Jaroslav Kanát mladší sa venuje sokoliarstvu, odchytu holubov i džudu. Je trénerom v TJ Mladosť Relax Rimavská Sobota. V minulosti sa tomuto športu venoval súťažne. Pochádza z Mojína, rimavskosobotskej mestskej časti.
So sokoliarstvom bol spätý odmalička, keďže jeho otec Jaroslav sa venoval dravcom od strednej školy. Intenzívnejšie sa dravcom začal venovať rovnako ako stredoškolák. Sokoliarstvo však nespočíva len z lovu pomocou dravých vtákov. „Sokoliarstvo je hlavne umenie loviť, ale je to rôznorodá činnosť. Patrí sem výcvik dravcov, biologická ochrana dravcov, sokoliarske ukážky a odchov. Výcvik dravcov pozostáva z učenia dravcov, ich ovládanie, učíme ich lietať, loviť, cvičí sa ovládateľnosť, poslušnosť. Odchov je proces od vajíčka, liahnutie až do dospelosti. Biologická ochrana sa využívajú na plašenie holubov, vrán, čajok. A lov to je samotné sokoliarstvo, to je ako poľovanie, len my nemáme zbrane, ale dravce,“ priblížil pre vobraze.sk Jaroslav Kanát ml.
Základný výcvik dravca trvá dva až tri mesiace, ale všetko záleží od samotného jedinca. Prvá fáza výcviku na vystúpenie spočíva v tom, že si dravec musí zvyknúť na sokoliara a opačne. Tento proces trvá niekoľko dní až týždňov. Neskôr prichádzajú prílety na rukavicu z malých vzdialenosti, potom zo vzdialenosti až niekoľko desiatok metrov.
Sokoliarstvo spadá pod Slovenský poľovnícky zväz. Ak sa niekto chce stať sokoliarom, musí absolvovať skúšky, ktoré pozostávajú z poľovníckych a následne zo sokoliarskych skúšok. Tie spočívajú z ročnej kandidátskej praxe, školenia z oblasti legislatívy, ochrany dravcov, manipulácie s nimi a veterinárne školenie. Na záver sa skladajú skúšky, tie pozostávajú z písomných testov a ústnej časti. Práve Kanátovci sú aj školiteľmi pre skúšky. „O sokoliarstvo je záujem. Ročne máme približne tridsať až štyridsať záujemcov a práve Slovensko patrí medzi špičku medzi sokoliarmi z celého sveta,“ poznamenal.
Na Mojíne, kde majú Kanátovci svoju základňu s dravými vtákmi, vlastnia vo svojom chove až 25 druhov dravcov, celkovo majú cez 80 kusov vtákov. Medzi nich patria napríklad sovy, orly, sokoly či jastraby. „ Každé zviera potrebuje starostlivosť, keď si človek vyberie sokoliarstvo, je to vášeň na celý život, pretože niektoré vtáky sa dožívajú aj šesťdesiat rokov. Takže keď si to človek kúpi, je to taký záväzok. Pri našich počtoch je to dennodenná práca, ktorá spočíva z kŕmenia, čistenia a mnoho ďalších aktivít okolo nich,“ povedal dvadsaťosemročný Kanát.
Venuje sa aj ochrannej činnosti pred holubmi na celom Slovensku. Sú to menšie zákazky, patrí medzi ne odstraňovania holubov z balkónov, ale aj väčšie. Kanátovci napríklad odstraňovali holuby z prezidentského paláca. „Riešime celkovo problematiku holubov. Vykonávame odchyt holubov pre mestá i nadnárodné spoločnosti. Takže máme najširšie portfólio týchto služieb. Ide o biologickú ochranu dravcami, elektrické pasy proti holubom, odchyt pomocou pascí, vystreľovacie siete, staviame holubníky a podobne,“ načrtol Jaroslav Kanát ml.
Kanátovci sú spojení s džudom. Jaroslavova mladšia sestra Sophia i jeho otec dosiahli úspechy v tomto športe. Jaroslav Kanát mladší sa džudu venoval od šiestich rokov. Neskôr sa predstavil na slovenských turnajoch i v zahraničí. Počas strednej školy okúsil prvé skúsenosti s trénerstvom, ktoré vymenil za súťaženie. „K trénerstvu som sa dostal okolo roku 2011, keď som trénoval prípravku. Potom prišla práca v zahraničí a na pár rokov som s tým prestal. Teraz tri roky opäť trénujem. Spravil som si skúšky, licencie, ktoré sú k tomu potrebné,“ poznamenal Jaroslav. Džudo a sokoliarstvo tvoria veľkú časť jeho voľného času, ktorý predovšetkým venuje svojej rodine. Má snúbenicu Ľudku a dve deti, trojročného syna a polročnú dcérku.
Zdroj: vobraze.sk, foto: FB J. Kanáta