Prvýkrát sa odhodlal darovať krv v osemnástich. Prekonal obavy z ihiel a od tej doby je pravidelným darcom. Na svojom konte má 62 odberov. Tridsiatnik Andrej Kochan z Rimavskej Soboty je držiteľom zlatej Janského plakety. Pracuje ako policajt na Obvodnom oddelení vo Veľkom Blhu. K darovaniu krvi ho priviedol jeho otec, ktorý je taktiež dlhoročný darca krvi.
Pre každého darcu sa asi najviac zapíše do pamäte prvé darovanie, keď sa odhodlá takýmto spôsobom zachraňovať životy. ,,Samozrejme, že si spomínam na prvé darovanie. Išiel som tam s miernym strachom, pretože ja a ihly sme neboli kamaráti. Zároveň som bol zvedavý, ako samotný odber prebieha. Celý odber bol bez problémov hlavne vďaka skvelému personálu a z odberu som odchádzal s veľmi dobrým pocitom,“ priblížil pre vobraze.sk Andrej Kochan (34).
Po uplynutí doby troch mesiacov už opäť vypisoval dotazník a čakal na samotný odber. Tak je to dodnes. ,,Nikdy som si nedával žiadne ciele. Krv darujem, pretože môžem a chcem a možno niekde niekto potrebuje práve moju krv,“ zdôraznil.
Rodák z Vyšnej Pokoradze slúži už vyše desať rokov ako člen Policajného zboru SR. Stihol sa minulý rok oženiť a radosť mu okrem iného robí aj jeho päťročný syn. „Darovanie pre neho znamená asi toľko, že otca budú zase pichať. Ešte si neuvedomuje o čom to celé je,“ podotkol s úsmevom darca.
Keďže je veľkým milovníkom prírody, študoval na Lesníckej strednú školu v Banskej Štiavnici. Po strednej začal študovať na TUZVO do Zvolena, kde štúdium prerušil a v roku 2013 nastúpil do Policajného zboru na OO PZ Tornaľa. Od roku 2017 slúži na OO PZ Veľký Blh. Študuje na VŠZaSP sv. Alžbety v Rimavskej Sobote. Jeho veľkým koníčkom, ako poznamenal je poľovníctvo, je členom PZ Sobôtka. Skĺbiť teda prácu, štúdium, záľuby, darcovstvo, otcovstvo vôbec nie je ľahké. ,,Vždy musí ísť jedna vec bokom na úkor druhej. Pri tejto otázke musím spomenúť a poďakovať mojej manželke Janke, ktorá ma vo všetkom podporuje a pomáha mi.“
V PZ je podľa neho každá služba iná. Najčastejšie sa stretávajú s problémami spojenými s domácim násilím, narúšaním verejného poriadku, a samozrejme, s nedisciplinovanými vodičmi. Ojedinelé nie sú ani úplne bizarné prípady. Ako sám podotkol, táto práca mu dala okrem iného stabilné zamestnanie, prácu s ľuďmi, ktorá je za každým niečím iná, nových kolegov, nové priateľstvá, nové skúsenosti, veľa zážitkov a rôznych situácií a ešte mnoho iného. K darovaniu krvi okrem svojho blízkeho okolia motivuje aj svojich kolegov v PZ. Ako sám tvrdí, veľa jeho súčasných, ako aj bývalých kolegov sú dlhoroční darcovia krvi a často sa pri odberoch stretávajú.
Napriek tomu nepovažuje propagáciu tejto ušľachtilej činnosti, ktorá zachraňuje životy, za dostatočnú. ,,Až na nejaké výnimky, ktoré sa viažu k určitým dátumom ako je napríklad Študentská kvapka krvi alebo Valentínska kvapka.“ Darcovstvo propagujú podľa neho jedine samotní darcovia krvi tým, že oslovujú svojich známych a kamarátov k darovaniu.
Mnohí možno chcú za darcovstvom krvi vidieť aj iné výhody, aby mali ďalšiu motiváciu aspoň to vyskúšať, no ako hovorí samotný darca: ,,Jedinou výhodou je samotná krv a záchrana života pacienta, ktorý na ňu čaká. Samotný darca má len dobrý pocit z toho, že mohol krv darovať, že jeho zdravotný stav bol dôkladne preverený a všetko je v poriadku.“
„Tým, ktorí rozmýšľajú nad darovaním krvi a stále nie sú rozhodnutí, odkazujem, aby sa nebáli a išli do toho. Ten pocit po darovaní je neopísateľný a každému by som ho doprial zažiť aspoň raz v živote,“ zdôraznil Kochan.
Andrej celý život býva v tejto rimavskosobotskej mestskej časti, kde ho neruší ruch veľkomesta, po ktorom nikdy netúžil. „Páči sa mi okolitá príroda, dobrosrdeční obyvatelia Vyšnej Pokoradze, na ktorých sa môžem vždy obrátiť s pomocou,“ povedal. Najčastejšie svoj voľný čas trávi so svojim synom, čo je zároveň aj jeho relax. Keď mu nejaký čas ostane, tak ho venuje svojim kamarátom, či už na rôznych spoločenských akciách, ako aj na poľovníckych potulkách.
Zdroj: vobraze.sk