Ráková sa venuje spevu celým srdcom. Deti v materskej škole na Dúžavskej ceste si ju mimoriadne obľúbili

Jozef Mikulec a Magdaléna Ráková – Nostalgia duo na vystúpení na nádvorí Čierny orol v R. Sobote

Magdaléna Ráková z Rimavskej Soboty sa od malička venuje hudbe a najmä spevu. Začiatky jej hudobnej kariéry siahajú až do materskej školy v Jesenskom, kde si jej talent všimli učiteľky v škôlke. „Vyložili ma na pódium a ja som spievala, kým bolo treba,“ hovorí s úsmevom pre vobraze.sk Magdaléna Ráková, ktorá nedávno oslávila 66 rokov. Zúčastnila sa niekoľkých súťaží a mnoho z nich aj vyhrala. Neskôr absolvovala Strednú pedagogickú školu v Lučenci a po nej sa jej otvorila nová dráha, ktorá ju priviedla na post učiteľky v materskej škole.

Ako učiteľka na Dúžavskej ceste v Rimavskej Sobote pracovala 44 rokov. Spomenula, že deti si tu veľmi obľúbili. Najradšej pre nich pripravovala rôzne programy, či už na Vianoce alebo MDŽ. V škole pre 1.-4. ročník viedla spevokol, najmä kvôli tomu, aby sa venovala deťom a posúvala ich ďalej. Často chodili spoločne vystupovať na podujatia Slovenského červeného kríža, ale aj na Dni mesta. „Robili sme výnimočné, dobré programy, pretože mňa to zaujímalo a oni sú týmto smerom veľmi nadaní. Nebolo to pre nich ťažké, práve naopak robili to veľmi radi,“ dodala pre vobraze.sk Magdaléna Ráková. Deti ju poslúchali. Podľa jej slov to bolo najmä kvôli tomu, že ona samotná bola živel ako oni, teda im rozumela. Často im hlavne spievala. Aj kvôli tomu ostala pracovať na tomto mieste tak dlho, pretože im mohla spievať od rána do večera. Boli žiaci, ktorým sa venovala obzvlášť, takí v ktorých videla potenciál. Tí sa dostali na hudobnú umeleckú školu a dodnes vystupujú na rôznych pódiách. Deti si ju stále pamätajú ako spievajúcu, vždy usmiatu učiteľku a veľakrát ju spomínajú ešte aj teraz, vďaka piesňam, ktoré ich naučila. Keď sa stretnú v meste už z diaľky jej kývajú, zastavia sa pri nej a radi sa aj porozprávajú. Magdaléna Ráková bola na májovom podujatí matka roka ocenená primátorom Rimavskej Soboty Za prínos v školstve a krásny spev. Má aj pamätnú plaketu či ďakovný list.

Hudobná kariéra Magdalény Rákovej sa vyvíjala aj v inom smere než spievajúcej učiteľky. Počas svojho mladého veku bola známa aj v Maďarsku, pôsobila v Sorsvirág a neskôr sa dala dokopy so skupinou, ktorá sa v tom čase nazývala Gemer. S nimi vystupovala na rôznych akciách asi 20 rokov. Ľudia si ich vystúpenia môžu pamätať z osláv, svadieb, či ako živú hudbu v reštauráciách Sultán alebo Dali v R. Sobote. Cez hudbu sa spoznala aj so svojím dlhoročným partnerom v hudbe a neskôr aj v živote Jožkom Mikulcom, s ktorým vytvorili skupinu Nostalgia duo. „Spojila nás hudba,“ spomína Ráková. Spoločne chodili na vystúpenia, či rôzne akcie, kde boli pozvaní.

V súčasnej dobe už takmer tri roky spievajú v Čiernom orlovi. Aj keď bola hudba jej životom, mala obdobie, kedy sa jej prestala venovať. Po tom, ako sa vydala, sa jej narodili dve krásne deti. Dcéra Viktória Rákova, ktorá je známa herečka a syn Róbert Rák, šikovný futbalista. V tom čase sa nechcela venovať ničomu inému len im. „Z tohto obdobia nepoznám ani aké hity sa hrávali, stále sme počúvali len detské piesne a rozprávky,“ priznala Magdaléna Ráková.

Keď začali deti chodiť do škôl, opäť sa vrátila späť k hudbe. Dostala možnosť zhudobniť básne, o čo ju poprosil samotný tvorca básní. Následne s nimi vystupovala spoločne so svojou skupinou a tiež z týchto zhudobnených básní vzniklo ich CD.

Mimo tejto veľkej vášne rada pláva a veľmi rada sa obracia v domácnosti a pripravuje dobroty pre deti. Rada varí, pečie, zavára a snaží sa, čo najviac venovať svojim štyrom vnúčatám.

Zdroj: vobraze.sk, Dominika Husárová

Titul Matka roka získala Helena Slocíková z V. Pokoradze. Ocenili aj ďalšie ženy + foto a video