Rimavskosoboťan Eduard Lesko (68) má vo svojej záľube turistiku, ktorej venuje veľa voľného času. Prešiel obrovské množstvo kilometrov, zdolal desiatky hôr a zažil veľa nezabudnuteľných momentov. Je členom výboru Klubu slovenských turistov mesta Rimavská Sobota (KST) a ako sám hovorí, ak by mal spomenúť a vymenovať všetky zdolané kopce, trvalo by mu to aj hodinu. Patrí k najaktívnejším členom, ale na prvé miesto stále kladie rodinu a šesť vnúčat. Je veľmi rád, ak sa môže venovať všetkým šiestim naraz, čo je vzácnosť, nakoľko tri vnúčatá žijú v Amerike. „Toto leto sa nám to však podarilo,“ priblížil vobraze.sk Lesko.
Turistike venuje najviac času, obľubuje ju od mladých čias, kedy začal spoznávať zákutia slovenských hôr. V prvotných počiatkoch jeho turistiky spočívali z menších túr, no neskôr individuálne pochodil celé Tatry a pred dvanástimi rokmi vstúpil do Klubu slovenských turistov. Táto záľuba pre neho znamená životný štýl, koníček ale dokáže pri nej aj zrelaxovať.
„Mne nevadí, že navštívim jedno miesto aj viackrát, dôležite je byť von v prírode, vyvetrať si hlavu, udržiavať si kondíciu. Preferujem však náročné turistiky, ktoré sa snažím zvládnuť rýchlo,“ povedal. Počas výstupov zvykne odbočiť alebo zastaviť sa pri zaujímavých miestach a pamiatkach. Naposledy navštívil Štrbské a Popradské pleso a zaujímavejšia bola turistika na Ferrate Kyseľ v Slovenskom raji. V Tatrách zdolal všetky dostupné trasy, navštívil všetky chaty, no pár výstupov mal aj mimo vyznačených značiek.
Za sebou má prejdené takmer všetky najznámejšie pohoria a vrchy. Absolvoval aj výstupy v zahraničí, a to v Maďarsku, Česku, Poľsku. Medzi náročné výstupy zaraďuje tie nad dve tisíc metrov, kde ako hovorí, trasu sa snaží prejsť za rýchlejší čas ako je odhadovaná značená doba. Posledné roky chodí na turistiku v spoločnosti partie z klubu turistov z Rimavskej Soboty a Hnúšti. V obidvoch je aj členom. Klub privádza ľudí do prírody, ukazuje milovníkom turistiky zaujímavé miesta od najľahších po tie náročné trasy.
„Robili sme Rudohorskú trilógiu. Tá sa ide v zime. Na Štefana sa robí výstup na Fabovu hoľu, na Silvestra vrh Stolica a začiatkom roka Klenovský Vepor. Ja som vymyslel spojiť všetky tri túry do jedného dňa, kde sme sa medzi trasami presúvali autom, ale všetko sme v pohode za ten jeden deň zvládli. Tohto roku som vymyslel aj trasu od Vepra k Vepru. Išlo sa od Osrblia cez Ľubietovsky Vepor. Počas túry sme prespali na jednom bývalom salaši, odtiaľ sme pokračovali ďalej na Klenovský Vepor a skončili na Skorušine,“ priblížil Edo Lesko. Ako avizuje, v auguste plánujú turistiku od Tatier zo Štrbského plesa k prameňu Rimavy za tri dni. Okrem turistiky absolvujú počas roka v klube turistov aj niekoľko splavovaní. Takou klasikou je splavovanie Hrona, Dunajca a Rimavy.
Na turistiku chodí pravidelne každý týždeň. Prevažne preferuje jednodňové túry, ktoré tvoria z jeho výstupov približne osemdesiat percent. Absolvuje aj viacdenné túry, ktoré ako tvrdí, sú náročnejšie po organizačnej stránke. Niekedy do popredia dával turistiky v letných mesiacov, no dnes vypĺňajú jeho voľný čas už celoročne. Do budúca má v pláne ešte niekoľko výstupov. Jeden z nich je výstup na Lomnický štít, na vrh Vysoká či Malý Ľadový štít.
Ako skúsený turista má niekoľko rád pre začínajúcich nadšencov turistiky. „Nezačať niečím krkolomným a náročným, čo človeka odradí. Začať treba s ľahšou turistikou. Odporúčam začať s klubom, kde sú ľudia, ktorí majú toho nachodené. Poučia záujemcov a venujú sa im. Tie akcie, ktoré sa robia, sú aj ľahké, kde môžu ísť aj deti, ale aj tie náročné. Máme dobrú partiu,“ zdôraznil.
Lesko je dlhoročným zamestnancom na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote. V tejto inštitúcii pracuje cez dvadsaťosem rokov. Pôsobil ako pracovník na životnom prostredí, posledné roky v oddelení rozvoja mesta. Staral sa napríklad aj o „stánkarov“ počas jarmokov. Od prvého augusta tohto roka však odchádza na zaslúžený dôchodok. Pracoval aj na bytovom podniku či v domove mládeže v R. Sobote. Počas svojho voľného času má mnoho športových aktivít. Dlhé roky hráva s partiou volejbal, rád pláva, bežkuje, zahrá si kolky či tenis. Čas trávi aj pri práci v záhrade. Kondíciu si udržuje aj bicyklovaním. Po práci si zvykne spraviť rôzne trasy terénom v okolí, ktoré sú dlhé od 25 do 60 kilometrov.
Zdroj: vobraze.sk, Dávid Sabacký, foto: archív Eduard Lesko