystúpenie dievčenskej kapely Poison candy. Koncert bol pre Tisovčanov zadarmo. „Dievčatá urobili zábavu, boli nadšené a páčilo sa im,“ podotkol Vladimír Longauer. Podľa neho sú organizátori pozitívne naladení aj na ďalší ročník, ktorý bude jubilejný, dvadsiaty.

Soboťanov preverila Dolinka i zákony gravitácie

Medzi účastníkmi mal zastúpenie aj okres Rimavská Sobota prostredníctvom tunajšieho Offroad clubu. Priamo z jeho centra boli otec a syn Hajnovicsovci. Gabriel Hajnovics však v piatok odtrhol obidva predné tlmiče a v sobotu nejazdil. Jeho syn Attila v piatok zlomil riadenie v špeciálke. Auto im tak ostalo v lese na noc a v sobotu s kamarátom vyrobili súčiastku a v sobotu ju namontovali, aby auto dostali von z lesa. „Zobrali sme ho domov, pozváral ešte zlomené držiaky, aby mohol jazdiť Dolinku. V nej na povzbudzovanie divákov skúšal hranice gravitácie a auto položil na bok,“ priblížil Gabriel Hajnovics. Auto napokon postavili na kolesá, no problémy ich neobchádzali ani naďalej. „Dvakrát syn vyzul gumu z disku a raz dostal defekt. Bola to zábava dospelých,“ podotkol s úsmevom. Aby toho nebolo málo, v treťom aute zlomili homokinetický kĺb. Tiež skončilo doma v dielni. „Napriek tomu sme si veľmi dobre zajazdili. Sme spokojní, dobre sme sa zablatili a išlo nám o vybláznenie sa. Berieme to športovo,“ dodal Gabriel Hajnovics, ktorý patrí k najstarším jazdcom.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Milan Slabej, Ján Čajko, Gabriel Hajnovics