Prechod hrebeňom Hradovej bude bezpečnejší. Spravia tam malú „ferratku“

Na vápencovom hrebeni Hradovej, ktorá sa vypína nad mestom Tisovec, má v najnebezpečnejšom úseku pribudnúť malá ferrata s niekoľkými bezpečnostnými prvkami. Na jej vytvorenie prispela sumou päťtisíc eur Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer. Ako pre vobraze.sk ďalej priblížil jej riaditeľ, Jaroslav Hric, projekt podporili, aby sa prechod Hradovou stal bezpečnejším pre viacerých turistov. S prácami na malej „ferrate“, zaistenej lezeckej trase by sa podľa jeho slov malo začať túto sezónu. Hotová má byť na jeseň. V najbližšej dobe preto majú ísť na miesto, aby preverili terén a umiestnenie jednotlivých prvkov.

Zvýšenie bezpečnosti na Hradovej iniciovala tisovská samospráva, ktorá podala projekt. Na Hradovú vedie z centra náučný chodník až k vyhliadke kde sa nachádza slovenská zástava. Ten je udržiavaný, od vyhliadky však trasa pokračuje až k hrebeňom, kde je terén už exponovaný, no o to atraktívnejší a využívanejší.

„Na chodníku boli v minulosti inštalované bezpečnostné prvky, ktoré zabezpečovali bezpečný prechod turistov. Prvky sa časom znefunkčnili, a tým sa stal tento úsek prechodný len pre zdatnejších turistov a zapríčiňuje zvýšené riziko možných úrazov,“ informuje Michal Stejskal, vedúci oddelenia kultúry a športu na tisovskom mestskom úrade. Ako doplnil. Samosprava ma projekt financovať sumou tisíc eur a majú byť obnovené aj tabule náučného chodníka.
Cieľom zámeru samosprávy je hlavne zabezpečiť rekonštrukciu a doplnenie bezpečnostných prvkov na trase cez hrebene Hradovej, čo by malo podporiť aj rozvoj turistického ruchu v meste. Na hrebeni tak majú byť nainštalované reťazové zábradlia, bezpečnostné nášľapy, istiace fixné laná, železné stupačky. Súčasťou majú byť aj ďalšie bezpečnostné pomôcky ako rebríky, kramle, lávky a čapy. „Celý zámer a realizácia bude v súlade s platnými povoleniamia a súhlasnými stanoviskami kompetentných orgánov,“ doplnil.

Podľa slov Dušana Kojnoka, predsedu Turistického oddielu KOS Rimavská Dolina so sídlom v Tisovci, je takéto zvýšenie bezpečnosti hlavne pre menej skúsených turistov. „Pre tých, čo chodia častejšie, to možno nebude až také adrenalínové,“ povedal. Ako ďalej uviedol, na Hradovú chodia s klubom už štyridasť rokov a 27. apríla plánujú už 41. výstup. „Je to naša najstaršia klubová akcia,“ hovorí Kojnok. Spomenul, že v minulosti chceli robiť klasickú ferratu okolo Okrúhlej skaly, aby sa dalo vyjsť až hore, ale to z Národného parku Muránska planina zakázali.

40. ročník výstupu na Hradovú

Hradová sa nachádza v ochrannom pásme Národného parku Muránska planina. Vedie k nej viac ako trojkilometrový náučný chodník so stredne náročným prevýšením 475 m. Hradová bola v roku 1984 zaradená medzi maloplošne chránené územia. Dôvodom pre zriadenie tejto národnej prírodnej rezervácie o rozlohe 127,47 ha je prítomnosť zachovalých pestrých spoločenstiev so zastúpením viacerých zriedkavých druhov rastlín a živočíchov. Na jej území platí piaty, teda najvyšší stupeň ochrany. Hradová je súčasťou navrhovaného územia európskeho významu sústavy NATURA 2000.

Zdroj: vobraze.sk, tisovec.com